Sikeres pályázatok - fejlődő régióink: határokon átnyúló Kisprojekt Alap konferencia - KÉPEKKEL
A Rába-Duna-Vág Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Rába-Duna-Vág ETT) június 19-én, Somorján tartotta Kisprojekt Alap zárókonferenciáját, ahol a 2016-2023 időszak tevékenységét értékelték. A Rába-Duna-Vág ETT 6 régió együttműködését jelenti, ebben az időszakban 126 közös, határon átnyúló pályázat valósult meg, 270 dél-szlovákiai és magyarországi szervezet együttműködésének köszönhetően.
Jozef Viskupič, a Nagyszombati Kerületi Önkormányzat elnöke, az RDV ETT soros elnöke kiemelte, hogy a Társulás alapvető célja a határokon átnyúló együttműködés további erősítése. Együtt, régiókon és országokon átívelve, olyan hosszú távú partnerségeket hozott létre, amelyek eredményeként sikeres kisprojektek váltak valóra. Bár a Covid világjárvány jelentősen befolyásolta az elmúlt időszakot, mégis sikerült több műemlékeket felújítani, játszótereket, fitneszparkokat, zarándokutakat, tanösvényeket és egyéb tevékenységeket, például műhelyeket és táborokat megvalósítani.
95 pályázat pedig a negyedik prioritási tengely során, amely ún. soft projekteket jelenti, ezen belül 383 közösségi illetve társadalmi esemény valósult meg (városi és falunap, népművészeti, hagyományőrző és folklór fesztivál, kézműves program, sportrendezvény, verseny, szakmai konferenciák, tanulmányutak).
Tanúbizonyságként maguk a pályázók mutatták be az egyes sikeres projekteket. Az élményszerű előadások során láthattunk több felvételt és hallhattuk a konkrét tapasztalatokat a katasztrófavédelem, a hagyományőrzés, a gasztrokultúra, a szociális együttműködés, rehabilitáció, a gyermekjogok és a biztonságos online oktatás, a kajak-kenu sport, a társadalmi innováció, a kulturális örökség, a turisztikai fejlesztés – tanösvények, vízitúrák, a környezetvédelem, a hulladék nélküli rendezvények szervezése, az újrahasznosítás, az iskolai felszereltség bővítése, sportpályák építése, edzőparkok, kilátóhelyek kialakítása, a kerékpáros közlekedés, valamint gyógynövényes közösségi kert témákban. Ezekből idézünk fel néhányat.
„Olyan területen lakunk, ahol kulcsfontosságú a gabona, a kenyér, mindig is ez adta az embereknek a megélhetést. Én magam is megtapasztaltam, amikor nyolc éves voltam, minden pénteken elmentünk édesanyámmal friss kenyérért a helyi kemencéshez, hogy egész hétre legyen ebből az alapvető táplálékhól” – meséli a polgármester. Majd folytatja a sikeres pályázat történetét.
„Alsószeliben a helyi művelődési háznál volt egy szabad terület, itt terveztük megépíteni a helyi kemencénket, közösségi teret akartunk létrehozni, ahova jó lesz kijönni mindenkinek, ehhez kértünk támogatást. Sikeresek voltunk és megvalósítottuk álmunkat. Manapság 500 - 600 embert ki tudunk szolgálni itt egy-egy rendezvény során. 100 pisztrángot, 40 csülköt, és akár 9 tepsi lepényt meg tudunk sütni a kemencénkben. A leves viszont hiányzott, ezért hozzáépítettünk egy nagyobb sporheltet a kemencéhez, itt gulyást, de húslevest is lehet főzni.
Nemrég történt, hogy a Csemadok tagjai jöttek hazafele egy kirándulásból, Rimaszombatból hoztak friss gombát, hívtak is, hogy fűtsük be a kemencét, mert még az este megsütik a friss gombát tojással vacsorának. Ez az igazi fenntarthatóság! Tervezzük a folytatást, van már cseh partnerünk is, így akár hármas együttműködést is tervezünk.”
A győri Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény, és a somorjai Ambrózia idősek otthona együttműködését, a Rába-parti szervezet igazgatója, Kányai Róbert foglalta össze. Elmondta, hogy mindössze 4 hónap állt rendelkezésünkre a pályázati terveink valóra váltására, a pandémia pedig csaknem ellehetetlenítette a személyes találkozást. Így azt a célt tűzték ki, hogy egy hosszútávú együttműködés alapjait fogják elsősorban megvalósítani.
Először az idősekről való gondoskodás terén az alapfogalmakat, a folyamatokat a jogszabályokat tisztázták, amelyek nem azonosak a két országban. Ezután a támogató csoportokat alakítottak ki.
„Nagyon fontos elem az idősgondozás terén például a tűzoltóság, a rendőrség de akár a postás együttműködése is. Több esetben a postás veszi észre, hogy nem veszi át az idős polgár a kézbesített levelet, vagy Magyarországon a nyugdíjat, így ő jelezheti elsőként, hogy valószínűleg valami nincs rendben odabenn“ – ismertette Kányai Róbert.
