lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. július 28., 08:12

Vakon vezet, aki mobilt tart a kezében

Az Európai Unió valamennyi országában tilos vezetés közben kézben tartott telefont használni, mára mégis jelentős baleseti okká vált.

mobilhasználat
Fotó: Pexels.com

Ha 50 kilométeres sebesség mellett a sofőr egyetlen másodpercre nem néz az útra, „vakon” vezet, akkor 13,39 métert tesz meg anélkül, hogy tudná, mi zajlik a forgalomban körülötte. Ez a szám 90-es sebességnél már 25, az autópályán 130-nál pedig 36,11 méter. Ha valaki a telefonjára pillant, az is tovább tart egy másodpercnél, márpedig minden további másodperccel nő a vakon megtett méterek száma.

Ha leveszi a sofőr a szemét az útról egy másodpercre, majd visszanézve hirtelen valamilyen megoldandó helyzetben találja magát, reagálnia kell.

Ám az észlelés, mérlegelés, döntés, cselekvés folyamata legalább még egy másodperc, miközben a távolság máris duplázódik.  És nem számoltunk az olyan egyéb tényezőkkel, amelyek az említett reakcióidőt esetleg lassíthatják – fáradtság, aktuális idegállapot, időjárás, ijedtség. Mindezeken felül ott vannak még az egyéni képességek, hiszen ahány vezető, annyi fajta vezetéstechnikai és mentális felkészültség, gyakorlottság, ám a tapasztalatok szerint egy hirtelen bekövetkező közlekedési helyzetben az emberek többsége leblokkol.

Aki telefonál, annak a gondolatai máshol járnak, nem figyel annyira a közlekedésre.

Joggal vetődik fel a kérdés, hogy ha kihangosítót használnak az autóban, netán egy másik utassal beszélgetnek, az biztonságosabb-e? Vagy, ha egy kézzel fogják a kormányt, mert a másikkal éppen szendvicset esznek, az miben különbözik attól, ha a telefonját tartja kézben a sofőr?

Jogszabállyal ezeket a helyzeteket nem lehet rendezni.

Nem lehet mindenkit felmérni például, hogy képes-e egy kézzel vezetni. Ráadásul egy ilyenfajta teszt csak a pillanatnyi és nem egy általános állapotot tudna mérni.  Az emberek nagy része végig sem gondolja, hogy mit okozhat a viselkedésével, amivel ráadásul nemcsak a saját testi épségét, de az utasát és a közlekedés többi részvevőjét is veszélyezteti .

Jó lenne, ha az autóvezetők tisztában lennének a felelősségükkel, és betartanák a szabályokat.

Nem a szabálykövetés vagy az esetleges büntetés miatt, hanem azért, hogy oda is érjenek, ahová az autóval elindultak, s hagyják a forgalomban részt vevő többi embert is, hogy a kitűzött céljához biztonságban érjen oda.

A vezetés közbeni mobiltelefon-használatért járó büntetést idén Szlovákiában 50-ről 100 euróra emelték.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.