2019. január 31., 10:57

Szlovákiai éttermekbe és iskolákba is került a veszélyes lengyel húsból

Újabb információk a lengyel húsbotrány ügyében.

marhahús
Fotó: Archívum

Csaknem háromszáz kilogramm veszélyes lengyel marhahús került a szlovák éttermekbe és iskolákba – tájékoztatott Jozef Bíreš, az Állami Állat-egészségügyi és Élelmiszer-felügyelet (ŠVPS) igazgatója a csütörtöki, ivachnófalui (Ivachnová) sajtótájékoztatóján.

Három kelet-szlovákiai – egy bártfai (Bardejov), egy galbatői (Gaboltov) és egy magyarbődi (Bidovce) feldolgozóhoz került hús a kérdéses vágóhídról. Bíreš szerint a három üzem közül az egyik engedéllyel sem rendelkezett. A szállítólevél alapján kiderült, hogy az összes húst a közétkeztetésben használták fel. „A lengyel hús minősége megint csorbát szenvedett, és ez nem az első eset. Nehéz megmondani, lehet, hogy az alacsony ár vonzotta a beszállítókat, de biztos nem a hús minősége és a higiéniai körülmények“ – mondta Bíreš.

Az ŠVPS igazgatója azt is elmondta, hogy már továbbították az információkat a Közegészségügyi Hivatalnak, amely átvizsgálja az ügyet. Reakciót egyelőre nem kaptak tőlük. „Nagyon sajnálom, hogy a hús a közétkeztetésbe került. A legjobban amiatt aggódom, hogy gyerekek is ettek a húsból“ – jelentette ki Bíreš.

A földművelésügyi minisztérium a botrány kirobbanása után azonnal ellenőröket küldött a kérdéses üzemekbe, akik átvizsgálják a húst szállító járműveket.

Az ellenőrök állomáshelyét Gabriela Matečná földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (SNS) is meglátogatta. „Jó döntésnek bizonyult, hogy Szlovákia még kedden (1. 29.) megkezdte az ellenőrzéseket, annak ellenére, hogy a lengyel felek arról tájékoztattak, a veszélyes húst nem vitték ki Lengyelországból. A fogyasztóknak azt tanácsolom, hogy ne fogyasszanak lengyel marhahúst, a lengyel állat-egészségügyi hivatalok hitele ugyanis komolyan megingott. Válasszanak inkább ellenőrzött szlovák húst“ – mondta a miniszter.

Matečná szerint a kérdéses vágóhídról Szlovákián kívül kilenc további tagállamba - Magyarországra, Észtországba, Finnországba, Franciaországba, Litvániába, Portugáliába, Romániába, Spanyolországba és Svédországba - szállítottak húst.

A miniszter a sajtótájékoztatóján arról is beszámolt, hogy pénteken (2. 1.) találkozik Lengyelország szlovákiai nagykövetével, hogy felvilágosítsa a kialakult helyzettel kapcsolatban.

Szlovákiában évente csaknem 27 000 tonna marhahúst termelnek. 2018-ban 12 000 tonna marhahúst hoztak be az országba, többek között Lengyelországból, Csehországból, Németországból, Hollandiából és Írországból.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.