2018. december 24., 00:14

A karácsony szeretetét hozza Joulupukki, a lappföldi Mikulás, aki üzent a felvidéki gyerekeknek is

Tíznapos magyarországi tartózkodása alatt több településen szerzett önfeledt perceket kicsiknek és nagyoknak az igazi lappföldi Mikulás. Joulupukki karácsonyi üzeneteit lapunk közvetíti a felvidéki gyerekek és az advent varázsában élő emberek felé. A finnül nyilatkozó Karácsonyapóval Solymár Eszter tolmácsmanó segítségével beszélgettünk.

Az igazi lappföldi Mikulás
Galéria
+3 kép a galériában

Hogyan telik Joulupukki egy napja az adventi időszakban, és hogyan ezen kívül?

Ho‑ho‑hó! Az én házam Rovaniemiben, a Lappföld fővárosában, a térítőn van. Mikulásfalva mindig nyitva tart, így nekem is minden napom munkával telik. Évente félmillió gyerek látogat el hozzánk. Persze a karácsonyi időszak sietősebb, akkor ott kell lennem az adott országban azoknál a gyermekeknél, akik éppen rám várnak.

Milyen szerepe van Karácsony­anyó­nak Joulupukki mellett? Valóban ő a szíve‑lelke Mikulásfalvának?

Karácsonyanyó mindig otthon van Lappföldön. Ő az, aki gondoskodó szeretettel rendet és fegyelmet tart, vigyáz a manócskáimra. A manócskák, a segítők olyanok, mint a gyermekek. Vannak köztük pajkosak, szelídek és elevenek, úgyhogy Karácsonyanyó nélkül nem is működne Karácsonyország, amikor én távol vagyok.

Mi a manók feladata?

Húszéves korig minden manó kisbaba, utána kezdődik a gyermeki élet, amikor a segítőimmé válnak. Vannak, akik csak figyelik Mikulásfalva életét, hogy minden jól működjön, vannak, akik az ajándékokat csomagolják. Különleges finn szokás, hogy minden szaunának van lelke, ugyanis a szau­nában lakik egy szaunamanó. Van úgy, hogy a manók bebújnak a karácsonyfa tűlevelei közé, és ott pajkoskodnak.

Mennyi rénszarvas van Lappföldön? Van-e Joulupukkinak kedvence?

Lappföldön kétszer annyi rénszarvas él, mint ember. Mikulásországban nem nagyon tudjuk megszámolni, hány rénszarvas, hány manó és mennyi ember él. Így számolok: egy, kettő, sok, nagyon sok rénszarvasunk van. Veszprémben találkoztam egy rénszarvassal, nagyon megörültem neki. A karácsonyi kultúrában Rudolfnak hívják a Mikulás rénszarvasát, de a finn hagyományok szerint Petteri az ő segítője és rénszarvasa.

Mi Joulupukki kedvenc étele, itala?

A karácsonyi rizskása tradicionális ételnek számít Lappföldön. A rizst nagyon‑nagyon lassan kell tejben megfőzni, karácsonykor megszórjuk fahéjjal, és pici cukrot teszünk bele. Nyáron pedig áfonyával ízesítjük. Sok egészséges, vitamindús áfonya terem nálunk. Lappföldön olyan tiszta a víz, hogy egyenesen a patakokból lehet inni, de nagyon szeretem az áfonyalevet is.

Létezik a jó és a rossz gyerekek listája?

Létezik, de örülök, hogy a jó gyerekek listája sokkal‑sokkal hosszabb. Lappföldön nem tartunk különösen számon rossz gyerekeket. Amikor egy gyerek rendetlenebb kedvében van, vagy ­rossz napja van, picit hátrébb csúszik a listán, de nem tartjuk rossznak őket.

Mit üzen Joulupukki a felvidéki gyerekeknek?

A karácsony szeretete és békessége töltse be a kis- és nagy gyermekek szívét egyaránt. Cselekedjetek úgy, ahogyan azt szeretnétek, hogy veletek is bánjanak embertársaitok. Segítsünk a szegényeken és a nélkülözőkön, adakozzunk adventben! Szép karácsonyvárást kívánok mindenkinek.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 51-52. heti karácsonyi duplaszámában.)

Az igazi lappföldi Mikulás
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.