2018. november 30., 14:34

Argentínára figyel a világ – pénteken kezdődik a G20-csúcs

Klímaváltozás, acélipar, migráció, egyre terjedő populizmus és az amerikai-kínai gazdasági harc. Ezek lehetnek az idén tizenharmadik alkalommal, Buenos Airesben megrendezendő G20-as csúcs központi témái. Legalábbis egészen a legutóbbi időkig így volt. Aztán október elején jött a Hasogdzsi gyilkosság, majd most hétvégén az orosz-ukrán tengeri dodzsem. 

G-20 Argentína
Galéria
+2 kép a galériában

Lesz hát miről beszélnie a pénteken a G20 résztvevőinek. Az olyan marginális kérdések, mint amilyen az Egyesült Államok és Kanada közti vámvita eltörpülnek a hétvégi ukrán-orosz tengeri csörte árnyékában, sőt biztosak lehetünk benne, hogy a Hasogdzsi-gyilkossággal kapcsolatban is kap majd néhány kellemetlen kérdést a szaúdi koronaherceg, aki az újságíró halála óta először találkozik a nyugati partnereivel.

Sőt, tulajdonképpen Mohammed herceg még örülhet is, ha csak verbálisan szorongatják meg őt a csúcs résztvevői, hiszen az argentin ügyészség már keresi a jogi lehetőségeit annak, hogy ha csak szimbolikusan is, de a jemeni polgárháború kirobbantásával kapcsolatban háborús bűnökkel vádolják meg a szaúdi trónvárományost. Az alkotmányban ugyanis szerepel egy tétel, amely de jure megadja annak lehetőségét, hogy az emberiség ellenes bűntettekkel vádolt személyeket, azok állampolgárságától függetlenül vád alá helyezze az argentin ügyészség. Minderre a Human Rights Watch jogvédői hívták fel a figyelmet.

Arra, hogy a herceget lefogják a G20-csúcs kellős közepén, nyilvánvalóan igencsak kevés az esély, az egésznek sokkal inkább szimbolikus üzenete van. Az argentin miniszterelnök kabinetirodája természetesen nem volt hajlandó kommentálni az indítványt, csak annak tényét erősítették meg, hogy Mohammed herceg és kísérete jelezte, részt vesznek a csúcson. Apropó kíséret, argentin sajtóértesülések szerint rekordméretű küldöttséget lesz kénytelen fogadni az argentin főváros, a hat gépből álló szaúdi légiflotta jócskán meghaladja az ilyenkor szokásost.

Donald Trump, tőle egyáltalán nem meglepő módon, már jó előre bejelentette, hazai tiltakozás ide, nemzetközi paláver oda, ő bizony tárgyalóasztalhoz ül majd a szaúdi herceggel. A hétvégén jó sűrű programja lesz majd az amerikai elnöknek, hiszen üzleti ebédre várja Hszi Csin-ping kínai elnököt is, hogy az utóbbi hónapokban egyre kiélezettebbé váló amerikai-kínai gazdasági háborúról (a témában lásd korábbi cikkünket itt) beszélgessenek. Az ázsiai piacok jobbára pozitívan reagáltak a találkozó hírére, bár egyes elemzők arra figyelmeztetnek, korai még az öröm, hiszen könnyen lehet, hogy a felek megegyezés helyett, csak még tovább élezik a kialakult helyzetet. Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója kihangsúlyozta, az Egyesült Államok remek alkupozícióból vág neki a tárgyalásoknak, köszönhetően az alacsony olajáraknak és az Államok javuló gazdasági teljesítményének, így ha kell, készek tovább fokozni a Kínára nehezedő gazdasági nyomást, Trump például a 10%-os védővámok megemelését sem tartja kizártnak. 

Az utóbbi hetekben egy másik, legalább ennyire fontos találkozóról is szó esett, sőt Putyin és Trump megbeszélését már kész tényként kezelte mindkét ország, egészen vasárnapig. A Kercsi-szorosban történt tengeri incidens után Trump a maga sajátos stílusában már úgy nyilatkozott, hogy lehet találkozik Putyinnal Buenos Airesben, de „az is lehet, hogy nem”. Előbb mindenképpen megvárja a nemzetbiztonsági tanácsadó beszámolóját - jelentette ki tegnap egy interjú során. Az emlegetett tanácsadó, John Bolton, ugyanakkor azt közölte, az amerikai elnök számára prioritás a Putyinnal való találkozás, legfeljebb az elképzelhető, hogy Mohammed herceg számára nem jut hely Trump „rendkívül zsúfolt” programjában.

A vasárnap lezajlott, hála Istennek halálos áldozatot nem követelő tengeri kakaskodás alaposan átrendezi a G20-as csúcs hétvégéjét. A nyugati országok egyértelműen Oroszországot teszik felelőssé az egész miatt, így igencsak fagyos fogadtatásra számíthat az orosz delegáció. Ez természetesen leginkább Porosenko Ukrajnájának kedvez. Az ukrán elnök, nem túlzás ezt mondani, kissé elhamarkodottan hirdetett már másnap hadiállapotot, amelyre még a Donyec-menti harcok tetőpontján sem került sor. A G20-csúcs előtt alig pár nappal meg igen. Ez még annak fényében is elgondolkodtató, hogy minderre az objektivitással nehezen vádolható Russia Today hívta fel a figyelmet.

Sok izgalmat tartogat tehát a kétnapos dzsembori, sőt, minden bizonnyal idén sem maradnak el a már hagyománnyá vált utcai zavargások, amelyek úgy hozzánőttek a G20-hoz, mint Karácsonyhoz a pontypatkó. Az pedig csak tovább ront a helyzeten, hogy Argentína rég nem látott gazdasági válságtól szenved. A kormány 22 ezer rendőrt vezényel az utcákra, a tárgyalások idejére szinte teljesen leállítják a város tömegközlekedését, és péntekre, a csúcs első napjára inkább általános szabadnapot hirdettek, hogy ezzel bírják rá a Buenos Aires-i lakosokat a város elhagyására.  Közben az antiglobalisták is melegítenek, csak a múlt héten négy alkalommal kellett középületeket kiüríteni bombafenyegetés miatt, szerencsére mindegyik vaklárma volt. Parázs hangulatra van tehát kilátás.

G-20 Argentína
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.