2019. május 18., 12:26

A gyógyító fehér akác

A májusi éjszakák semmihez sem hasonlítható, bódító illatú fehér akácvirágai sokak kedvencei. A fehér akác (latin neve Robbinia pseudoacacia) a pillangósvirágúak családjába tartozik. Származási helye az Egyesült Államok délkeleti része. Mára már csaknem az egész világon elterjedt.

fehér akác

Nagyon jól alkalmazkodik minden körülményhez, de főleg a szikes, homokos talajon fejlődik a leggyorsabban. Szaporítása magról vagy rövid gyökérdugványról egyaránt lehetséges. Nem őshonos, mindössze 300 éve van jelen vidékünkön.

Beépült a magyar kultúrába mind a virágzata, mind a fája, ezért nem csoda, hogy a magyar kormány 2014-től magyar akácként, hungarikumként jegyzi. Bár sok érv szól mind mellette, mind ellene, tény, hogy a túlzott elszaporodását meg kell akadályozni.

Ismerkedjünk meg az akác fájával. Jó körülmények között 30–35 méter magasra is gyorsan megnő. A mezőgazdaságban jelentős alapanyag, készülnek belőle szerszámok, kerítés, hasznosítható épületfaként, de kiváló tűzifa is. Eredeti színe sárga, és nagyon kemény, nehezen munkálható. Gőzöléses eljárással fája megpuhul, kissé meg is sötétedik. Csodálatos bútorok, burkolatok, padlók gyárthatók belőle. Tartóssága a szabadban 80 év is lehet.

A fehér akác májusban hozza méhcsalogató, fürtös virágait, amelyek nektárban igen gazdagok. A méhészek kedvelt növénye, mert az akácméz a legértékesebb a nemzetközi piacon is. A virágok értékes hatóanyagokat tartalmaznak: glikozidokat, aromás anyagokat, kámfort és illóolajakat. Most kell begyűjteni a téli hónapokra, ha a virágját teaként akarjuk fogyasztani.

Az akácvirág jótékonyan hat a megfázás és a gyomorpanaszok ellen. Régóta az egyik legjobb gyomorsavlekötő, de gyomorhurut és gyomorégés ellen is kiváló.

Friss virágait a konyhában is felhasználhatjuk, készülhet belőle akácvirágos méz, szörp, akácvirág palacsintatésztában sütve, kandírozott akácvirág, akácviráglikőr, saláta akácvirágokkal, akácvirágos almaecet stb.

Az akácvirágot az időjárástól függően 2-3 hétig gyűjthetjük. Ne hagyjuk ki ezt a lehetőséget, hiszen a növény csaknem minden településen megtalálható. A begyűjtött virágot húzzuk le a virágfürtről (szárról), sötét, szellős helyen szárítsuk meg, majd száraz helyen tároljuk papírzacskóban vagy befőttes-üvegben, hogy ha szükségünk lesz a gyógyhatására, kéznél legyen.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/20. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.