Hozzátette, hogy kisebb részprojekteket is megvalósítottak, például egy demencia foglalkoztatót hoztak létre az intézményben a nővéri szoba mellet. „Itt akár egész éjjel törölközőt hajtogathat a demenciával küszködő idős ember, nem zavarja, hagyja pihenni a szobatársait és nem is kap feleslegesen nyugtatót“ hangsúlyozza. Majd elmondja, hogy ezen kívül a hozzátartozókat képezték, a gondozás, az étkeztetés terén és többek között készítettek egy mesekönyvet is óvodás, általános iskolás gyermekek számára, amiben számukra érthető módon elmagyarázták a betegséget.
Mindkét ország munkaerőhiánnyal küzd ezen a téren, fontos a hozzátartozók segítsége, tudása. Volt olyan, akinek a tanfolyam során elhunyt a hozzátartozója, mégis végig csinálta a képzést, így a gyász is könnyebb volt számára.” – emelte ki Róbert.
Kiss Lenke Kosárlabda Akadémia és a Komáromi járáshoz tartozó búcsi alapiskola közös pályázatának lényege, hogy az egészséges, ép gyermekek és a fogyatékkal élők együtt sportolhassanak, méghozzá speciális szabályok alapján. A Baskin elnevezésű kosárlabda játékban együtt játszhatnak, közösen örülhetnek.
- hangsúlyozta Rosta Balázs a Kiss Lenke Kosárlabda Akadémia ügyvezetője. Megtudom, hogy Olaszországból indult ez a sportág, itt már bajnoksága is működik, de nincs igazán szakmai anyag más országok számára, ezt szeretnék létrehozni és az egész Kárpát medencére kiterjeszteni a sportágat. Az egyes országok tekintetében a kosárlabda terén nemzeti fellegváraknak minősülő településekre is ki szeretnék terjeszteni, mint Sopron vagy Oroszlány de Szlovákia tekintetében is szoros az együttműködés akár Révkomárommal, Kassával vagy Ipolysággal. „Bajnokságot, kupát tervezünk, a diáksportok közé szeretnénk integrálni ezt a sportágat” - foglalja össze ki Balázs.
Itt nemcsak a legkisebbek, de akár az idősebbek, kamaszok is összegyűlnek, pikniket, találkozókat szerveznek, közösen töltik el a vasárnap délutánt. „Edzőparkunkat is sokan használják, amire eddig nem is gondoltam, a rehabilitáció terén is bevált. A Covid járvány alatt fejeztük be a projektet, ekkor történt, hogy községünkben egy hölgy agyvérzést kapott, mivel az intézmények zárva voltak, nem tudták folytatni a gyógykezelést. Ekkor jött az ötlet, hogy lehet használni a kinti teret, itt folytatták a munkát, a kinti kerékpárt valamint a több eszközt használták, természetesen szakmai felügyelet alatt, mára pedig a hölgy teljesen felépült. A sportegyesületünk is birtokba vette az edzőgépeket, valamint a kamaszkorú fiúk, lányok is rendszeresen tornáznak itt, edzéseket tartanak. Biztosan jobb mintha a számítógép mellett ülnének reggeltől estig“ – ecseteli a részleteket a polgármester.
Stefanik András, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztérium, Határon Átnyúló Interreg Programok Főosztályának képviselője rámutatott, hogy az RDV ETT élen jár a határmenti kapcsolatfejlesztésben, majd bejelentette a következő 2021-2027-es ciklusban is az RDV ETT menedzseli majd a Kisprojekt alap tevékenységét.
Vasi Emma, az RDV ETT igazgatója ismertette, hogy az új időszakban támogatható tevékenységnek bizonyulnak majd a fesztiválok; kulturális események; sportesemények; szakmai konferenciák és programok; valamint gyermek és ifjúsági táborok. Összességében közel 6,45 millió euró értékben valósulhatnak meg kisprojektek a nyugati határtérségben. A támogatás összege 30 000 EUR lesz, ehhez jön még a társfin.
Az ERFA által nyújtott támogatás a kisprojekt összköltségének 80%-át jelenti, amelyhez a kedvezményezettek a nemzeti társfinanszírozások révén 5% (HU) és 8% (SK) önerővel járulnak hozzá. Megtudtam, hogy az adminisztratív terhek és követelmények csökkentésre kerültek, kevesebb dokumentum, egyszerűsített eljárási rend lép érvénybe. Fényképek, jelenléti ívek, sajtómegjelenések bizonyítják majd egy-egy rendezvény megvalósulását, amelyet az RDV ETT-hez fognak benyújtani.
Végezetül pedig a „Kisprojekt a gyakorlatban” blokkban a Fórum Kisebbségkutató Intézet - Kisprojekt Alap keretén belül megvalósult - somorjai podcast stúdióját tekintették meg az érdeklődők.
Elégedetten és sok új ötlettel gazdagodva távozott a csaknem 150 jelenlévő a tartalmas rendezvényről, amelyen mindannyian megbizonyosodtak arról, hogy néhány politikus ármánykodásai ellenére helyi és regionális szinten is tovább erősödnek a határokon átnyúló magyar-szlovák kapcsolatok.