2019. július 17., 14:57

Fico a nem létező izmait feszegeti

Robert Fico behívatta a párt székházába Andrea Kalavská miniszter asszonyt, mert nem tetszik neki a kórházak reformja. A valódi ok azonban kicsit más volt: csak azt akarta megmutatni, ki tartja rövid pórázon a kormányt, írja az Aktuality.sk kommentátora, Dag Daniš.

Robert Fico
Fotó: TASR

Igaz ugyan, hogy Kalavská esetében olyan durva gesztust már nem engedett meg magának, mint annak idején még kormányfő korában az Általános Egészségbiztosító igazgatójával szemben, akit nyilvános videóban teremtett le a készülő adósságrendező és megszorító programja miatt. Kalavskát csak a pártközpontba hívatta be, és megpróbálta fékezni a kórházak reformjának tempóját.

Pedig a portál szerint a miniszter asszony törekvése hasznos, ha azt akarjuk, hogy Szlovákiában minőségi kórházak legyenek, rendet kell teremteni a prioritásokban, hiszen értelmetlen és túl drága a kis helyi osztályokat pénzelni, és elhanyagolni a túlterhelt nagyobb kórházak fejlesztéseit és beruházásait. A miniszter asszony javaslata azonban politikai akadályokba ütközött: a régiók, polgármesterek, a dühös választók, no meg Fico ellenállásába…

A nagyobb reformok mindig fájdalmasak, veszteségek nélkül többnyire keresztülvihetetlenek, főleg fél évvel a választások előtt. Az azonban már nem annyira természetes, hogy éppen annak a pártnak a hálóján akadt fenn a javaslat, aki a miniszter asszonyt a székébe ültette, s amely a kórházak reformját a kormány programjába is beírta. Fico feltételei – alkotmánytörvényen keresztül érvényesíteni a változásokat – a reformokat ténylegesen befagyasztották. Kalavská számára gondot jelentene már az egyszerű (koalíciós) többség megszerzése is, a koalíció három párta támogatásának, valamint további ellenzéki szavazatoknak a megszerzése pedig röviddel a választások előtt lehetetlen vállalkozás. Lehet, hogy Fico feltétele racionálisnak tűnik, hiszen a változások megvalósítása évekig eltart majd, ezért széles politikai támogatást igényel. Csakhogy – Fico számára nyilvánvalóan nem ez volt a lényeg, az alkotmányos feltétel csak trükk volt a részéről. Robert Fico ugyanis már nem elég erős ahhoz, hogy a kormányfőnek és a minisztereinek diktáljon, mit tehetnek és mit nem. Nemcsak Pellegrini emberei, hanem Kalavská és Saková is egyre gyakrabban utasítják vissza a párt parancsait.

Fico számára csak kulissza volt a reform ahhoz, hogy az izmait feszegesse, persze egyezségre is szüksége volt, mivel ereje valójában már nincs. Ha úgy került volna összetűzésbe Kalavskával, hogy Pellegrini a miniszter asszony mellett áll, az eredmény ellene fordult volna, és a média megint a Fico-Pellegrini konfliktustól hemzsegett volna. Ha viszont támogatta volna Kalavská reformját, az fellázíthatta volna az ellenzék egy részét meg a partnereit is (Dankót mindenképpen), és megint csak gondjai lettek volna. Ezért választotta inkább a harmadik megoldást: a szinte járhatatlan feltételeket, véli a portál.

Minden csak politika

A Pravda napilap szerint reformot indítani néhány hónappal a választások előtt, ráadásul egy olyan érzékeny témában, mint az egészségügy, egyenlő az öngyilkossággal. A fontos, ám népszerűtlen változtatásokat a politikusok általában a választási időszak első felében viszik keresztül, tudja ezt nagyon jól Robert Fico is. Abban mindenki egyetért, hogy a reform szükséges, de itt most nem a reformról van szó. A változtatások elsősorban a leszakadó régiók egészségügyi intézményeit érintenék, ahol a Smer választói bázisának a jelentős része van, ezért aztán az egészségügyi reform útja pillanatnyilag járhatatlan, véli a lap.

Fico csak játszik Kalavskával és az ellenzékkel

A mód, ahogy a klinikai halál állapotában leledző egészségügyi reformmal kapcsolatban Fico megváltoztatta az álláspontját, és kijelentette, hogy alkotmánytörvényt akar róla, azt jelzi, nincs itt szó semmi másról, csak puszta erőfitogtatásról, hogy a koalícióban, a pártban meg a választók előtt úgy tetszelegjen, mint aki a dolgokról még mindig dönt, aki el tud intézni, illetőleg le tud állítani dolgokat, véli a Denník N napilap. Hiszen Peter Pellegrini érdeklődése például már egy hónapja megszűnt a reform iránt, és elment szabadságra, míg a pártelnök dolgozik ezerrel.

Ráadásul olyan játék ez, amelyben nem veszíthet. Ha az ellenzék is a kormánykoalíció mellé áll – az SaS már jelezte, hogy igen – végül ő lesz az, aki a reformot keresztülvitte. S ha mégse lenne elegendő szavazat a reformhoz a parlamentben, ujjal mutogathat majd az ellenzék képtelenségére meg Kalavskára, aki nem végezte el a házi feladatát, véli a napilap.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.