2022. április 29., 10:03

Erős intézményrendszer, cselekvő nemzet - mérlegen a nemzetpolitika elmúlt 12 éve

A közelmúltban Cselekvő nemzet címmel jelent meg egy összefoglaló kiadvány, amely felvonultatja azokat az eredményeket, amelyeket az elmúlt 12 évben a magyar kormány a magyar nemzet újraegyesítése érdekében tett.

Potápi Árpád János
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: ma7

A Várkert Bazárban pénteken sajtóbeszélgetés keretében mutatta be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Cselekvő nemzet – Az újraegyesítés erőforrásai 2010–2022 című kiadványt.

A semmiből kellett felépíteni a nemzetpolitikát

2010-ben a baloldali kormányzás után a semmiből kellett felépíteni a nemzetpolitikát - hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

A nemzetpolitika kiindulópontja, hogy a magyar állam célja a magyar nemzet fennmaradása.

A magyar nemzet pedig akkor tud fennmaradni, ha a minden magyar közösség fennmarad a Kárpát-medencében és a diaszpórában is - hangsúlyozta Semjén.

A magyar nemzet háromlábú székhez hasonlítható, aminek a lábai az anyaország, a Kárpát-medencei közösségek és a diaszpóra - húzta alá Semjén, aki kiemelte, az Alaptörvényben rögzítették, hogy az anyaország felelősséget visel a külhoni magyarságért.

Minden állami szervnek feladata és küldetése a külhoni magyarság támogatása.

semjén
Fotó:  ma7
Négy pilléren nyugszik a nemzetpolitika

A nemzetpolitika négy pilléren nyugszik - fogalmazott Semjén. Az első az identitás megőrzése az oktatáson és a hagyományok ápolásán keresztül. Az eseti pályázatok mellett állandó, kiszámítható támogatást kapnak a nemzeti jelentőségű intézmények, amelyek listájáról a Magyar Állandó Értekezlet dönt.

A második pillér a könnyített honosítás kérdése. A választójog révén a külhoni magyarok politikai akarata is megtestesül.

A harmadik pillér a gazdasági támogatás. Az identitás megőrzése mellett nagy szükség van a gazdaságfejlesztésre, hogy a külhoni közösségek a szülőföldjükön maradjanak. Mindez a magyar gazdaság számára is bővülési lehetőséget jelent. Jó a magyar kisebbségnek, de jó a többségi nemzethez tartozóknak is, hiszen a fejlesztések mindenkit szolgálnak nemzetiségtől függetlenül.

A negyedik pillér a határon túli etnikai magyar pártok támogatása az európai jognak, a törvényeknek megfelelően. Magyar nemzeti érdek, hogy a magyar közösségek erős politikai reprezentációval rendelkezzenek az utódállamokban.

A külhoni magyarok nem lehetnek másodrendűek

A magyar kormány támogatja a külhoni közösségek autonómiáját, a közösség súlyának megfelően a területi, a kulturális vagy a személyi elvű autonómiát.

Az autonómia modelljét minden közösségnek magának kell kidolgoznia. A Délvidéken lényegében a kulturális autonómia megvalósult.

Nem fogadhatjuk el, hogy másodrendű európai polgárok vagyunk. Ha az unióban más nemzeti közösségeknek jár autonómia, akkor ezt a külhoni magyaroktól sem lehet elvitatni - hangsúlyozta Semjén Zsolt.

Erős nemzetpolitikai intézményrendszer alakult ki

Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár kiemelte, 318 ezer külhoni magyar küldte vissza levélszavazatát az április 3-i választáson. A külhoni magyarság kiállt az erős nemzetpolitikai intézményrendszert létrehozó nemzeti oldal mellett.

Cselekvő nemzet vagyunk, mert felépítettük erős intézményrendszerünket – hangsúlyozta Potápi, felsorolva mindazt, amivel 2010 óta hozzájárultak a külhoni magyarság megtartásához szülőföldjén.

Óvodák, iskolák fejlesztésével, felsőoktatási intézmények bővítésével, templomok felújításával és építésével, a sport, a vállalkozók és a családok támogatásával segítették a magyar jövőt az anyaország határain kívül.

A Kárpát-medencei óvodafejlesztési programnak köszönhetően több mint 900 bölcsőde és óvoda épül, illetve újul meg, illetve 1600 templomot és egyházi intézményt építettek, illetve újítottak fel.

A Határtalanul program célja, hogy a magyarországi fiatalok, diákok állami támogatással legalább egyszer eljussanak a szomszédos országok magyarlakta területeire. Mindez a magyar-magyar viszony erősítését és egymás megismerését szolgálja.

cselekvő nemzet
Fotó:  ma7
Megéri a szülőföldön vállalkozni

Megéri a szülőföldön vállalkozni - hangsúlyozta Potápi, aláhúzva, hogy a nemzetpolitikai államtitkárság 2019-ben indított külhoni mentorprogramja során sikeres vezetők segítik hosszabb távon a hozzájuk érkező külhoni kis- és középvállalkozókat.

A Cselekvő nemzet című kiadványban személyes történeteken keresztül, szó esik arról is, milyen módon támogatta Magyarország Erdélyt, Vajdaságot, Kárpátalját és a szórványmagyarságot szerte a világban. Az eredmények meggyőzően bizonyítják, a magyar kormány által követett nemzetpolitikai célkitűzések nemcsak a külhoni közösségek megmaradását, hanem megerősödését is szolgálják.
A külhoni közösségek politikai támogatást is adhatnak Magyarországnak

Újságírói kérdésre Semjén Zsolt hangsúlyozta, Magyarország minden humanitárius segítséget megad az Ukrajnából érkező menekülteknek, egyidejűleg folytatja a kárpátaljai magyar közösség támogatását.  

A ma7 kérdésére Semjén Zsolt elmondta, nemcsak lelki, hanem politikai támogatást is adhatnak Magyarországnak a külhoni magyar közösségek. A külhoni magyar pártok támogatása révén ennek kiemelt szerepe lehet az európai politikában is.

Semjén hangsúlyozta, a pandémiát követően újraindítják a nemzetpolitikai programokat.

Potápi kiemelte, a Cselekvő nemzet kiadvány 5 000 példányban készült el, 12 év múlva újabbal jelentkeznek - tette hozzá némileg tréfásan a nemzetpolitikai államtitkár.

Potápi Árpád János
Galéria
+5 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.