2019. március 13., 14:38

Danko, a majdnem kormányfő

Andrej Dankónak nem kell a százötmillió euró az amerikaiaktól a szlovákiai katonai repterek korszerűsítésére. Olyannyira nem, hogy a TA3 hírtelevízió hétvégi vitaműsorában a kormányból való kilépéssel fenyegetőzött (tegyük hozzá: nem először), ha a szlovák kormány mégis elfogadja a pénzt a malackai és szliácsi repterek felújítására. A koalíciós miniszterek szerint Peter Gajdoš túllépte a hatáskörét, amikor úgy döntött, a védelmi tárca megszakítja az amerikai támogatásról szóló tanácskozásokon a részvételét.

Andrej Danko
Fotó: TASR

Pellegrini kormányfő azt állítja, nem mondták ki még az utolsó szót az ügyben. Mint mondta, a napokban tanácskozni fog a védelmi miniszterrel meg a külügyminiszterrel, s csak azt követően tájékoztatnak majd arról, mi lesz az ügyben Szlovákia hivatalos álláspontja.

A védelmi tárca s vele az SNS nemcsak hogy (megint) nyíltan figyelmen kívül hagyja a kormány programnyilatkozatát, hanem a kormányfővel és a külügyminiszterrel szembeni ellenzékiségét a függetlenség védelmével indokolja. Más szavakkal mondva, a kormánykoalíció maradék részével szemben védelmezi az ország szuverenitását - véli a Sme napilap.

Akkora éktelenség ez, hogy egy rendes ország rendes kormányfőjének azonnal cselekednie kellene. Itt nem igazán van idő az udvarias körökre. Peter Gajdošnak persze joga van a saját véleményre, de nincs joga az ilyen véleménnyel arra, hogy védelmi miniszter legyen egy olyan kormányban, amelyik a Nyugathoz, azaz az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való tartozást adta a kelengyébe. Ilyen egyszerű ez.

A Smer valószínűleg nem akarja sutba dobni a kormánykoalíciót az USA-val való katonai együttműködés miatt. Ha valakinek azonban van még egy cseppnyi józan esze közöttük, az megérti, hogy meghátrálni Andrej Danko előtt nemcsak az államnak árt, hanem végeredményben magának a Smernek is. Winston Churchillel szólva, a Smer inkább a szégyent választotta, és mégsem fogja elkerülni a háborút.

Bosszantónak tűnhet az olvasónak, ám mégiscsak fel kell hívnunk a figyelmet a Smer adósságának törlesztésére. Robert Fico első kormánya idején példátlan módon megfosztotta a Szlovák Nemzeti Pártot a tárcától, amivel Slotát valószínűleg az előrehozott választásokba szerette volna belekényszeríteni. Ma ellenkező a helyzet. Danko úgy viselkedik, mint a kormányfő, a kormány bukásával fenyegetőzve a védelmi tárca után a pénzügyben és a külügyben is átveszi a hatalmat. Mi meg azon aggódhatunk, mit fog legközelebb kérni, mert valószínűleg azt is megkapja - véli a Sme.

A sértett Danko újabb megoldatlan gondot jelent a kormánykoalíciónak

Az Aktuality.sk portál szerint Dankónak nem az adókkal, hanem a koalíciós partnereivel vannak gondjai. Megsértődött, s a „forradalmi törvénycsomag” csak válaszreakció a részéről.

De hogy ne legyünk igazságtalanok Dankóval szemben – tényleg igaz, hogy az ellenzék és a média meg a koalíció egy részének is ő a „pofozóbábuja”. A legrosszabb dolog, ami egy politikust érhet: a közröhej tárgya lett. Még azt is neki róják fel, amiről nem is tehet (az élelmiszerárak például növekedtek volna Danko törvénye nélkül is a kereskedelmi hálózatokról).

Leegyszerűsítve: Dankót az gyötri, hogy mindenki kineveti. Hogy nincs tisztelete, s végeredményben nincsenek százalékai meg megfelelő nyilvános támogatottsága sem. Ezért tépte szét két évvel ezelőtt a koalíciós szerződést, s ma is ezért akarja keresztülpasszírozni az „adóajándékokat”, amelyek vagy az államadósság rohamos megnövekedéséhez vezetnek, vagy komoly összetűzésekhez a koalíción belül - véli a portál.

Miért nem lehet végzetes az SNS-es puccs

A Sme napilap szerint azonban ezt a puccsot sem lehet végzetesnek tartani. A védelmi tárca által visszautasított 100 millió eurós vitából is talál biztosan kiutat a Smer-SNS-Most-Híd koalíció. Sokkal komolyabb viszont, hogy az amerikai pénzre lefelé mutató szlovák hüvelykujj egyúttal a védelmi együttműködési megállapodás megkötésének elmulasztását is jelenti, ami azt jelenti, hogy Szlovákia lesz a NATO egyetlen tagországa, amelyiknek nem lesz ilyen szerződése az Egyesült Államokkal.

Az SNS torpedója tehát az ország külpolitikai irányultságára azonnali reakciót várna Pellegrinitől. Persze csak, ha komolyan gondolja, hogy a „NATO-ba való belépésünk a legnagyobb biztonsági garanciát hozta Szlovákiának”, amint azt a varsói ünnepségen kijelentette. Ha a kormányfő nem rázza fel erővel a hatalomtól függő Dankót a tévelygéseiből, akkor maga is az ország biztonságával játszadozik - véli a Sme.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.