2024. április 1., 10:40

A nyugtalan alvás után az ember akár tíz évvel idősebbnek is érezheti magát

Néha az embernek ébredés után olyan érzése lehet, hogy egyik napról a másikra megöregedett. Egy tanulmány következtetései most igazolják is ezt.

Alvászavar
Fotó: freepik.com

A nyugtalan alvás miatt akár tíz évvel idősebbnek is érezheti magát az ember reggelente – állítja egy frissen publikált tanulmány.

A kutatók két vizsgálatot végeztek annak kiderítésére, hogy az alvás befolyásolhatja-e az ember életkorérzetét. Először 429 résztvevőt kértek meg arra, hogy 30 napig jegyezzék fel, hány évesnek érezték magukat ébredéskor, illetve azt is, hányszor érezték úgy, hogy nem aludtak eleget.

Az elemzés kimutatta, hogy minden elégtelen alvási nappal 0,23 évvel nőtt az életkor szubjektív érzékelése.

Ezt követően 182 ember megkérdezésével készítettek egy tanulmányt, amelyben korlátozták az alvást. A tanulmány résztvevői két éjszaka alatt csak négy órát tölthettek az ágyban. Az eredmények szerint az alváskorlátozott emberek 4,44 évvel idősebbnek érezték magukat, mint azok, akik kilenc órát töltöttek ágyban.

A tanulmány azt is feltárta, hogy a rendkívül éber érzésből a rendkívül álmossá válás mindkét tanulmányban azzal az érzéssel párosult, hogy tíz évvel idősebbnek érezték magukat.

A stockholmi Karolinska Intézet kutatói egy folyóiratban tették közzé eredményeiket.

„Sokan fiatalabbnak érzik magukat a naptári életkoruknál. Míg ez a jelenség a fiatalabb egyéneknél kevésbé gyakori, a harmincas éveinkben és azon túl is a különbség aközött, hogy hány évesek vagyunk, és hány évesnek érezzük magunkat, egyre markánsabbá válik” – írja a tanulmány.

Az új kutatások a tudósok szerint az jelzik, hogy az alvási szokások szerepet játszhatnak abban, hány évesnek érzi magát az ember.

„Az, hogy valaki fiatalabbnak érzi magát a tényleges életkoránál, hosszabb élettartammal, jobb mentális és fizikai egészséggel, valamint pozitívabb pszichológiai tulajdonságokkal jár együtt” – áll a tanulmányban.

A kutatók szerint az eredmények „azt mutatják, hogy az alvás és az álmosság alapvető szerepet játszik korérzetünk kialakításában”, és hogy  az „életkorról alkotott felfogásunk rendkívül alakítható”. A tanulmány végén a szerzők azt állítják, hogy az elegendő alvás valószínűleg kulcsfontosságú tényező a fiatalság megőrzésében.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.