Dunda György: Kárpátalján nem ülnek fel a magyarellenes hangulatkeltésnek
A Kárpáti Igaz Szó lapigazgatóját a kárpátaljai háborús mindennapokról, a béke esélyeiről és a világpolitikában feltűnő újabb válsággócokról kérdeztük, amelyek könnyen elterelhetik a figyelmet Ukrajnáról.
A háború már a hatodik hónapjába lépett. Amikor legutóbb, március tájékán beszélgettünk, úgy fogalmazott, az első sokk elmúlt a Kárpátalján élők körében. Hozzá lehet szokni az állandó háborús fenyegetéshez is?
Én inkább azt mondanám, elfásultak az emberek. Amikor beszélgetünk, ismét légvédelmi riadó van érvényben, de a háború kezdete óta, az egy volóci esetet leszámítva, nem érte légitámadás Kárpátalját. Vagyis már a mindennapjaink részévé vált a légvédelmi szirénák hangja.
Az ukrán vezetés ugyanis nem közöl adatokat a veszteségekről, azt katonai titokként kezeli. Így legfeljebb következtethetünk az áldozatok számára, mivel Ungváron egymás mellé temetik a harcokban elesett katonákat, ebből tudhatjuk, hogy csak a megyeszékhelyen legalább húsz áldozatot követelt már a háború.
Hallani híreket arról, hogy egyre erőszakosabb eszközökkel sorozzák be az embereket. Ungváron is tapasztaltó mindez?
Inkább faluhelyen történik meg, hogy a hadkiegészítő parancsnokságok emberei váratlanul megjelennek, és a katonaköteles férfiaknak, akiket az utcákon, vagy akár az otthonában elérnek, egyszerűen átadják a behívót. A háború elején még sorok álltak a hadkiegészítő parancsnokságok előtt, sokan azonban - érthető okokból - próbálják kivonni magukat a szolgálat alól, ezért azután a toborzás is egyre erőszakosabb formát ölt. Ez persze felháborodást szül, de
A kijevi vezetés rendre bírálja a magyar kormányt, amiért nem szállítanak fegyvereket Ukrajnába. Mennyire vált ki ez magyarellenes hangulatot Kárpátalján?
Szerencsére, bár valóban érzékelhető magyarellenes hangulatkeltés, a Kárpátalján élők ennek nem ülnek fel. A megyei vezetés ráadásul kifejezetten jó kapcsolatokat ápol a magyar hatóságokkal, hiszen nap mint nap tapasztalja, mennyi segítség érkezik Magyarországról.
Kárpátaljára nagy számban érkeztek belső menekültek. Körükben sem érzékelhető a magyarellenesség?
Valóban, a február 24-ét követő első hetekben az 1,2 millió lakosú megyébe mintegy félmillió menekült érkezett a háború által sújtott térségekből. Közülük aki tehette, már visszaköltözött az otthonába. Magyarellenességet körükben nem tapasztaltam, de a megyébe menekülők helyzete nem tanulságok nélküli. A Délkelet-Ukrajnából érkezők nagy számban orosz ajkúak, s bár ez elsőre furcsán hangozhat, ukrán érzelműek. Emiatt a helyi ukránokkal sokszor kerültek konfliktusba, akik nehezményezték, miért beszélnek az agresszor nyelvén, amivel okot adtak Oroszországnak a támadásra.
Nem úgy tűnik, mintha ezt a tapasztalatot megfogadná a kijevi vezetés. A készülő kisebbségi törvény tervezete ellen tiltakozott a KMKSZ, a kárpátaljai magyarok szervezete is. Valóban visszalépés a jogszabály?
Az 1992-ben elfogadott kisebbségi törvény vitán felül módosításra szorul. A készülő új jogszabályról azonban az ukrán hatóságok nem folytattak érdemi egyeztetést az érintettekkel, a kisebbségek képviselőivel. Pontosan ezt nehezményezi a KMKSZ. Ami pedig
A háború idején azonban aligha várható, hogy elfogadnák a tervezetet.
Márpedig, ahogy a helyzet most áll, a háború elhúzódik. Lát esélyt arra, hogy a konfliktus belátható időn belül rendezhető legyen?
Arra van esély, hogy 2014-hez hasonlóan befagyjon a konfliktus.
Ehhez persze az is kell, hogy nemcsak Kijev és Moszkva, de Washington és az Európai Unió is érdekelt legyen a konfliktus lezárásában.
Úgy tűnik, mintha az idő nem Kijevnek dolgozna, hiszen a háború egyre nagyobb terheket ró az Európai Unió tagállamaira. Ráadásul egyre több válsággóc alakul ki a világban, ami elterelheti a figyelmet Ukrajnáról - elég ha Tajvan példáját hozom fel...
Ez pontosan így van, s bár én született optimista vagyok, ha lesz is fegyvernyugvás belátható időn belül Ukrajnában, a tartós békétől még akkor is távol leszünk. Márpedig,
A magamfajta optimisták szerint Kárpátalján még a mai napig is százezer magyar maradt, a borúlátóbbak úgy gondolják, már nem vagyunk ennyien. A számok mindenesetre nem sok jóval kecsegtetnek.