2021. április 2., 16:00

Az ünnepi asztal „mellékszereplői” - a dietetikus segít

A böjti időszakot lezárva hamarosan itt a húsvét, a maga füstölt, sós és édes finomságaival. Érdemes azonban szót ejteni az ünnepi lakomák kiegészítőiként jelen lévő zöldségek gyógyító hatásáról is.

Fotó: pixabay.com

A ma már jól ismert húsvéti fogások az évszázadok során formálódva váltak szimbolikus ételekké. Minden kultúra más népek szokásaiból merítve alkotta meg a saját hagyományos étkeit. Így vált a húsvéti sonka, a foszlós kalács és a főtt tojás az ünnep elengedhetetlen részévé. Napjainkban az egészségtudatos táplálkozás „új hulláma” próbálja megreformálni, felfrissíteni a régi jól bevált recepteket. A legtöbb esetben nemcsak az egészség, de a karcsú vonalak megőrzése, vagy éppen elnyerése az elsődleges motiváció.

És miért ne lehetne ez így?

Az idei húsvét, a tavalyihoz hasonlóan, már a második korlátozásokkal teli ünnepi időszak. Ám ha máshol nem is, a konyhában még mindig szabadon lehet dönteni arról, mi és milyen formában kerüljön az asztalra. Újítani, alkotni, kísérletezni, ünnepi díszbe öltöztetni a lakást és a lelket továbbra is korlátozások nélkül lehet. Következzenek hát a tavasz első friss zöldségei, amelyek a színükkel, az ízükkel és a belső értékeikkel remek kiegészítői a már megszokott fogásoknak, sőt a fogyókúrázók igényeit is teljes mértékben kielégíthetik.

Első helyen a torma

A torma amellett, hogy kiválóan harmonizál a sonka füstös ízével, számos jótékony hatással rendelkezik. Magas antioxidáns és C-vitamin-tartalmánál fogva erősíti az immunrendszert. Kiváló káliumforrás, ezért természetes módon csökkenti a vérnyomást. Rostjai rendbe teszik az emésztést, javítják a bélműködést. A torma „könnyfakasztó”, illetve „orrfacsaró” hatása bizonyítja, hogy erős légúttisztító, allergia és megfázás esetén egyaránt bevethető. Továbbá, az alacsony kalóriatartalma révén a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják.

A gyógyító retek

A retek a máj nagy barátja, segíti a salakanyagok eltávolítását, tisztítja a vért, és még sárgaság ellen is hatásos. A benne található rostok megkönnyítik az emésztést, az epe termelését, nyugtatják az egész bélrendszert, javítva ezzel a székrekedéssel és aranyérrel küszködők állapotát. Vesevédő és vizelethajtó, csökkentheti a felfázáskor jelentkező égő érzést, a gyulladást, segíti a vesék működését, és megakadályozza a fertőzések kialakulását.

Eltelít anélkül, hogy túl sok kalóriával terhelné a szervezetet. 

Rost-, víz- és vitamintartalma magas, sok benne a vas és annak a felszívódását segítő folsav, valamint a C-vitamin. A retekben rejlő flavonoidok nemcsak a zöldség színét adják, de csökkentik a szív- és érrendszeri problémák gyakoriságát. Immunrendszer-erősítő, gyulladásgátló és rákellenes hatása is kiemelkedő.

A vasban gazdag cékla

A cékla vérképző, előnyösen befolyásolja a szervezet sav–bázis egyensúlyát. Támogatja a máj anyagcsere-folyamatát, serkenti méregtelenítő működését, továbbá elősegíti a májból a felesleges zsírok kiürülését. Szabályozza az emésztést, megelőzve ezzel a béldaganatok kialakulását. Enyhe vízhajtó, ezért magas vérnyomás, keringési problémák esetén ajánlott az étrend részévé tenni. Meghűlés és influenzás tünetek ellen is bevethető.

A népi gyógyászatban vérképző tulajdonsága miatt is fogyasztották, amit később klinikai vizsgálatok is alátámasztottak.

A friss céklalé valóban segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, ezért ma már sok helyen kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység, leukémia és malária esetén. A cékla vörös festékanyaga, a betain véd a tumoros megbetegedésektől. Folsavtartalma magzatvédő hatású, segít megelőzni az idegcső záródási rend-ellenességeinek a kialakulását.

A zsázsa

A kerti zsázsa az ételeknek, legyen szó akár krumplisalátáról, töltött tojásról, halról, levesről, szendvicsről, vagy éppen tésztáról, fűszeres frissességet kölcsönöz. A zsázsa tulajdonképpen egy rendkívül erős gyógynövény, így nemcsak az íze miatt érdemes ismerkedni vele. Vérhígító hatása révén gátolja a túlzott vérrögképződést, ezáltal csökkenti az infarktus és az agyi érkatasztrófa veszélyét. Ugyanakkor biztosítja az erek ellazulását, és így az érszűkület ellen is hat. Nem csoda, hogy a kerti zsázsa vérnyomáscsökkentő és vérnyomás-szabályozó hírében áll. Emésztésszabályzó, antimikrobiális hatása révén a kerti zsázsa egyaránt használható gyomorrontás, hasmenés, székrekedés és puffadás kezelésénél is.

A gyümölcsként fogyasztott zöldség, a rebarbara

A rebarbara annak ellenére, hogy általában desszertek alapanyaga, igazából zöldség. És nem is akármilyen. Általánosságban róla is elmondható, hogy a kalóriatartalma alacsony, ellenben rostokban és vitaminokban gazdag, ezért az egész szervezet profitálhat belőle. Segít megőrizni a vérerek rugalmasságát, a benne lévő antioxidánsok pedig védelmet nyújtanak a krónikus gyulladásos megbetegedésekkel szemben. Vas- és réztartalma serkenti az új vörösvérsejtek termelődését, így az oxigén és a tápanyagok is könnyebben jutnak el a sejtekhez.

Magas K-vitamin-tartalmának köszönhetően egyaránt jót tesz az idegrendszernek, az agynak és a csontoknak is.

Tudni kell azonban, hogy levele mérgező (csak a szára alkalmas emberi fogyasztásra), illetve ha a növény túlságosan hideg környezetbe kerül, akkor a levelekből a káros anyagok a szárba kerülhetnek, éppen ezért a rebarbarát tilos hűtőben tárolni!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.