lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2023. július 28., 14:36

Jurán Vidor, a kárpáti „ordas-krónikás”

60 évvel ezelőtt, 83 éves korában a Tátra alatti Gnézda (Hniezdne) településen, szülőfalujában elhunyt Jurán Vidor, a magyar irodalom akkori nesztora. Vadászíró volt, tanítói pályája mellett hosszú évekig a szlovákiai vadászati élet meghatározó alakja volt íróként, szervezőként, természetvédőként. Neki köszönhető, hogy 1932-ben a csehszlovák kormány betiltotta a medve vadászatát. De ő szervezte Poprádon az első vadászati kiállítást is. Már nyolcvanéves, amikor végre megjelenik első kötete, a Kárpáti ordasok, s még megéli a Vadászkrónika megjelenését is.

Jurán Vidor
Fotó: Gerhard Juran

„Aki a hegyeket, erdőket magányosan járja, az soha sincs egyedül. A néma csönd ezernyi sejtelmes hangja fölszívódik a lelkébe, és szívét csordultig tölti meleg hangulatokkal” – írja egyik írásában, s olvasva az írásait, azokat nyugodtan odatehetjük Bársony István és Fekete István írásai mellé. Utóbbi az általa szerkesztett vadászlapban kezdett el publikálni, s vált a magyar irodalom máig egyik legolvasottabb írójává. Az már más kérdés, hogy az olvasókkal ellentétben a magyar hivatalos irodalmi kánon mennyire fogadta be Fekete István művészetét. Ahogy a vadászirodalom más jelesei is takarásban maradtak.

Cipszerek a magyar közművelődésben

„A szlovákiai magyar írók nesztora, az erdők és hegyek szerelmese, a havasok rengetegeinek öreg regöse rövid betegeskedés után életének 84. évében elhunyt” – adta hírül 1963 nyarán A Hét című hetilapunk, amelyben akkor már rendszeresen jelentek meg írásai. Utolsó éveiben komoly népszerűségnek örvendett, s aki Krúdy Gyula után nyomozott, az őt kereste fel először, s nem véletlenül.

Krúdyval egy ideig iskolatársak, „pupákok” voltak a podolini algimnáziumban.

Abban az oktatási intézményben, amely egykor a Poprád-völgyi alma maternek számított, de mire ők odakerültek, már alaposan megkopott a dicsősége. Ezekben az utolsó években kereste meg őt L. Kiss Ibolya és Barsi Imre is, akiknek rajongva mesélt az egykori barátról, aki nemcsak itt nevelkedett, de ezt a vidéket, annak nemcsak hegyóriásokkal, hanem vadregényes történetekkel teli történetét meg is írta.

Elég, ha csak A podolini kísértet vagy A tizenhat város tizenhat leánya című regényeire gondolunk.

Különös „hungarus” vidék ez, ahol évszázadok óta együtt laktak magyarok, szlovákok és németek, vagyis cipszerek, akik otthon többnyire mindhárom nyelvet beszélték, s nem egy kiválóságot adtak az egyetemes magyarságnak. Bizonyára sokaknak ismerős a híres állatorvos, Hutÿra Ferenc neve, a Magyar Királyi Állatorvosi Főiskola megteremtője, Hefty Gyula Andor turistaíró vagy Lám Frigyes irodalomtörténész, történetíró, aki cipszer nyelven írt verseket.

Jurán Vidor
Fotó:  Gerhard Juran

De innen származott el családjával együtt Brassóba Szépréti Lilla, aki már csak a halála után kiadott Családregényében megírja családja ún. cipszer-korszakát is.

A fiatal történész Czáboczky Szabolcs friss kutatásaiból tudjuk, hogy a szepesi németek hűek voltak a velük együtt élő magyarokhoz, ahogy az új államhoz, Csehszlovákiához is.

Sorsuk a kétszeres kitelepítés lett. Előbb, már 1944 őszén a menekülő németek vitték magukkal jelentős részüket, akik pedig maradtak, azokra ugyanaz a tragikus sors várt, mint a szlovákiai magyarokra. Jurán Vidor, ha szerencsével is, de megúszta a kitelepítést, s azt is megengedte neki a Sors, hogy szép kort megélve, 84 évesen szülőfalujában halhatott meg.    

