2019. szeptember 23., 15:32

A magabiztosságtól a pánikig: Kočner ezer arca

A Sme hiánypótló munkával időrendi sorrendbe rakta a Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolásának megrendelésével vádolt Marián Kočner eddig megjelent threemás beszélgetéseit, beleértve azokat is, amelyeket magával Kuciakkal folytatott.  A napilap összeállításából érdekes kép rajzolódik ki Kočner viselkedéséről.

kocner-rendor.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: TASR

Kočner eleinte még baráti hangnemben beszélget különböző befolyásos emberekkel. Azzal dicsekszik, hogy újságírókat világíttat át, vagy hogy seggbe rúgja a politikusokat, végül már csak arra panaszkodik, miként dőlnek romba a tervei. Az üzeneteket a nyomozók ugyan hiteleseknek tartják, Kočner több jóslata sem vált valóra. Az érintettek természetesen a szóban forgó helyzeteket több esetben másként jellemzik, mint ahogyan Kočner a Threemában írta, így nem tudjuk pontosan, milyen mértékben igazak Kočner állításai. 

Az sem egyértelmű, hogy a vállalkozó hatalma mekkora volt valójában.

2017 januárja és februárja – intenzív beszélgetés Šufliarskýval

A média elleni beadványok, választások és személyes találkozók – ezek voltak 2017 elején Kočner és a volt főügyészhelyettes, Peter Šufliarský üzenetváltásainak főbb témái. Šufliarský 2019 márciusában a TA3 hírtelevízióban elismerte, hogy két évvel korábban 418 üzenetet váltott Kočnerrel. A tévé kamerái több oldalnyi átiratot is mutattak ebből az időszakból, nem meglepő, Šufliarskýnak távoznia kellett a tisztségéből.

2017 októbere – Kočner információkat gyűjt Kuciakról

Abban az időben, amikor a rendőrség 28 újságírót is átvilágított, Kočner elküldte Ján Kuciak címét a szlovák titkosszolgálat volt emberének és közeli barátjának, Peter Tóthnak. Kuciak cikkeiben  gyakran foglalkozott Kočner ügyeivel, beleértve annak dóvali (Donovaly) ingatlanait is. Kočnert 2017 szeptemberében azzal vádolták meg, hogy adócsalást követett el ezekkel az ingatlanokkal. Kočner ezért arra kérte Norbert Bödör vállalkozót, derítse ki Dušan Kováčik különleges ügyésznél, ki dönt majd a beadványáról. Bödör akkor azt ígérte, a jövő héten találkoznak Kováčikkal.

Kočner és Tóth
Kočner és Tóth
Fotó:  TASR

A különleges ügyész a Bödörrel való találkozókat tagadja.

De ebben az időszakban Kočner érdeklődésének középpontjában állt Pavol Rusko is, akit egyébként csak „nyálasnak” nevezett. Ruskót üzlettársa, Silvia Volzová meggyilkolásának előkészületei miatt tartóztatta le a rendőrség. 2017. októberében Kočner azt írta Alena Zsuzsovának, hogy a pentás Jaroslav Haščákkal már beszélt Rusko ügyéről, aki hamarosan hazamehet, és mindent Haščák fizet – jogászt, rendőröket, bírót, ügyészt, csakhogy Rusko befogja a száját.

Rusko ügyvédje, Marek Para tagadja, hogy Haščák fizette volna.

2017 decembere – Kočnert dühítik a változások a különleges ügyészségen

Kočnert aggasztották a változások a speciális ügyészségen, és Bödörnek Kovačik lépései miatt is sokat panaszkodott, mivel az szerinte nem jó embereket nevezett ki. Alexander Bírót a helyettesének, Maroš Žilinkát pedig a gazdasági osztály élére. Mindkettőt az ellenzék emberének mondták akkoriban.  Két nap múlva már azt magyarázta Bödörnek, az ő emberüknek kellene a főügyészi székben ülnie. „A legfontosabb, hogy FÜ-ünk legyen. És ez ügyben neked kell a főnököt meggyőznöd! Tudja a főnök, hogy az újat még a kormányidőszak végéig ki kell nevezni? Remélem, hogy ebben azonos a véleményünk” – írta Bödörnek december 3-án.

Fotó:  TASR/AP

„Főnöknek” Robert Ficót hívták, aki egyelőre nem reagált erre.

2018. január – március: Kočnernak nagy tervei vannak az új évre

2018 elején Kočner elhatározta, hogy Daniel Lipšicet is le kell rendezni, akivel hosszabb ideje perben állt. Erről a pentás Haščákot is tájékoztatta. „Egyébként a pisis (Daniel Lipšicet nevezték így – a szerk. megj.) kinyírásán dolgozom” – írta neki. Lipšic képviselte Róbert Čízt, a Glance House-ügy kárvallott vállalkozóját, akit egy Kočnerhoz közelálló csoport vert át. Közben Kočner újabb találkozót sürgetett Bödörön keresztül Kovačiknál, és igyekezett félreállítani Kyselica nyomozót Rusko ügyéről.

