2018. november 15., 13:57

Az ENSZ paktuma nem megoldja, hanem támogatja a migrációt

Az MKP november 15-én tartott sajtótájékoztatóján állásfoglalását fejezte ki az ENSZ decemberben elfogadandó migrációs paktumával kapcsolatban, amely témában Menyhárt József, az MKP elnöke és Nagy Dávid jogász tájékoztattak.

Menyhárt József és Nagy Dávid
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Bodó Károly

Menyhárt József elmondta, az MKP természetesnek érzi és kötelességének tartja, hogy választói és Szlovákia polgárai számára egyértelművé tegyék álláspontunkat egy olyan témában, ami magyar közösségünket ugyanúgy érinti, mint az országot és Európa egészét.

A pártelnök hangsúlyozta, hogy az MKP a 2015-ös migrációs és menekültválság legelejétől fogva őszintén és nyíltan kommunikált ebben a témában, ami azóta egész Európa elsőszámú és legfontosabb témájává vált. A párt mindvégig mértékletesen, kiegyensúlyozottan, de a „hús-vér” választók érdekeit, természetes érzéseit és meggyőződését képviselve járt el, és a jövőt tekintve ugyanez a szándéka.

A paktum lényegében emberi jogként kezeli a migrációt

Nagy Dávid jogász a paktummal kapcsolatosan elmondta, az lényegében emberi jogként kezeli a (gazdasági) migrációt, elmossa a határokat a legális és az illegális migráció között. Úgy kezeli a nemzetközi migrációt, mint egy megállíthatatlan folyamatot, amelyre az államoknak megfelelően reagálniuk kell, miközben előtérbe helyezi a bevándorlók védelmét, integrálásukat a társadalomba. Kifejezetten a bevándorlókról/gazdasági migránsokról szól, nem pedig azokról, akiket korábbi nemzetközi egyezmények alapján menekültstátusz illet meg.

Habár a migrációs paktum szigorú jogi értelemben (egyelőre) nem kötelező az azt aláíró tagállamokra, nyilvánvaló viszont, hogy a paktumhoz való csatlakozással a tagállamok mégis beleegyezésüket adják a nemzetközi migráció „mérföldkő jellegű” új szabályaihoz. „Ha ezekhez a szabályokhoz való csatlakozással egy ország „a nevét adja”, akkor mindenképpen minimum „résnyire” megnyitja az ajtót a tömeges migráció előtt” – mondta el Nagy. 

Fotó:  Bodó Károly

A jogász hangsúlyozta, hogy a 2015-ös migrációs válság idején az Európai Unió jelenlegi vezetése, számos tagállam akkori vezetésének és a nyugat-európai sajtó támogatásával kiálltak a tömeges beáramlás mellett. Azóta számos európai választás során a polgárok határozott jelzéseket adtak, hogy elutasítják ezt a fajta politikát. Ez okból nagyot fordult az európai politikai helyzet a migráció témájában, de sok jel mutat arra, hogy itt valójában csak a kommunikációban történt bizonyos változás, a valódi szándékokban nem. A jelenlegi európai politikai elit szofisztikáltabban, burkoltabb formában törekszik ugyanarra, amit 2015-ben nyíltan is képviselt – mondta el Nagy.

Az ENSZ-tagállamok nem kérnek a lopakodó bevándorlásból

Az ENSZ-tagállamok (különösen az Egyesült Államok és európai országok) sorra jelentik be, hogy nem kérnek ebből a "lopakodó bevándorláspártiságból". Az Egyesült Államok elsőként jelezte, hogy nem csatlakozik a paktumhoz. Azóta Magyarország, Ausztrália és Ausztria is egyértelműen a csatlakozás elutasítását választották. A lengyel, cseh kormányfők, illetve a horvát államfő is jelezte, hogy nem kérnek a paktumból – magyarázta Nagy.

Szlovákiában tévhit uralkodik a paktummal kapcsolatban

A szlovák médiában elterjedt az a tévhit, hogy ez egy jogilag nem kötelező érvényű dokumentum, vagyis ha aláírjuk, akkor nem történik semmi. Akkor minek kell aláírni? – tette fel a kérdést Nagy Dávid.

„Aki azt állítja, hogy ez egy jogilag nem kötelező érvényű dokumentum, az feltételezhetően nem olvasta el az egészet. Ha viszont tovább olvassuk a dokumentumot, akkor észrevehetjük, hogy negyvenhatszor szerepel benne az a szóösszetétel, hogy „kötelezzük magunkat”. Tehát kijelenthetjük azt, hogy a paktum aláírásával kötelezzük magunkat arra, hogy a dokumentumban vállalt kötelességeinket véghez visszük. Az MKP véleménye szerint ez egy kötelező jelleggel bíró, migrációt támogató dokumentum. Nem megoldani kívánja a migránskrízis által okozott problémákat, hanem támogatni azt” –

tájékoztatott Nagy.

A Most-Híd szeme előtt a költségvetési pénzek megvágása áll

Pár napja Cséfalvay Katalin képviselő tolmácsolta a Most-Híd ebben az ügyben képviselt egyértelmű véleményét, aki nyilvánosan azzal riogatja az embereket, hogy a migrációs paktum esetleges elutasításával Szlovákia „spekuláns országok közé keveredne” és „ez visszaüthet majd a következő hét évre szóló európai költségvetésről szóló tárgyalásokon”, továbbá a paktumból való kimaradás „felelőtlen és káros”. 

Az MKP elutasítja a paktum aláírását

Az MKP a leghatározottabban elutasítja a migráció elősegítését támogató paktum aláírását. „Az MKP felszólítja a Most-Hídat és a SmerR-SD pártokat, amelyek még nem nyilvánították ki szándékukat a paktummal kapcsolatban, hogy utasítsák el annak aláírását. Ugyanis ennek aláírásával egy végzetes folyamat veheti kezdetét, amelyet zsigereiben el kell utasítani” – zárta Nagy Dávid.

Menyhárt József és Nagy Dávid
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.