Éjszaka érkezik a Mikulás
Minden gyermek várva várja a holnap reggelt. Akkor ugyanis, aki jó volt, ahhoz az éj leple alatt biztosan megérkezik a jószívű Mikulás. A legtöbb kisgyermekes családban ilyenkor már javában pucolják a csizmácskákat a csemeték, hogy aztán kitegyék az ablakba és reggelig várják a csodát.
Szent Miklós (Nikolaosz) a keleti egyházak legtiszteltebb szentje, ünnepét nyugaton a 10. század óta tartják. A hagyomány szerint Miklós a 3. században született a kis-ázsiai Patarában, gazdag kereskedőcsaládban.
A nevéhez fűződő leghíresebb legenda szerint élt Mürában egy szegény ember, aki nem tudta férjhez adni három lányát, mert nem tellett neki a hozományra. A dolog Miklós fülébe is eljutott, de a püspök túl szerény volt ahhoz, hogy nyíltan segítsen. Inkább az éjszaka leple alatt dobott be három erszényt az apának, így a lányok megmenekültek attól, hogy örömlánynak adják el őket.
E tettéért Szent Miklós a hajadonok és az aggszüzek védőszentje, oltalmazója továbbá a házasságnak és az anyaságnak. Védőszentje ezen felül Oroszországnak, Görögországnak, Szicíliának, Lotaringiának és Apuliának, a zálogházak tulajdonosainak, az illatszerészeknek, a gyógyszerészeknek, a pálinkafőzőknek, Magyarországon Kecskemét városának.
A nagylelkűségéhez és kedvességéhez fűződő történetek nyomán alakult ki a Mikulás-kultusz (a Mikulás a Miklós név cseh formája). Hosszú, prémes, vörös köpenyben járó, deres szakállú, nagycsizmás alakjához kapcsolódik a Mikulás-napi ajándékozás szokása.
A jóságos Mikulás ilyentájt nemcsak a családi a házak ablakaiban rejti el ajándékait, de az óvodákba, iskolákba is megérkezik, hogy megörvendeztesse a gyermekeket, és egyúttal arra tanítson, adni öröm.