lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. december 17., 11:59

Brüsszelnek talán elég lesz, de a kárpátaljai magyarok problémáit csak súlyosbítja az új ukrán kisebbségi törvény

A Magyar Távirati Iroda tudósítása nyomán kedden futott végig a sajtón, az ukrán parlament, a Verkhovna Rada végre új kisebbségi törvényt fogadott el. Elsőre úgy tűnt, Ukrajna lassacskán, de azért csak egy normális, európai ország formáját ölti magára. Alig két nap alatt e langymeleg illúzió szertefoszlott. Előbb csak néhány magyarázó, árnyaló FB-bejegyzés jelent meg. Később a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség hivatalos közleménye, végül a KMKSZ sajtófőnökével készített beszélgetésünk egyértelművé tette, az egész túl szép volt ahhoz, hogy igaz legyen.

kárpátalja
Kárpátaljai magyar gyerekek. Képünk illusztráció.
Fotó: kiszo.net
Álom...

"Előrelépés Kijevben" - portálunk még kedden ezzel a felütéssel számolt be az új ukrán kisebbségi törvény elfogadásáról. Akkor a hivatalos közlemény alapján azt írtuk, az új törvény definiálja majd a "nemzeti kisebbségek (közösségek)" fogalmát, a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogait és kötelezettségeit, képviselőinek jogait és azok érvényesítését szolgáló állami politika sajátosságait, valamint a központi végrehajtó szerv hatásköreit a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelme terén. Az ukrán Interfax hírügynökség tudósításában az állt, a törvény ötödik cikkelye garantálja majd Ukrajna állampolgárainak az alkotmányban meghatározott társadalmi, gazdasági, kulturális és nyelvi jogokat, illetve szabadságjogokat, tekintet nélkül arra, hogy milyen etnikai származásúak, nemzeti kisebbségekhez tartoznak, vagy sem.

Időközben világossá vált, optimizmusunk kincstári csupán, a valóság egészen más. Ha a hivatalos sajtóközlemények mögé nézünk, kiderül, Ukrajnának továbbra is soviniszta, a kisebbségi jogokat saját érdekeinek megfelelően alakító vezetése van.

Ukrajna 2022. júniusában kapott tagjelölti státuszt az Európai Uniótól. Akkor az általunk megkérdezett, bővítési eljárást ismerő EU-s szakértő, Dr. Petri Bernadett azt nyilatkozta portálunknak, hiába a háború, Kijev épp úgy kénytelen végigjárni a csatlakozáshoz vezető lépcsőfokokat, mint bármelyik másik tagjelölt. Mivel az ukrán EU-s integráció egyik Brüsszel által támasztott feltétele éppen a kisebbségi jogok rendezése, várható volt, hogy az ukránok lépnek az ügyben, a naivabbak még akár abban is reménykedhettek, érdemi változás történik. Pár nap elég volt hozzá, hogy kiderüljön, az új törvény legfeljebb az ország és nemzeti kisebbségeinek helyzetét alig-alig ismerő brüsszeli bürokraták számára lehet megnyugtató.

... és valóság

Az első kritikus hangok már a parlamenti szavazás másnapján felbukkantak, bár először csak a közösségi hálón. A ma7 által is gyakran megszólaltatott, kárpátaljai születésű elemző, Kosztur András hosszú bejegyzésben hívta fel a figyelmet az új "kisebbségi" törvény visszáságaira. A XXI. Század Intézet vezető kutatója azt írta, 

várhatóan az új törvény sem rendezi majd az Ukrajnában élő nemzeti kisebbségek helyzetét, hiszen számos pontján, például a kritikus oktatási és nyelvhasználati kérdésekben, tulajdonképpen csak megerősíti a magyar kormány által is sokat bírált korábbi paragrafusokat. 

A törvény egyik fontos újítása - írja, hogy létrehoznak egy, a kormány mellett működő, a nemzetiségi ügyekkel foglalkozó központi szervet; a Nemzeti Kisebbségek (Közösségek) Központját. A központ, legalábbis papíron, kisebbségi kérdésekben élhet majd javaslattevői jogával, de, hogy ebből eljut-e majd bármi a központi vezetéshez, pláne megjelenik-e a jogalkotásban, az finoman szólva is kétséges.

Rólunk, nélkülünk

Az ukrán kisebbségi törvény elfogadását követően azonnal megkerestük a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) kommunikációs titkárát, Darcsi Karolinát, hogy első kézből kapjunk információt az új jogszabályról. A háborús helyzet, az állandó áramkimaradások miatt csak a hét végén tudtuk beszélni a szóvivővel, aki elmondta, 

az új törvényt anélkül állították össze, hogy akár a KMKSZ, akár más magyar kisebbségi szervezet javaslatait figyelembe vették volna.

"Az új törvény egyetlen pontja sem tartalmazza az általunk javasolt kiegészítéseket. Hiába véleményeztük a törvényjavaslatot, annak nem lett semmi foganatja" - emelte ki Darcsi.

Darcsi Karolina
Fotó:  MTI
A magyar sajtóban is valótlan információk jelentek meg. Nem igaz például, hogy az új törvény hatályon kívül helyezné az érvényben lévő, súlyosan diszkriminatív nyelvhasználati törvényt! 

