2018. május 1., 10:20

Az asztma jól kezelhető betegség

A legtöbb betegségnek már van világnapja. Az asztmáét épp ma – május első keddjén – ünnepeljük. Az asztmások pontos számát meghatározni nehéz, hiszen nem mindenki fordul panaszaival azonnal orvoshoz.

asztma - illusztráció
Fotó: hazipatika.com

Magyarországon nagyjából egymillió asztmás beteg él, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság szerint azonban csupán 40 százalékuk használja gyógyszereit. Szlovákiában is nagyjából hasonló lehet a helyzet. Sokan elbagatellizálják betegségüket és hanyagolják a kezelését is, főleg, ha hosszabb ideig panaszmenetesek. Az idei asztma világnap alkalmából arra is felhívják a figyelmet: a kezelést bármikor el lehet kezdeni, és fontos, hogy a betegek orvoshoz forduljanak és tájékozódjanak a számukra legmegfelelőbb terápiáról.

A rohamszerű nehézlégzéssel, száraz köhögéssel és szorító mellkasi nehézséggel jelentkező asztma nagyon gyakran kisgyermekkorban kezdődik, és a betegség gyakori oka az iskolai hiányzásoknak és a szövődményes légúti betegségeknek. Sokszor összetévesztik az allergiával, már csak azért is, mert ismert allergének is kiválthatják a rohamokat. Tévhit, hogy az asztmát ki lehet nőni, az abban szenvedőknek felnőttkorban is sokszor kell betegállományba menniük, de akár kórházi kezelés is lehet az elhanyagolt asztmából. Serdülőkorban gyakran előfordul, hogy az inhalációs gyógyszerek rendszeres mindennapi használatával a tünetek enyhülnek, megszűnnek, azonban fiatal felnőttkorban ismét visszatérnek.

Teljes életet lehet vele élni

A megfelelően kezelt asztma mellett akár versenyszerűen lehet sportolni, hiszen a helyes terápia alkalmazásával nyitott marad a légúti rendszer. A várandósság idején sem kell abbahagyni az előírt kezelést, mivel fontos, hogy a kismamamák teljes, aktív életet élhessenek ebben az időszakban is.

A nem kezelt asztmások köréből kerülnek ki viszont azok az esetek, akiknél a betegség romlása gyorsan súlyos nehézlégzéshez, oxigénhiányhoz és esetenként akár halálhoz vezet. Nagyon fontos, hogy az inhalátor mindig a beteg keze ügyében legyen, és ha mondjuk nyaralni megy, bekerüljön a poggyászba. Súlyos asztma esetén, azoknál a betegeknél, akiknél a gyógyszerek használata ellenére sem múlnak a panaszok, érdemes teljes körű diagnózist kérni.

Az idei asztma világnap mottója: „Soha sem túl korai, soha sem túl késő” és Európa-szerte számos figyelemfelhívó rendezvényre kerül sor, például ingyenes légzésfunkciós szűrésekre.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.