Elszomorították azonban a Smeren belüli történések, a párt ugyanis több emberét félreállította, akik segítettek neki, köztük Dobroslav Trnka volt főügyészt és Štefan Harabin volt főbírót.

Közvetlenül Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolása előtt a Cél nevű pártja megalapításával foglalkozott Kočner, de nem volt meg a szükséges 10 ezer aláírása ehhez. Zsuzsovának ezzel kapcsolatban azt írta, majd Kali, aki az ő oldalukon áll, elintézi a dolgot. De tovább ügyködött Ruskoval kapcsolatban is, azt akarta, hogy Kaliňák gyakoroljon nyomást a rendőrfőnökre, Milan Lučanskýra, aki akkor a belső ellenőrzés vezetője volt.

Bödörnek Tibor Gašpar akkori rendőrfőnökön keresztül kellett volna ezt elérnie.

Fotó:  TASR

Pár nappal később, amikor a média tájékoztatott a kettős gyilkosságról, Kočner félteni kezdte a koalíció jövőjét. „A pi…ba, félek, hogy Hasáb (szinte biztosan az akkori kormányfő, Robert Fico – a szerk. megj.) nem bírja ki” – írta Kočner. Magából a gyilkosságból Kočner és Zsuzsová tréfát űztek. „Szentnek nyilvánították” – írta Kuciakról Kočner. „Az újságírók patrónusa lesz” – felelte Zsuzsová.

Kočner segíteni akart a válságban lévő Smernek is.

Zsuzsovával együtt a kormány lehetséges bukásának forgatókönyveit, valamint a Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés tiltakozó akcióit tárgyalták ki. Említést tett a Most-Híd elnökével, Bugár Bélával való találkozójáról is a Maldív-szigeteken, majd azzal dicsekedett, hogy megmenti a Smer fenekét. „Vasárnap találkozom Hasábbal. Elküldöm a pi…ba” – írta. A Smernek propaganda szinten is segíteni akart. Egy nappal később Tóth a saját portálján megjelentett egy cikket a Kočner által összeállított táblázatokkal, amelyek a tiltakozók számát a szavazók összlétszámával vetették össze.

Aztán azt írta Zsuzsovának, Dankónak anyagokat küldött a Boris Kollárral való tárgyalásához. „Ezt te írtad?” – kérdezte Zsuzsová. „Fizikailag Peter Tóth írta a jegyzeteim és az anyagaim alapján” – válaszolta Kočner.

Danko mindezt tagadta.

2018. április – május: Kočner elveszíti a kontrollt

Áprilisban aztán felgyorsultak az események, közelgett Rusko kihallgatása, és Kočner már nem volt biztos a dolgában. Bödörnél informálódott, hogy Milan Lučanskýval rendben van-e a dolog, de az nem tudott egyértelmű választ adni. Lučanský tagadja, hogy valamilyen formában is segített volna ennek a tandemnek. A járásbíróság első fokon Kočner javára döntött, és a Markízának 8,3 millió eurót kellett volna Kočnernek kifizetnie.

Később azonban Kočner magabiztossága elpárolgott, amikor a Különleges Ügyészség megerősítette, büntetőeljárást indított a váltóhamisítás ügyében. Az ügyet Jaroslav Láska kapta meg.

Kočner azonnal Láskára vonatkozó információkat követelt Bödörtől.

Fotó:  Polícia SR

Kočner még abban a hónapban üzenetet kapott a Pityo banda egyik tagjától, Tomáš Rajeckýtől, aki segítséget ígért. Ezt követően szinte naponta üzenetet váltottak, és arról beszéltek, lassan csomagolniuk kellene. „A nemzetközi vizek biztosítva vannak. A hajók készen állnak” – írta Kočner. Rajecký szerint ezek az üzenetek csak afféle „hülyéskedések” voltak.

 Május elején újabb tárgyalásra került sor a váltóügyben, de Kočner elégedett volt az eredménnyel.

A főügyész Jaromír Čiznár azonban aggasztotta. „Ez a Jarík mindannyiunkat ki akar csinálni. LB volt a próba, s miután látta, hogy nem volt ellenkezés, folytatni akarja. Megőrült.” – írta Kočner, aki a kiutat a Legfelső Bíróság bírójában Štefan Harabínban látta. Arra számított, Harabín jól szerepel majd a köztársaságielnök-választáson. „Glváčcsal bizonyítjuk majd, hogy Jaro (Čiznár – a szerk. megj.) kenőpénzt kapott tőlünk, és Harabin leváltja.”

2018. június 20-án Kočnert letartóztatták.

kocner-rendor.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.