2019. június 16., 13:59

Vészeljük át a kánikulát!

Végre itt a nyár. Ezzel azonban megjött a hőség is, ami minden korosztály szervezetét jócskán igénybe veszi. Ezért a kánikula idején fokozottan figyeljünk a megfelelő hidratáltságra.

kanikula-water-jug.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

Ha igaz a mondás, hogy az éhség nagy úr, a szomjúság még nagyobb. Hiszen az emberi test 50-60%-a víz, amely szervezetünk egyik legfontosabb alkotóeleme. A víz befolyásolja a vér összetételét, biztosítja a vérkeringést, szabályozza a vérnyomást, lehetővé teszi a tápanyagok, a salakanyagok és a gázok oldását, szállítását, szabályozza testünk belső hőmérsékletét, az ízületi folyadék által pedig elősegíti az ízületek működését. Ha huzamosan kevés víz áll a szervezetünk rendelkezésére, emésztési problémák, székrekedés jelentkezhet. Besűrűsödik a vér, romlik a keringés, és megnő a trombózis, az agyérgörcs, a szívinfarktus veszélye. Felgyorsulnak az öregedési folyamatok, vesekő, vese- és húgyúti betegségek jelentkezhetnek. Víz nélkül csak hét napig maradnánk életben. A folyadékellátottság elengedhetetlen az egészségünk és a jó közérzetünk megőrzéséhez. A napi rohanásban mégis gyakran elfeledkezünk az ivásról, és csak akkor kapunk észbe, amikor már rosszul érezzük magunkat.

Az intő jelek

Ezt a pillanatot nem szabad megvárni, sőt már maga a szomjúság is vészjelzés. Az első lépcső a szájnyálkahártya kiszáradása, ami már 1%-os folyadékhiánynál is fellép. Ha tehát úgy érezzük, hogy kiszáradt a szánk, azonnal igyunk egy pohár vizet. 1–5%-os hiányról árulkodik a fejfájás, hányinger, étvágytalanság, illetve a fizikai aktivitás romlása. 5–9%-os hiány között már csökken a koncentráció, szédülés, nehézlégzés és izomgörcs léphet fel. 10% fölött pedig közvetlen életveszélyről beszélhetünk. Mindezek tükrében talán még jobban értjük, miért oly fontos, főként a meleg nyári napokon még tudatosabban odafigyelnünk a folyadék pótlására.

Gyerekek és idősek

A felnőttekével szemben a csecsemők testének víztartalma 70-78%. Esetükben a kiszáradás veszélye még nagyobb, mivel sem izzadással, sem szaporább légzéssel nem tudnak elég hőt leadni. Egy kisbabának 120-150 ml táplálékra van szüksége testkilogrammonként. Erre a célra a legjobb az anyatej, mivel mindig friss, megfelelő hőmérsékletű és gyakorlatilag steril. Tökéletes arányban, minőségben és könnyen emészthető formában tartalmazza azokat az anyagokat, amelyek a gyermek fejlődéséhez szükségesek. Ha elegendő mennyiségű anyatejet, esetleg tápszert fogyaszt a baba, nincs szüksége egyéb folyadékra. Jó jel, ha nyugodtan alszik, élénk, érdeklődő, arcszíne rózsás, és naponta legalább 6 nedves pelenkája van.

A hozzátáplálás megkezdése után, amikor már csökken az anyatejfogyasztás, illetve a tápszerfogyasztás mennyisége, el kell kezdeni egyéb forrásból is pótolni a folyadékot. Ez lehet felforralt, majd lehűtött csapvíz, babavíz, világosra főzött tea, esetleg hígított gyümölcslé. Mindezek mellett a különböző gyümölcs-, és zöldségpépek, tejpépek nedvességtartalma is hozzájárul az elvesztett folyadék pótlásához.

