2018. március 21., 10:56

Iránytű magyar könyvtárosoknak

Március közepén 14 település 26 magyar könyvtárosa érkezett Szőgyénbe, hogy részt vegyenek azon a vándorképzésen, amelyet a Könyvtári Intézet a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületével közösen szervez.

konyvtar-1.jpg
Fotó: Bokor Klára

"Több sebből vérzik a szakma" 
- mondta el Kecskés Ildikó, az egyesület elnöke. "Mivel Szlovákiában nincs magyar könyvtárosképzés, ezek a szakmai találkozók számunkra nélkülözhetetlenek. Sajnos, több fenntartó nem is tudatosítja, milyen nagy haszna és fontossága van a könyvtárnak a település életében. Az önkormányzatok sok helyütt összevonnak, csökkentik a nyitva tartás idejét, mindezt a spórolás jegyében, és ilyen nem túl barátságos körülmények közt kell a könyvtárosnak minőségi és élményszerű szolgáltatást nyújtania. Ebben segít a mostani képzés is. Dienes Éva, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Sárkányos Gyerekkönyvtárának vezetője elméleti és gyakorlati elemekkel vegyített előadása lehetőséget biztosít a résztvevőknek a z és alfa generációk megismerésére. Számítógépes játékok, problémamegoldó és helyzetkezelő módszerek, tapasztalatcsere, ötletelés szerepeltek a programban."   
"Ahol jól működő könyvtár üzemel, ott sokkal nagyobb az iskolázottság, jobban el tudnak helyezkedni a tudással felvértezett emberek,  ott gazdagabb a település. A könyvtár az a hely, ahol a tudáshoz tudjuk juttatni az embereket a megfelelő módon, és ezáltal a település is fejlődik gazdaságilag, visszaforgatva a tudást az adott településbe" - hangsúlyozta Dienes Éva előadó.
                   
Mi minden a könyvtáros egy személyben? - kérdezem Smidt Veronikát, a vándorképzés szőgyéni háziasszonyát.

Dienes Éva éppen erre építette fel konferenciánk előadássorozatát, melyet közösen össze is gyűjtöttünk. Pedagógus, pszichológus, reklámszakember, menedzser, rendezvényszervező, coach, blogger, szülő, kreatív ezermester, anyanyelvápoló (népszerűsíti az olvasást, ismeri a kortárs gyermek és ifjúsági irodalmat), értékek közvetítője és adója... Soroljam még?

Ha már itt tartunk, hogy kell kinéznie egy jó könyvtárnak?

Ez egy igazi közösségi tér. Jómagam is így élem meg. Lehetőségeket kínálok. Feladatom, hogy műveljek, szórakoztassak, információt nyújtsak. Figyelni kell másokra, érdeklődni, melynek kapcsolatépítő hozadéka van, s ezért megéri erőfeszítéseket tenni. Számos bizonyítékom van arra, hogy a technika nem öli ki az olvasott szépség iránti vágyat, csak tudni kell kínálni..., előbb vagy utóbb minden könyv megtalálja a maga olvasóját. Községünkben is sokan, sokfélét olvasnak. Ők azok, akik lelkesítenek, időnként megmozgatják agytekervényeimet, melyet aztán tettekre váltok. A jó könyvtár mellesleg otthonos, ahol az INFO-ból egyszer TUDÁS lesz.

A konferencián tanultakat betudod majd építeni munkádba?

A válaszom egyértelműen: igen. Sokszor ezekből a találkozókból építkezem, de akár többes számban is mondhatnám... Ilyenkor rengeteg ötlet, mélyítést szolgáló anyag, információ kerül a birtokunkba. Szinte egymás munkáiból merítünk. Van igény az ilyen jellegű továbbképzésekre, sőt azt látom, egyre inkább kovácsolódik ez a felvidéki kis csapat.

A nap végén Kecskés Ildikó megköszönte a szőgyéni önkormányzatnak, hogy mint a könyvtár fenntartója, befogadta a képzést, valamint Smidt Veronikának a gondos szervezést.  

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.