2018. november 17., 15:44

145 éve egyesült Budapest

A korabeli viszonyok között világváros alakult ki Buda, Pest és Óbuda egyesítésével 1873. november 17-én.

Budapest
Galéria
+2 kép a galériában

A magyar főváros méltó párja lett Bécsnek, és 1900-ban már Európa nyolcadik legnagyobb városa volt.
 A Fővárosi Közmunkák Tanácsa már 1870-ben létrejött, ez is jelzi, hogy az egységes Budapest létrejötte tervezett folyamat eredménye volt. Az egyesítés jelentős előkészítést igényelt közigazgatási szempontból is, át kellett gondolni egyebek mellett a fővárosi kerületek, választókerületek kialakítását.

Fotó:  Pixabay

Buda és Pest fejlettsége között nagy volt a különbség. A pestiek aggódtak, hogy a dinamikusan fejlődő kereskedővárost vissza fogja húzni Buda, a budaiak viszont attól tartottak, hogy az egyesülés után háttérbe szorulnak majd, az idő ugyanakkor igazolta az egyesítés sikerét - mondta Katona Csaba történész az M1 aktuális csatornán szombaton, Budapest létrejöttének 145. évfordulója kapcsán.

Budapest
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék