2024. július 18., 12:34

Ön is szenved a hőségtől a munkahelyén? Tudja, milyen kötelességei vannak a munkaadójának?

A nyár mostanában kegyetlenebbik arcát mutatja, legalábbis olyan értelemben, hogy hőséghullámokat vagyunk kénytelenek elviselni. Ez pedig főleg a munkahelyeken okozhat gondot, szenvedünk az izzadástól, a fejfájástól, bágyadtabbak vagyunk. Ettől persze csökken a munkateljesítményünk is. A munkaadónak ezért elemi érdeke, mi több, kötelessége gondoskodni arról, hogy a munkahelyen elviselhetőbbek legyenek a körülmények.

légkondi
Fotó: Pixabay

A legnagyobb veszély, ami a rekkenő hőségben ránk leselkedik, az a kiszáradás. Ennek jele a fáradtság, a koncentrációs zavarok, az emlékezetkiesés, a fejfájás, az ingerlékenység. Kánikulában nem szabad megvárni, míg ezek a tünetek eluralkodnak rajtunk, hanem rendszeresen pótolni kell a folyadékot, amit az izzadással elveszítünk. Nagyjából 3 liternyi vizet kell meginni naponta, de aki tűző napon dolgozik, annak ennél jóval többet.

Mivel az izzadsággal a szükséges elektrolitok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium) is távoznak a szervezetből, amiatt ajánlott az ásványvizek és gyógyteák fogyasztása is.

Amit viszont nem szabad túlzásba vinni, az a magas cukor-, koffein- és alkoholtartalmú italok fogyasztása, mert ezek hozzájárulnak a szervezet kiszáradásához.

Jogom van a rendszeres folyadékpótlásra?

Ha abban reménykedik, hogy önnek a munkahelyén jár az ásványvíz vagy más folyadék, akkor csalódást kell okoznunk. A legtöbb esetben a munkaadó kötelessége kimerül abban, hogy biztosítja alkalmazottai számára az ivóvízhez való hozzájutást a munkahelyen.

Ám rendkívül meleg napokon köteles a saját költségére ásványvizet is biztosítani, ami az ásványi anyagok pótlását szolgálja. Meleg napnak az minősül, amikor a külső hőmérséklet több mint 30 fok.

Milyen kötelességei vannak a munkaadónak?

Nem minden esetben lehetséges, hogy munkaadó optimális feltételeket biztosítson a munkavégzés számára. Ilyenkor legalább elfogadható feltételeket kell teremteni az alkalmazottak számára, tudatosítva, hogy a magas hőmérséklet próbára teheti őket és munkateljesítményük rovására mehet.

A munkaadó köteles biztosítani a levegő hűtését, a szellőzést, a munkahely árnyékolását.

Klímaberendezés használatakor a mértékletesség ajánlott. A benti hőmérséklet csak 5-7 fokkal lehet kevesebb, mit a külső. A hősokkot is el kell kerülni, mikor túl gyors az átmenet a hidegből a melegbe, vagy fordítva, mert az egészségi gondokhoz vezethet.

A törvény lehetővé teszi a munkaidő átütemezését is. Például korábban kezdenek és előbb végeznek a dolgozók. Rendkívüli szüneteket is be kell iktatni, a szervezet lehűtésére és folyadékfogyasztásra.

Ha a munkaidő a rekkenő hőség miatt lerövidül, a munkaadó nem csökkentheti alkalmazottja bérét, mivel nem az ő hibájából dolgozott kevesebbet.

Ha a munkaadó elmulasztja kötelességeit és a hőség veszélyezteti alkalmazottai egészségét, 50 000 euróig terjedő büntetést is kaphat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.