- hívta fel figyelmünket a kárpátaljai politikus. Darcsi elmondta, az új törvény 

tovább szűkít számos kisebbségi jogot, a nyelvhasználati korlátozásokat pedig tulajdonképpen megerősíti. A kisebbségi jogokat nem kezeli kollektív jogként ,csupán egyéni jogokként említi. Így és ebben a formájában semmiképp sem jó, nem felel meg sem az EU, sem az Európa Tanács által támasztott követelményeknek. 

A törvény elfogadásáról beszámoló ukrán hírportálok persze minden esetben kiemelik, a jogszabálycsomag összeállítása az Európa Tanács szakembereinek segítségével zajlott. Az új törvény egyik legfurcsább eleme egyébként, hogy anélkül minősül "kisebbséginek", hogy  de jura elismerné a nemzeti kisebbségek létezését. A szövegezés ugyanis következetesen nemzeti közösségekről beszél, nem az európai jogalkotásban is elfogadott "kisebbség" kifejezést használja.

December 16-án a KMKSZ és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) közös nyilatkozatban ismertette álláspontját a törvényről. A legfontosabb pontokat érdemes szó szerint idézni!

A törvényalkotók teljes egészében figyelmen kívül hagyták a magyar és más kisebbségi szervezetek által korábban megfogalmazott konstruktív javaslatokat.

A jogszabály gyakorlatilag megerősíti az oktatási és nyelvtörvényben korábban kodifikált jogszűkítéseket, illetve újabbakat is eszközöl.

Nem garantálja a kompakt nemzetiségi letelepedési térségek megőrzését, illetve a nemzetiségi szimbólumok használatát sem.

És talán a legfontosabb:

A törvény a kisebbségi jogokat kizárólag a kisebbségekhez tartozó személyek egyénileg gyakorolható jogaként értelmezi, ami megfosztja a nemzeti kisebbségeket (azok közösségeit, szervezeteit) bármiféle intézményesen gyakorolható politikai, oktatási, nyelvi jogok érvényesítésétől, s így saját sorsuk befolyásolásának lehetőségétől is.

A két magyar párt közös közleményét azzal zárja, meglátásuk szerint 

a törvény jelen formájában nem alkalmas arra, hogy Ukrajna jogalkotásában megfelelő eszközül szolgáljon az Alkotmány rendelkezései, illetve Ukrajna a nemzeti kisebbségek jogainak védelmére vonatkozó megfelelő nemzetközi jogi kötelezettségeinek végrehajtásához. Az elfogadott törvény nem biztosít megfelelő intézményi alapokat és jogi mechanizmusokat a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítéséhez és védelméhez.
Brüsszeli szépségtapasz

Ahogy azt Dr. Petri Bernadett korábbi interjújában elmondta, Ukrajna tulajdonképpen konkrét lépéseket, vállalásokat kell, hogy tegyen, máskülönben, háború ide vagy oda, nem tud felfelé haladni az EU-s integráció grádicsán. A brüsszeli feltételek között szerepelt egy új, a még 1992-ben elfogadott kisebbségi törvényt felváltó jogszabálycsomag kidolgozása is, csakhogy a kárpátaljai magyarok szerint a most elfogadott törvény sok tekintetben még rosszabb is a korábbinál.

A nagy kérdés most az, vajon Brüsszel meghallja-e a kárpátaljai magyarok hangját és további vállalásokra kötelezi az ukrán vezetést, vagy elfogadja, netán Ukrajna nyugati elköteleződésének újabb bizonyítékaként még meg is ünnepli a frissen elfogadott törvényt.

Ha fogadnunk kellene, egy percig sem haboznánk megtenni tétjeinket az utóbbira. Az új törvény, és ezzel a kijevi vezetés pontosan tisztában van, megnehezíti a magyar diplomácia azon törekvéseit, hogy Ukrajna előtt egyfajta "integrációs kapuőrként " állva, kissebségi jogaik kiszélesítését harcolja ki a kárpátaljai magyaroknak. Ha az EU-s bürokraták elégségesnek ítélik meg az ukrán lépéseket, onnantól Magyarországnak sokkal nehezebb dolga lesz az Európai Unió és a NATO testületei előtt elérnie, hogy Kijev, a nyugati integráció feltételeként, harminc év után végre biztosítson az európai normáknak megfelelő jogokat a területén élő nemzeti kisebbségeknek.

A végére még valami! Érdekes módon angol nyelvű beszámolót szinte alig találni az új ukrán nyelvtörvényről. Főként ukrajnai angol nyelvű hírportálokról, illetve, mit ad Isten, a Telex.hu angol nyelvű cikkéből tájékozódhat a nyugati olvasó. Mondanunk sem kell mindegyik cikk elfogultan (ez az ukrán portálok esetében legalább érthető), egyértelműen a kijevi narratívát követve számol be a történtekről, anélkül, hogy a KMKSZ kifogásai egy bekezdést is kapnának. Ha kicsit szeretne bővebben utánajárni a témának, kezdje magával a törvénnyel, amelyet IDE KATTINTVA olvashat el. 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.