2018. november 13., 10:39

Egy sikeres magyar iskola a végeken

Maurský Mónika 2017 júniusában lett a pozsonypüspöki magyar alapiskola igazgatója. Nem tétlenkedett, hanem azonnal belevetette magát a munkába. Mivel húsz évig tanított már az iskolában, tudta, mire kell össz­pontosítani. Ráadásul szórványvidéken, mert Pozsonypüspöki már annak számít.

Pozsonypüspöki alapiskola
Galéria
+5 kép a galériában

– Nem volt laboratóriumunk, külső sportpályánk, több dolog hiányzott. Jellemző volt az is, hogy a tanulók kisgimnáziumba léptek át a hatodik osztálytól, ami tovább csökkentette a létszámot – avat be a kezdetekbe az iskola­vezető. – Ezen kellett változtatni, hogy a gyermekek itt maradjanak, és természetesen szponzorokat kellett szerezni a fejlesztés beindítására. A szponzorok nagy része szülő, ide járnak a gyermekeik, és sokszor maguktól is megkérdezik, mire volna szükségünk. Fontos volt a tanári kar fiatalítása, a reformpedagógiai módszerek beépítése az oktatásba és természetesen a tanulói létszám növelése. Mindezek mellett a tanári kar áldozatos, színvonalas munkájának köszönhető, hogy iskolánk fejlődik, és ez a legfontosabb. Mert egy összetartó, bátor csapat nélkül nem tudjuk a céljainkat elérni. 

A beköltözők pótolják a fogyó püspökieket

Hogy igyekezetük nem volt hiábavaló, arra bizonyíték, hogy jelenleg 107 diákjuk van – közülük 22‑en elsősök –, amire hosszú idő óta nem volt példa a Pozsony peremén fekvő városrészben. Maurský Mónika reméli, hogy ez nem átmeneti állapot, és a trend folytatódik. Nyitott iskolaként szeretnék magukat minél jobban megmutatni. Ebben segítséget jelent, hogy az óvoda – amely jelenleg 43 kisgyermek második otthona – már jó pár éve az iskola közelében működik, így az oda járó gyermekek számára az iskola nem idegen közeg, ha első osztályba lépnek. A családi pikniket is együtt szervezte szeptemberben az iskola és az óvoda, ami az önfeledt szórakozás mellett egymás megismeréséről szólt. A fenntartóra mindenben számíthatnak, bár az is tény, hogy Pozsony városrészeként uniós projektekbe nem kapcsolódhatnak be.

– Szeretnénk, ha a szülők megértenék, hogy az iskola és az óvoda összetartozó intézmény, még ha két külön épületben is működnek, két utcányira egymástól. Ezért fontos, hogy az ovis szülők és gyerkőcök minél gyakrabban vegyenek részt az iskolai rendezvényeken. Még fontosabb lenne, hogy azok írassák ide óvodába gyermeküket, akik azután a mi iskolánkat választják. Sok szlovák szülő adja ebbe az óvodába a gyermekét, de máshova viszi alapiskolába. Ezen változtatni szeretnénk. Sok vegyes házasságból származó gyermek jár intézményünkbe, sőt teljesen szlovák családokból is érkezik itt‑ott gyermek.

Megtudtuk az igazgatótól, hogy nem a pozsonypüspöki magyarok csemetéi, hanem a környékbeli falvak gyermekei vannak többségben. A diákok egyre nagyobb részét a Közép‑ és Kelet‑Szlovákiából ide telepedő családok gyermekei teszik ki. Akad köztük, aki tanév közben csöppen az iskolába, de a kis létszámú osztályok lehetővé teszik a pedagógusok számára, hogy az új gyermekekkel kiemeltebben foglalkozzanak, s azok gyorsan felzárkózzanak.

Háromosztályos napközijük reggel fél héttől este fél hatig üzemel, ráadásul az 1. és 2. osztályban iskolaotthonos programjuk is van, vagyis a gyermekek hétközben nem viszik haza az iskolatáskát és a tanszereiket, mindent itt tanulnak meg az iskolában. 16 iskolai és 4 óvodai pedagógus gondoskodik a gyermekekről. 

Minden gyermek valamiben jó

Természetesen szóba kerülnek a mai gyermekek, akik már más bánásmódot igényelnek, mint a húsz‑harminc évvel ezelőttiek. Az igazgatónő szerint náluk is gondot okoz a cipőfűző megkötése, látszik a gyermekeken, hogy életükben nem másztak fára, ügyetlenebbek tornaórán. Szabály, hogy a mobilt nem vihetik be az osztályba, az öltözőszekrényben kell reggel hagyniuk. Aki mégis behozza, attól elveszik, és csak a szülőnek adják vissza. Természetesen előfordul olyan is, amikor a tanulás során használhatják telefonjaikat. Négy interaktív tábla is segíti az ismeretek elsajátítását.

– A modern módszerek közül a projektoktatást és a kooperatív oktatást részesítjük előnyben, többen elvégeztük hozzá a tanfolyamot. A Waldorf‑ vagy Montessori‑módszerek elemeit is jól bele lehet építeni az oktatási folyamatba. Fiatal pedagógusgárdánk nagyon motivált, nyitott minden új módszerre, versenyekre viszik a diákokat, s próbálják élménygazdaggá tenni a tanulást. A kis létszámú osztályok révén a személyre szabott oktatásra is megvan a lehetőség, s oda lehet figyelni a problémás gyermekekre is. Négy integrált tanulónk van jelenleg. Minden gyermeket arra próbálunk ösztönözni, amiben a legjobb. Lehet, hogy valaki gyengébb tanuló, ugyanakkor remek sportoló. Neki a sportversenyekre való eljutással segítünk sikerélményt szerezni. 

Állandó kapcsolatban a szülőkkel

A modern kor megköveteli, hogy a szü­lőkkel már a közösségi oldalakon is kommunikáljanak, akik ma már akár a pályázatírásba is bekapcsolódnak. Csak így lehet elérni, hogy az iskola felszereltsége javítható legyen. Maur­ský Mónika azt mondja, sokat ötletelnek a szülőkkel. A jövő nagy fel­adata a tantermek felújítása, kifestetése, amit valószínűleg önerőből oldanak meg. A könyvtár folyamatos bővítése és a digitalizáció is prioritás. Rengeteg szakkört kínálnak, hogy a gyermekeket ne kelljen máshova nyelvleckékre utaztatni, falmászásra vagy akár más tevékenységre, mert ez nagyon fárasztó, és sokszor felesleges megterhelés a számukra. A legégetőbb gondok közé tartozik az örökös tankönyvhiány. Sokszor a szülői munkaközösségen keresztül vásárolják meg a hiányzó tankönyveket. Erre tavaly 1300 eurót költöttek.

 – Nekünk tízszer annyit kell nyújtanunk, mint egy nagy létszámú iskolának, hiszen mi itt szórványban a megmaradásért küzdünk. Ezért visszük gyermekeinket versenyekre, kapcsolódunk be különböző projektekbe. Országos és kerületi versenyeredményeink vannak, amelyek mind vonzerőt jelentenek a szülők számára. Természetes, hogy mindez a pedagógusok számára pluszmunka, de nem engedhetjük meg magunknak, hogy ellustuljunk. Nagyon sokan rácsodálkoznak, hogy Püspökin még van magyar iskola. Azért dolgozunk, hogy még sokáig legyen.

   

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2018/27. számában)

Pozsonypüspöki alapiskola
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.