Génmódosított szúnyogokat engedtek szabadon Burkina Fasoban
Új fegyvert vetettek be tudósok a nyugat-afrikai Burkina Fasóban a malária ellen: genetikailag módosított, sterilizált szúnyogok ezreit eresztették szabadon.
A kísérletük az első, amelyet laboratóriumon kívül folytatnak a spermiumok nélküli szúnyogokkal, abban a reményben, hogy a szúnyogok sterilizálásával csökkenthetik képességüket a halálos betegség terjesztésére.
A londoni Imperial College kutatói hím szúnyogokat sterilizáltak, azaz működésképtelenné tették a spermiumok termeléséhez szükséges egyik gént oly módon, hogy szúnyoglárvákba egy enzimet fecskendeztek.
A Bill és Melinda Gates Alapítvány által támogatott Target Malaria kutatókonzorcium tagjai Abdoulaye Diabate vezetésével júliusban engedtek szabadon mintegy ötezer hím szúnyogot a nyugat-afrikai ország nyugati részén fekvő Souroukoudinga faluban.
Nem célunk, hogy kiirtsuk a szúnyogokat, a cél az, hogy gyérítsük őket"- mondta Diabate, megjegyezve, hogy az enzim csak három fő, maláriát terjesztő fajt vesz célba a világszerte élő több mint 3500 szúnyogfajból.
Ahogyan arról az Origo korábban beszámolt, kutatók már bevetettek a közelmúltban génmódosított szúnyogokat Brazíliában, hogy segítsenek a sárgaláz és a zikavírus terjedésének a megfékezésében. A kísérlet viszont nem úgy sült el, ahogy várták: a sterilnek hitt szúnyogok szaporodóképesek maradtak, sőt, mutáns génjüket átörökítették utódaikba.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint 2017-ben több mint 400 ezer ember, többségük gyermek halt meg maláriában az afrikai kontinensen.