2018. október 17., 15:29

Szijjártó Péter: Sikertörténetekkel építeni a szlovák-magyar kapcsolatokat

Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere a Magyar Közösség Pártjának pozsonyi székházában tartott szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, a két ország közötti sikertörténetekre építve szeretnék tovább javítani a szlovák-magyar viszonyokat.

Szijjártó Péter és Menyhárt József
Fotó: MTI / Krizsán Csaba

Menyhárt József, az MKP elnöke köszöntötte Szijjártó Pétert, egyben elmondta, Magyarország külügyminisztere nem vendégként érkezik Pozsonyba, mert náluk mindig otthon van. A pártelnök egyben örömét fejezte ki, hogy akárhányszor a szlovák fővárosban jár Szijjártó Péter, mindig tiszteletét teszi a Magyar Közösség Pártjának székházában.

Menyhárt kiemelte, mint a magyar kormány stratégiai partnere, számos olyan ügyet vettek át, amelyek már korábban elkezdődtek, ez részint a Baross Gábor Tervhez, másrészt a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programhoz, de mindenképpen a felvidéki magyarság továbbgondolásához, eredményességéhez kapcsolódott.

A magyar külügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta, ismételten jó hírekről tud beszámolni Magyarország és Szlovákia együttműködésének tekintetében, mivel a két ország között közös történelmünk során a legjobb kapcsolat éppen most van. Ez természetesen nem volt ingyen, mind a magyar, mind a szlovák kormány részéről nagyon komoly kompromisszumkészségre, és nagyon sok személyes erőfeszítésre volt szükség ahhoz, hogy ma ezt a mondatot el lehessen mondani. Az együttműködést kölcsönös tisztelet alapjára helyezték, és úgy döntöttek, hogy közös sikertörténeteket építenek annak érdekében, hogy a kétségtelenül meglévő nehéz kérdéseket időről időre a siker reményével tudják majd megvitatni.

A miniszter tájékoztatott arról is, hogy az Európai Unió jövőjét érintő kérdésekben egyet értenek a szlovák féllel, és számíthatnak egymásra az Európa jövőjéről szóló vitákban is. Beszédes, hogy Szlovákia tizenhárom európai parlamenti képviselője közül tíz nem szavazta meg a Magyarországot hazug politikai alapon elítélő Sargentini-jelentést az Európai Parlamentben. A külügyminiszter egyúttal köszönetet mondott mindazon szlovákiai európai parlamenti képviselőknek, akik kiálltak Magyarország mellett, és kiálltak a magyar szuverenitás megvédése mellett.

Továbbá köszönetét fejezte ki a szlovák parlament elnökének is, aki a közelmúltban élt azzal a kezdeményezéssel, hogy Szlovákia parlamentje is fogadjon el egy Magyarország szuverenitását védeni hivatott határozatot. Szijjartó hangsúlyozta: „Ahogyan mi számíthattunk a szlovák képviselők támogatására az Európai Parlamentben szuverenitási kérdésben, természetesen a szlovákok is számíthatnak ránk a jövőben is az európai kérdések megvitatása során.” A miniszter a mai napon személyesen is találkozik Szlovákia parlamentjének elnökével, hogy beszéljenek ezekről a kérdésekről.

A két ország gyakorlati együttműködése is dinamikusan halad tovább. Az elkövetkezendő öt esztendőben kilenc új határátlépési lehetőség fog megnyílni. 2023-ig kilenc infrastrukturális beruházás kerül átadásra, és 2020-ban már használható lesz az új komáromi híd is. 2020-ra Budapest és Pozsony között már autópályán lehet közlekedni, az ehhez szükséges magyarországi útépítési munkálatok 2020-ra fognak befejeződni.

2022-re elérjük azt is, hogy Miskolc és Kassa között is gyorsforgalmi úton lehet majd közlekedni. Az ehhez szükséges beruházás 2022-re Magyarországon befejeződik. Ezen kívül három új Ipoly-hidat építenek, valamint Magyarország három másik kisléptékű határátkelési lehetőség megépítéséhez kapott Európai Uniós forrást. 2023-ig tehát összesen kilenc beruházás fog megvalósulni.

Jó, és a terveknek megfelelő a két ország közötti magasfeszültségű távvezeték-hálózat összekötése, amely nagymértékben hozzájárul majd mindkét ország energiabiztonságának fejlesztéséhez. Sajóivánkánál és Gönyűnél lesznek összekötve a két ország magasfeszültségű távvezeték-hálózatai, ezek a munkálatok 2020-ban fejeződnek be.

Ezen kívül a visegrádi országok fővárosait összekötni hivatott gyorsvasúti fejlesztések előkészítő munkája is elindult, hamarosan létre jön az a négyoldalú munkacsoport, amelynek létrehozásáról a Tátrában állapodtak meg az egyes országok közlekedési minisztereivel. Magyarországon már kiírták a gyorsvasút megépítésének magyarországi szakaszára vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány közbeszerzési pályázatát.

Egyértelmű sikerrel zárult a magyar kormány által kezdeményezett Felvidéki Gazdaságfejlesztési Program első fázisa. 1521 pályázó nyert támogatást – magyarok és szlovákok egyaránt - emlékeztetett Szijjártó Péter. Ez pedig jó Magyarországnak is tekintettel arra, hogy a magyar nemzeti közösség erősödik, és egyúttal jó Szlovákiának is, ugyancsak a magyar közösségre való tekintettel, ugyanis Magyarország a Felvidéken élő magyar nemzeti közösségre mint a két ország kapcsolatának egyik fontos láncszemére, és erőforrására tekint.

Ráadásul az említett 1521 nyertes pályázó Szlovákiában fizet adót, és ezzel a szlovák gazdaságot fogja erősíteni. A felvidéki gazdaságfejlesztési program folytatódik, és az elkövetkezendő időszakban új pályázati kiírással jelentkeznek majd, a kormány az ehhez szükséges pénzügyi forrást már jóváhagyta. Most is együtt fognak működni a szlovák hatóságokkal annak érdekében, hogy mind a szlovák nemzeti, mind az Európai Uniós szabályoknak megfeleljen a pályázati folyamat.

Végezetül Szijjártó Péter elmondta, bízik abban, hogy az itt élő magyar nemzeti közösség tagjai minél nagyobb számban vesznek majd részt a saját jövőjükről szóló döntések meghozatalában. A magyar kormány figyelemmel követi az MKP felkészülését az önkormányzati választásokra, és örömmel látja, hogy több mint háromszáz polgármesterjelölt, és több mint 2250 önkormányzati képviselőjelölt várja, hogy a Szlovákiában élő választók kitüntessék őket bizalmukkal.

Magyarország érdeke, hogy a közös sikertörténetekre építve szlovák kormánnyal időről időre elő tudjanak venni majd olyan kérdéseket is, amelyek érzékenyek, nehezek, és amelyek megoldása még tovább javítja majd az itteni magyar nemzeti közösség életét, és ezen keresztül a magyar-szlovák kapcsolatokat.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.