2020. november 1., 11:16

Jól enni – jól lenni

A sárguló levelek és a csípős reggelek mind-mind annak a hírnökei, hogy visszafordíthatatlanul beköszöntött az idei ősz. És mivel nem várt járványügyi intézkedéseket, aggodalmakat, bizonytalanságot hozott, így az egészségünk megőrzése még fontosabbá vált, mint eddig bármikor.

Fotó: pixabay.com

Az egészséghez pedig valóban az egész egység kell, ahol test és lélek összhangban tud együtt létezni. A félelem ellenszere nem más, mint a cselekvés! Tegyük meg a kellő lépéseket annak érdekében, hogy mentálisan és fizikailag is a legjobb formánkban vészeljük át ezt az időszakot.

Kezdjük a rendszeres testmozgással, a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelével, és a helyesen összeállított, tápláló és vitalizáló anyagokban gazdag étkezéssel.

Ahhoz, hogy a szervezetünk olajozottan működjön, napi rendszerességgel legalább negyvenféle anyagra van szüksége. Az egészséges táplálkozás alapjaival többnyire tisztában vagyunk (legfeljebb nem mindig tartjuk be). Kevés zsiradék, több teljes őrlésű gabonaféle, fehérjék kellő mennyiségben, és tudjuk azt az alapszabályt is, hogy zöldségekből és gyümölcsökből minél több, annál jobb, hiszen abban van a vitamin! Csakhogy sokszor tanácstalanok vagyunk:

• Miből mennyit kéne magunkhoz venni?

• Szükséges-e mesterségesen előállított, kapszula, tabletta vagy cseppek formájában pótolnunk a vitaminokat, vagy elegendő, ha gyümölcsöket, zöldségeket fogyasztunk?

• Egyáltalán: mire van feltétlenül szükségünk, mire nem, és mi árthat, mi használ igazán?

A garázda szabad gyökök

Sejtjeink folyamatos harcot vívnak a környezetünkből bekerülő, illetve a szervezetben képződő szabad gyökökkel szemben. Ellenszerük pedig nem más, mint az antioxidánsok. Fokozottabb bevitelük segíti a sejtek munkáját. Ide tartozik az A-, E- és C-vitamin, a cink, a réz és a szelén. Kevésbé tudományosan, a hétköznapokon fogyasszunk minél több zöld és sárga színű zöldséget, kék vagy bíbor bogyós gyümölcsöt, teljes őrlésű gabonafélét, olajos magvakat, barna rizst, tojást, húst, hetente egyszer májat. Folyadékok közül magas antioxidáns-tartalmú a zöld tea, illetve a gyümölcsök présnedvei, közülük is kiemelkedik a szőlőlé.

Se sokat, se keveset…

A táplálékunk nemcsak a súlyunkra, de anyagcserénk szabályozására, hormonjaink, szerveink működésére, sőt: még a génjeinkre is kihat! A legfontosabb szempont, hogy semmiből se halmozódjon fel túl sok a szervezetünkben, akár ételekből, akár étrendkiegészítők útján jutnánk is hozzá. Tehát ne együnk semmiből se rendszeresen túl sokat, mert jóból is megárt a sok (főleg ha más tápanyagok rovására fogyasztjuk)! Ugyanakkor hiányunk se legyen semmiből (mondjuk huzamosabb ideig tartó egyoldalú táplálkozás miatt), mert mindkettő a legkülönfélébb betegségek melegágya.

Ennek bizonyítéka, hogy egy megfelelően összeállított étrend bizonyos betegségekben 20-50%-os javulást is eredményezhet.

Káros élelmiszer nincs, csak kóros mennyiségek! Az alapanyagok legyenek változatosak, így elkerülhető a túladagolás, illetve a hiányállapot kockázata. Favorizáljuk az idényzöldségeket, -gyümölcsöket, mert a friss alapanyagokban több a vitamin és a nyomelem.

Kapszulába zárt egészség?

A ma termesztett növényekben és zöldségekben annak ellenére is rengeteg a hasznos anyag, hogy műtrágyát, növényvédőt használnak a termesztésük során. Ilyen megfontolásból tehát kár lenne száműznünk őket az étrendünkből. Ugyanakkor igaz, hogy kevesebb bennük a vitamin, mint pár évtizeddel ezelőtt, tehát aki nem fogyaszt kiemelkedően nagy mennyiséget belőlük, annak érdemes (főként a vírusos időszakban) étrendkiegészítőt szedni. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egy mesterségesen előállított kapszula mindazt biztosítja számunkra, amit a természet. Semmiképpen sem. Csak kiegészítője lehet a változatos étrendnek.

Mindenki más és más, az igényeink eltérőek, ahogy az életmódunk is. Példának okáért a vegetariánusok szervezetében kevesebb a szelén, a cink és a réz. A dohányzás sok C-vitamint von el a szervezetből, ezt feltétlenül pótolni kell! A nők vas- és kalciumszintje sokszor alacsonyabb a kelleténél. A gyerekek és az idősek igényei is sajátosak. Nem beszélve az aktívan sportolókról, akiknél az ásványi só pótlása is fontos (sportital, gyümölcslé formájában), különben felhígulnak a testfolyadékok, s ez további folyadékvesztéshez vezet. Az alacsony sószint ilyenkor görcsöt és kimerülést okoz.

Ha pontosan nem tudjuk, miből is lenne kiegészítésre szükségünk, a legjobb, ha ásványi anyagokkal gazdagított multivitamin-készítményt választunk.

Annál is inkább, mert a mikrotápanyagok együtt és egymásra hatnak (ha valamiből túl sokat szedünk, egy másik anyag csökken a szervezetünkben). Mielőtt vásárolnánk, mindig kérjük a gyógyszerészek segítségét! Ha étrendkiegészítőt szedünk, ne felejtsük el azt sem, hogy a táplálékkal is bejut bizonyos mennyiségű mikroelem a szervezetünkbe, tehát ne akarjuk tablettaként bevenni az egy-egy mikrotápanyagból ajánlott napi mennyiség száz százalékát!

Szabadlábon

Test és lélek összefügg. Együnk jót, hogy jól legyünk. Maradjunk mozgásban, hogy feltöltődjünk. A friss levegő a legjobb gyógyszer minden bajra. A természetben kiszellőznek a nyomasztó gondolatok, új perspektívák rajzolódnak, és közben begyűjthetjük a napsugarak által biztosított D- vitamint is.

Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2020/44-es számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.