Krúdy Gyula iskolatársa volt

Gnézda ma egy közel 1500 lakosú település,  Fényes Elek 1851-ben kiadott geográfiai szótárában így ír a településről: „Gnezda (Knezda, Kniezen), Szepes várm., a XVI. Szepesi városokhoz tartozó, a Poprád bal partján, ut. p. Lublyóhoz 3/4 órányira: 1338 kath., 3 evang. lak. Kath. paroch. templom. Német lakosi földmivelésből, mesterségekből, s kereskedésből élnek.”

Itt született 28 évvel később, Szilveszter előestéjén Jurán Vidor is, Jurán Ferenc és Kozsig Leopoldina gyermekeként. Apja Lackvágásán (Lacková) volt tanító, s Vidor fiát is erre a pályára szánta. Ahogy már említettem, a családban mind a magyar, mind a német, mind a szlovák nyelvet (szepesi-gorál nyelvjárásban) beszélték. Szülőfalujában végezte el az elemi iskolát, majd Podolinban (itt találkozott Krúdyval), Lőcsén és Iglón tanult, ahol a helyi tanítóképzőben végzett.

Ahogy az akkoriban szokás volt, a tanárokat szétszórták szerte az Osztrák-Magyar Monarchiában, így tanított a dunántúli Ságon is, de szerencséjére tanítói pályafutásának túlnyomó részét odahaza, a Szepességben töltötte el.

Egy ideig szülőfalujában, de Szepesváralján és Korompán is tanított, a leghosszabb időszak, több mint három évtized a szepesbélai német iskolához kötötte. 24 évesen házasodott meg először, Irányi Dániel ólublói járásbíró lányát, Margitot vette feleségül, akivel annak 1932-ben bekövetkezett haláláig éltek együtt, s három gyerekük született, akik közül László folytatva apja szenvedélyét, erdőmérnök lett, s a második világháborúban esett el. Második felesége a gnézdai Prokopovič családból származott. Ő maga sem úszta meg a háborút, még a nagy háborúban határőrként szolgált a Kárpátokban, majd az olasz fronton. A számunkra rossz ómenű Piavénél esett hadifogságba, ahonnan 1919-ben tért haza.  

Vadászat az irodalomban 

„Aki vadat akar lőni, az óvja, etesse is azt a télvíz és ínségek idején, mert a leromlott és kiéhezett vad a fehér halál martaléka lesz, vagy majd tavasszal, az első zöld idején hull el. A farkasdalokat üvöltöző télnek ez a szomorú emlékeztetője. Aki ezt nem tudja, nem akarja tudni vagy nem akarja belátni, az nem méltó a zöld vadászruha viselésére. Azért újból és mindig kérdem, ha a meleg szobában jóllakottan nyújtózkodol: hallod e a szarmata szél üvöltését odakünn? Most mutasd meg, hogy érző ember és igaz vadász vagy!”  – olvashatjuk egyik írásában krédóját, amit akár Fekete István is írhatott volna.

A XIX. század második felében vette kezdetét a vadászirodalom fellendülése, s a XX. század első felében jutott forrpontjára, amikor már nemcsak vadászlapok jelentek meg, hanem egyre többen könyvekben írták meg vad(ász)élményeiket.

Voltak, akik tudományos alapon, mások inkább szépirodalmi beütéssel. Az elsők közé tartozott a hanvai földbirtokos, Hanvay Zoltán (1840-1922) is, akit a korabeli sajtó nagyvonalúan sportférfiúnak nevez, s aki ifjúkorában élvezte Tompa Mihály barátságát is. Róla majd máskor. 

