2019. szeptember 10., 15:46

Kočner egyszemélyes showja

Aki saját szemével szerette volna látni az utóbbi hónapok legtöbbet emlegetett személyét, az hétfő reggel a pozsonyi Igazságügyi Palota fogdarészében találhatta meg a számítását.

toth-kocner-kolaz.jpg
Fotó: DennikN

Akik egy bosszús, megtört vagy támadólag fellépő embert vártak, azoknak bizony csalódniuk kellett. Marián Kočner a váltóügyben tett tanúvallomást a bíróság előtt, ott volt az ellene valló Peter Tóth is, de őt a közönséges halandó nem láthatta. Vallomástétele zárt ajtók mögött zajlott.

Bár Kočner igyekezett a bíróságon magabiztosnak és meggyőzőnek tűnni, ez különösebben nem sikerült neki. A váltókra vonatkozó kérdéseknél ugyanis ellentmondásokba keveredett, írja az Aktuality.sk portál.

Az első akadályt, hogy ne mondjon ellent Ruskónak, még könnyen vette, saját magával szemben azonban ellentmondásba keveredett.

Azt vallotta, hogy a váltók fizetési feltételeiről csak szóban egyeztek meg, írásos szerződés nem volt. Ugyanezt mondta a késedelmi feltételekről is, azaz, hogy csak azokról is szóbeli egyezség létezett. Viszont 2017-ben még azt vallotta ugyanezekkel kapcsolatban a nyomozónak,

a résztvevő felek megegyeztek, hogy az egyezség szóban köttetik meg, és az emlékezet érdekében írásos formája is lesz”. 

A kérdésre, hogy miért igyekezett Kočner a váltókról szóló szerződés írásos formájáról elterelni a bíróság figyelmét, egyszerű a magyarázat. Kočnernek és ügyvédjeinek 2017 után taktikát kellett változtatniuk.

Az ügyész kezében ugyanis a váltóhamisítás fő bizonyítéka az írásszakértő véleménye, amely szerint Rusko a váltókat úgy írta alá, ahogy 2013 után szokott aláírni, 2000-ben még teljesen más volt az aláírása.

A szakértő véleménye szerint Rusko nem írhatta alá a váltókat 2000-ben, amikor a Markíza Televízió Eigazgatója volt, csak jóval később, ezért a váltók nyilván hamisítványok. Ezzel Kočner nem számolt, csak arra figyelt, hogy a papír, a nyomtató és a tinta 2000-ből való legyen.

Így aztán, amikor 2018-ban az ügyész előállt az írásszakértő véleményével, hirtelen elveszítette az emlékezetét. Azt állítja, hogy minden váltóról csak szóbeli egyezség létezett. Ez alapján nagyon úgy néz ki, hogy Kočner nemcsak ellentmond Kočnernek, hanem Kočner bizonyítékokat is szolgáltat – saját maga ellen.

A Pravda napilap szerint a magyarázat arra, hogy Kočner nem viselkedett alázatosan a bíróságon, az lehet, hogy Kočner, aki újkori történelmünk maffiakorszakának megtestesítője, olyan játszmát játszik, amit folytatnia kell.

Ily' módon akarja mindenki tudtára adni, hogy ő még mindig az a régi Kočner, aki csak úgy nem adja meg magát.

A lap szerint ahhoz, hogy valaki csak úgy másnak a zsebéből 70 millió eurót kihúzzon, először is jó nagy adag pofátlanság kell, és persze kapcsolatok, a legmagasabb helyeken is. Csak az engedheti meg magának ezt, akinek mindenütt vannak „emberei” – a rendőrségen, az ügyészségen és a politikában is.

Kočner mindkettővel rendelkezett.

Kočner története más szemmel is nézhető – ha ugyanis bebizonyosodik, hogy a politikusok, akik úgy tettek, mintha minden az ellenőrzésük alatt lenne, valójában csak a bábfigurái voltak a befolyásos vállalkozónak, akkor helyénvaló Szlovákiát maffiaállamként emlegetni. S mivel a maffia úgy működik, hogy mindenki mindenkit sakkban tart, mindenki tud mindenkiről valami terhelőt, akkor még érdekes dolgokra számíthatunk.

A kérdés csak az, elkezd-e énekelni Kočner, ha majd a bizonyítékok terhe alatt megtörik, és rájön, csak így mentheti a bőrét.

Némelyik kérdésnél jelezte, tudja a válaszokat, de majd a többi tanú megválaszolja ezeket. Úgysem mernének ellene vallani. Éppen ez az arrogancia az oka, hogy a nyomozás nem zárulhat le csupán nála. Ki kell bogozni az összes kapcsolatot, amelyekről Kočner nyilvánvalóan úgy gondolja, hogy őt majd a víz felett tartják, írja a Sme.

Az utóbbi húsz év pozitívumainak a többsége Szlovákiában azzal kezdődött, hogy 1998-ban a társadalom összefogott a mečiarizmussal szemben.

A kočnerizmussal szembeni hasonló összefogás adhat reményt az elkövetkező húsz évre.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.