2019. szeptember 30., 15:43

Sport vagy háború? III. rész: Amikor lövészárok jelölte a pálya szélét

Mikor kitört az első világégés, a kortársak megnevezésében a nagy háború, a hadviselő felek szinte mindegyike biztos volt benne, hogy hős fiaik hamarosan hazatérnek, és városaik utcái a győzelem ünneplésétől lesznek hangosak. Egy évszázaddal később már rendelkezünk a múltba látás képességével, és pontosan tudjuk, nem így történt.

első vh
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Fortepan

1914 karácsonyán Nyugat-Európát lövészárkok szántották fel. A brit főparancsnokság arra készült, hogy, a közelgő ünnepet és az újévet kihasználva, a németek támadást indítanak a nyugati fronton. Nem így történt, sőt az első háborús karácsony legendává vált, a szemben álló felek kimászták gödreikből, és ha csak rövid időre is, de békét kötöttek.

December 25-én a katonák a senki földjén találkoztak, ajándékokat cseréltek, beszélgettek, sőt egy angol katona, aki civilben fodrász volt, levágta egy német elburjánzott frizuráját is.

Fotó:  Fortepan

Az év utolsó hónapjának első napjaiban még semmi nem utalt rá, hogy békében telnek majd az ünnepek. XV. Benedek pápa felhívása a fegyverszünetre süket fülekre talált, a harcoló országok különféle nőegyletei is szorgalmasan írták leveleiket, hogy férjeik és fiaik hazatérhessenek végre – szintén nem nagy sikerrel. A frontharcosok levelei alapján, valamikor nem sokkal 24-e éjfél után a német árkokban gyertyákat gyújtottak, karácsonyi dalokat kezdtek énekelni, még karácsonyfákat is állítottak.

Sőt a velük szemben lévő lövészárkokba jókívánságokat kiabáltak át.

Az angol és francia katonák némi tétovázás után viszonozták a kedves gesztust. Mikor hajnalodni kezdett eleinte félve, később egyre nagyobb bátorsággal másztak ki az árkokból, és indultak meg egymás felé. Előkerültek az apró ajándékok, amik a háborús körülmények között óriási dolognak számítottak: sonka, kenyér, pálinka, szivar és egyebek.

Fotó:  Fortepan

Nem sokára felhangzottak a közös éneklések, sőt előkerült a focilabda is. A meghitt pillanatokat arra is kihasználták a felek, hogy elesett bajtársaiknak végső nyughelyet biztosítsanak. Hogy minél jobban megértsük mi is történt akkor, talán nem árt, ha a frontkatonák visszaemlékezéseiből, naplóiból szemezgetünk egy kicsit.

Az egyik bajor gyalogezred katonája elmondása szerint átkiabált az ellenséges lövészárokba, hogy karácsonyra való tekintettel tartsanak tűzszünetet. Javasolta, hogy találkozzanak a két árokrendszer között, másodszor is elismételte, mire megérkezett a válasz, hogy rendben van. Mindkét árokból kimászott egy-egy ember, és félúton találkozva kezet ráztak.
Egy francia gyalogos hadnagy a naplójába lejegyezte, hogy a németek karácsonyi dalokat énekeltek, és néha-néha puskájukkal a levegőbe lőttek. Ugyanő írta le, azt is, hogy január 1-én a németek cigarettát dobtak át nekik, ők pedig almát és narancsot. Majd mindkét fél részéről jó páran kimerészkedtek a senki földjére.
Egy bajor katona, Carl Mühlegg visszaemlékezéseiben elmondta, hogy `14 karácsonyán ő volt a Jézuska, és egy karácsonyfát vitt ki az első vonalban tartózkodó századparancsnokának. Csillagos ég és telihold volt, mindkét oldalról jelzőlövedékeket lőttek, néha felhallatszott a géppuskák kerepelése is, de ő tudta, hogy nem rá tüzelnek, hiszen ő a Jézuska, aki vitte a feldíszített fát.
Egy másik jellemző történet szerint a németek kitetettek egy táblát a fejük fölé „Boldog karácsonyi ünnepeket” üzenték, mire az angolok hasonlóval válaszoltak. Az egyik angol németül átkiáltott, hogy az állások közt fekvő temetetlen halottakat szállítsák el. Majd közösen énekeltek karácsonyi dalokat.

A frontkarácsonnyal kapcsolatban máig vitatkoznak azon a történészek, hogy megtörtént-e ezen írásunk apropóját is adó labdarúgó mérkőzés a felek között, vagy pedig csak később színezték ki az eseményeket. Katonák a leveleikben beszámolnak több mérkőzésről is, a legismertebb egy német-brit meccs, amit a németek 3-2-re megnyertek. Német beszámolók szerint 25-én reggel a barátkozó németek és skótok egyszer csak egy labdát kerítettek, és nekiálltak játszani.

A fagyott talajon a sisakok voltak a kapuk, kb. egy órán át játszottak a szabályokat betartva.

A németek között derültséget okozott a skótok szoknyája, pontosabban az alatta levő látvány, lévén nem hordtak alsónadrágot. A meccsről 1915. január 1-én az angol sajtó is beszámolt. Olcsó poén, de azért idézzük fel Gary Lineker, a legendás angol játékos mondását: „A futball olyan játék, amit 22-en játszanak 90 percen át, és a végén mindig a németek nyernek".

A nyolcvanas évek elején egy még élő brit veterán is beszámolt egy „meccsről”. A Belgium területén lezajlott „mérkőzésen” több százan rúgták a bőrt bíró és eredményszámlálás nélkül, élvezve, hogy pár óráig biztonságban vannak.

Függetlenül attól, hogy tényleg megtörténtek-e ezek a meccsek, vagy csak úgy előkerült valahol a labda, és játszadoztak a katonák, az első frontkarácsony örökre emlékezetes marad.

Félévnyi öldöklés után is maradt annyi emberség a katonákban, hogy ha pár napra is, de félre tudták tenni egymás iránti gyűlöletüket, és emberként tekintettek az ellenségre.

Fotó:  AFP/Berliner Verlag

Azt is el kell mondanunk, hogy a több száz kilométeres nyugati front teljes hosszában nem hallgattak el a fegyverek. Volt, ahol csak annyi időre álltak meg, míg a halottjait mindkét fél elhantolhatta, máshol egy napig tartott a nyugalom, megint másutt egészen újévig hallgattak a fegyverek.

Egy dologban azonban mindenhol hasonlított, spontán módon kezdődött az egész.

A tisztek egy része nem is nézte jó szemmel, hogy embereik az ellenséggel paroláznak. Aggódtak, hogy hogyan fogják őket rábírni, újra tüzet nyissanak a szemben állókra. A sajtó pontosan ezért, csak jó pár nappal később számolt be az eseményekről, azt is erősen cenzúrázva.A következő évben ünnepekkor egyes frontszakaszokon még előfordult a fegyvernyugvás, a háború utolsó éveiben ilyesmiről már szó sem lehetett.
első vh
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.