 A vadászat családi hagyományként öröklődött a Jurán-családban, s édesapjával járta a rengeteget. Első vadászati tárgyú írása 22 éves korában jelent meg a Szepesi Lapokban (Október végén). Ezt követően alig volt olyan szaklap (Halászat, Vadászat, Állatvilág, A Természet, Nimród), amelybe ne publikált volna. Érdekes, hogy ezeket az írásait többnyire álneveken (Orosz Sándor, Csöndes László, Nyilas Pál, Nimród, Regős) írta alá.

A húszas-harmincas években állandó szerzője volt a Prágai Magyar Hírlapnak is.

1914-ben összeállítja első kötetének anyagát is, amelyet Az erdő regéi címmel a Franklin Társulat készül kiadni, de nyakunkon a nagy háború, a kézirat majd csak 1960-ban jelenik meg alaposan megcsonkítva Vadászkrónika címmel, a pozsonyi Szlovák Szépirodalmi Kiadó gondozásában. A húszas évektől lapszerkesztőként is kipróbálja magát. Bohrandt Lajossal szerkeszti az Eperjesen és Budapesten megjelenő Nimród vadászlapot, majd ennek utódjának, a Vadász/Vadászlap (fő)szerkesztője lesz.

A lap 1932-től vette fel a Vadászlap/Lovec nevet és párhuzamosan magyarul és szlovákul jelent meg mint a Szlovenszkói Vadászati Védegylet szakmai folyóirata.

A lap Turczel Lajos szerint  1938-ig, míg Vladimír Klein újabb kutatásai szerint 1944-ig jelent meg. Az Arcanum nevű magyar digitális adatbázisban 1923-tól 1941-ig digitalizálva van. A lapban Fekete István mellett számos más tehetség is bontogatta a szárnyait. Ezek közé tartozik Turcsek Ferenc (van-e, ki nevet hallotta?), az első magyar ökológus, Szűtsy Lóránt, aki Boldog vadászévek című könyvével írta be magát a vadászirodalomba, Justh Ödön (aki annak a híres-nevezetes, nagyon fiatalon elhunyt írózseninek, Justh Zsigmondnak a rokona, de Jurán szoros kapcsolatot ápolt a híres vadásszal, a lévai származású Kittenberger Kálmánnal is. De állandó szerzője volt a lapnak az a Bethlenfalvy Ernő is, akivel Jurán vállvetve harcolt a tátrai vadállomány védelméért.

Egyik nagy érdemük, hogy a csehszlovák kormány 1923-ban betiltja a zerge, majd 1932-ben a medve és a túzok vadászatát is.

(Ugye, milyen égető kérdés ez manapság, amikor naponta olvashatunk a medvék túlszaporodásáról, s már a választási kampány kiemelkedő témájává lépett elő a medvék leendő sorsa Szlovákiában). 1926-ban a Szlovenszkói Vadászat Védegylet alapítótagjaként megrendezi az első vadászati kiállítást, amelynek több ezer látogatója volt.

Akinek nyolcvanévesen jelent meg az első könyve

Miután a második világháború után  – bár egy időre elveszítette a csehszlovák állampolgárságát –, szerencsésen megúszta a kitelepítést, túl 65. életévén, már elsősorban az írásra koncentrál. Számos kézirata vár kiadásra (ezek közül például Ivan Bohuš tátrai természetvédőnek ajándékozta a Mosoly a könnyező arcokon – egy régi vadász élettörténeteiből című 1953-as kéziratát), de Don Péter címmel megírja életrajzi regényét, s 1948-ban egy pályázatra beadja a farkasokról szóló monográfiáját, amellyel második díjat nyer.

Ez utóbbi munka hozza meg számára az első könyvet is, ugyanis 80. születésnapjára a pozsonyi Tatran Könyvkiadónál a mű megjelenik. „Énekek éneke a havasok, erdők és lápok csavargó szürke fiairól” – szól a kötet alcíme, amely igyekszik eloszlatni a farkasokkal kapcsolatos sok tévhitet és babonát, másrészt megismertet bennünket  mind a Kárpátokban és a Kárpát-medence egykori nádrengetegeiben, mind a Szovjetunió, Észak-Amerika és Kanada területein élő vagy már kiveszett farkasnemzetség élettanával, szokásaival és a farkasvadászat módjaival.