Az örökmozgó gyermekek csoportjának mindig fontosabb dolga akad, mintsem igyon vagy egyen. Kínáljuk őket frissítővel, mielőtt belemerülnének egy-egy játékba, és rendszeresen emlékeztessük őket az ivásra. Lehetőleg olyan szomjoltót adjunk nekik, amit szívesen elfogadnak. A verejtékezéssel elveszített só és elektrolitok pótlására nem elég a víz, sem az ásványvíz, ezért fontos, hogy a nagy melegben tejet, joghurtort, pudingot, lédús gyümölcsöt, gyümölcslevet és levest is kapjon a gyermek. Kánikulában sokszor átesünk a ló túloldalára, és a biztonság kedvéért több folyadékkal látjuk el csemetéinket, mint amennyire szükségük lenne. Figyeljünk rá, hogy megközelítőleg annyit egyen, mint más napokon, hiszen a szilárd táplálék is tartalmaz vizet, és ezenfelül biztosítsuk számára a pluszfolyadékot. A túlhevülés, valamint a napszúrás elkerülése érdekében kerüljük a tűző napsütést, a déli órákban és kora délután tartsunk inkább csendes pihenőt a lakásunk hűvösebb zugában.

A serdülők, valamint a nagyobb gyermekek körében talán nem is a folyadék mennyisége, inkább a minősége jelenthet gondot. Gyakori probléma, hogy ezen korosztály tagjai a vízzel szemben inkább a magas cukor-, illetve koffeintartalmú üdítőket részesítik előnyben. Amellett, hogy kiemelkedően magas az energiatartalmuk (3 dl kóla 180 kcal), nem hordoznak semmilyen értékes tápanyagot. A koffein ráadásul fokozza az izzadást és a felvett folyadék többszörösét vonja el a szervezettől. Nem meglepő hát, hogy még szomjasabbak leszünk tőle. 3,3 dl kóla 30 mg, egy csésze kávé 40-80 mg, egy doboz energiaital (250 ml) 80 mg koffeint tartalmaz. Ha azt látjuk, hogy a gyermekünk gyakran ingerlékeny, figyelme szétszórt, esetleg alvási nehézségekkel küzd, gondoljunk arra, hogy mindezek hátterében a rossz folyadékbeviteli szokásai állhatnak.

A kor előrehaladtával az agyi szomjúságkeltő központ működése lassul, ezért az idős emberek hajlamosabbak arra, hogy keveset igyanak. Jó megoldás lehet számukra, ha reggel kikészítenek egy kancsó vizet egy pohárral abba a helyiségbe, ahol legtöbbet tartózkodnak, és ügyelnek rá, hogy az a nap folyamán el is fogyjon.

Csak a jégbe hűtött frissít?

Sokszor nagyon jólesik egy behűtött ital, ám az ideális, még nyáron is, a szobahőmérsékletű. A hideg innivaló ugyanis összehúzza a gyomorban az ereket, és lassítja a működésüket. Tévhit, hogy csak a jeges itóka hűti le a szervezetet. Testünk izzadással szabályozza a belső hőmérsékletét, a folyadék a verejtékmirigyeken át választódik ki, majd elpárolog a bőrünkről. A langyos, vagy akár a meleg tea is éppúgy frissít, mint a hideg. Nem véletlen, hogy azokban az arab országokban, ahol szinte egész évben forróság van, előszeretettel isznak meleg teát, hiszen annak a hatására erőteljesebb lesz az izzadás, és gyorsabban hűl le a szervezet. Szeretném még felhívni a figyelmet az alkoholtartalmú italok mértékletes fogyasztására, mivel szintén fokozzák az izzadást, és általuk megnő a folyadékveszteség is.

Végül és nem utolsósorban, ha megitattuk népes családunk apraját-nagyját, magunkra is gondoljunk. Bármerre is indulunk, napközben legyen az autónkban, a táskánkban innivaló, hogy fejfájásmentesen vészeljük át a meleg napokat, a tanév végi hajtást és a közelgő nyári szünet időszakát.

Megjelent a Magyar7 2019/24 számában.

kanikula-water-jug.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.