A kötetet mind olvasói, mind szakmai körökben komoly siker övezi, az Új Szóban Gály Iván méltatja az alapos szakszerűséggel és állatszeretettel megírt könyvet, amely már a szerző halála után, 1966-ban Ordasok címmel második kiadásban is megjelenik.

Egy évvel a „farkaskrónika” után kiadják a nagyrészt már 1914-ben elkészült, de akkor elfektetett kötetét is Vadászkrónika címmel, igaz, alaposan megcsonkítva az eredeti művet. A kötet előszavában imigyen köszönti a leendő olvasót: „Szeretettel írtam ezeket a vadászrajzokat annak idején; melegen kérem kedves olvasóimat, ha vadászmúltam ablakába könyökölnek, olvassák őket elnéző meg-értéssel”. A vétkes kihagyások ellenére  szöveg így is üde olvasmány, a medvéről írt sorait akár Jean-Jacques Annaud is előtanulmányként forgathatta volna híres, A medve című 1988-ban készült klasszikusának forgatása előtt.

A kötetet többek között Gyüre Lajos (Irodalmi Szemle) és Dénes György (A Hét) is méltatja, utóbbi például így ír róla:

Jurán Vidor aprólékos megfigyelő, s talán ez a titka mesteri hangulatkeltésének. Történeteiben megelevenedik a számunkra ismeretlen világ, benne élünk, lélegzünk, részesei leszünk a vadak örömének s tragédiájának. Az íróval hallgatjuk a fajdkakasok dürgését a felderengő hajnalban, vele járjuk a vadászparadicsomot, vele kergetjük a fehér őzbakot…”
Jurán Vidor
Fotó:  reprofoto

A hetvenes-nyolcvanas években mintha elfelejtették volna, Felvidéken szinte egyedül kései utóda, Motesíky Árpád őrizte az emlékét. Előbb a 1996-ban a Négy felvidéki vadász (Jurán Vidor, Justh Ödön, Gyimesi György és Motesíky Árpád) találkozunk a nevével a TerraPrint Kiadó gondozásában, majd ez a kiadó vállalkozik két évvel később a Vadászatok, emlékek, történetek című kötet kiadására is.

Motesíky Árpád szerkesztésében jelenik meg a Szepességi vadászhistóriák című kötet, majd Stollmann Andrással közösen a Jurán Vidor relikviák című kötet. Az elmúlt években a szegedi Lazi Kiadó két kötettel (Egy vadásznap a Tátrában, Vadászkrónika)  is megajándékozta a Jurán Vidor-rajongókat, míg szlovákul két helytörténész, Andrej Janovský és Vladimír Klein dolgozta fel az életét. 

Jurán Vidor
Emlékezők a sírnál
Fotó:  Czáboczky Szabolcs

De ahogy megtudtam, Czáboczky Szabolcs Sánta Norberttel közösen szintén dolgozik a két világháború közötti szlovákiai vadászat történetének a feldolgozásán, amely során megkerülhetetlen  Jurán Vidor szerepe.  

A helyiek máig őrzik az emlékét. A minap, halálának a 60. évfordulókán együtt emlékeztek a sírjánál a  messze elszármazott rokonság (Jurán-Jurányi) képviselőivel. „Minden vérbeli vadász élete tulajdonképpen egy-egy vadászkrónika”  – vallotta.

Jurán Vidor
Sánta Norbert és Czáboczky Szabolcs Jurán Vidor síremlékénél
Fotó:  Czáboczky Szabolcs

Ő azon szerencsések közé tartozik, akit írói tehetséggel is megáldott a Sors. Mai rohanó világunkban érdemes megállni, s Fekete István művei mellett leemelnünk a könyvespolcról Jurán Vidor megjelent írásait. Ahogy talán érdemes lenne a kéziratban lappangó munkáit is közkinccsé tenni. Csak rajtunk múlik, mit őrzünk meg gazdag örökségéből.

(Köszönet a cikk megírásához nyújtott segítségét Czáboczky Szabolcsnak.)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.