Mennyibe kerül idén a mindenszentek?
Már csak néhány nap választ el bennünket mindenszentektől és halottak napjától. Ilyenkor a legtöbben már lázasan készülődünk. Krizantémot, ikebanát, mécseseket vásárolunk. Az utóbbi évtizedekben igencsak elharapózott a sírok túldíszítettsége, az emberek mintha egymást licitálnák túl abban, ki, mit és mennyiért tesz szerettei sírjára. No, de lehet, hogy idén már ez is másként lesz kicsit!
Az infláció, a dráguló élet egészen biztosan nyomot hagy ezen az elcsendesedésre való ünnepen is. A napokban több virágüzletbe és drogériába is betértünk, hogy körülnézzük, kérdezősködjünk, fogy-e a mindenszenteki áru.
Viszik a mécsesbetéteket az emberek most is, de már nem három-négy tízes csomaggal, hanem csak kettővel. Az üvegmécsesek iránt csekély az érdeklődés, nem is rendeltek belőle annyit, mint az előző években szoktak, mondja az egyik illatszerbolt eladója. Rögtön hozzá is teszi, ezen nincs mit csodálkozni, most akciósan is csaknem duplájába kerül egy mécsesbetét, mint tavaly vagy tavalyelőtt. Akinek vannak otthon üveg mécsestartói, az szépen elmossa ezeket, kiviszi a temetőbe és abba már csak betét kell. Így jóval olcsóbb és még hulladék is sokkal kevesebb képződik.
A szokásos, ünnepek előtti nagy tolongást egyetlen üzletben sem láttuk. Máskor ilyenkor már nem is nagyon lehetett mécseshez jutni, most még bárki vehet, és a választékra sem lehet panasz.
Huszonnégy és negyvennyolc óráig égő mécsesbetétekből van elég. Szembetűnő viszont, hogy az áruk legalább negyedével drágult. A kisebbek is darabonként 20-30 centtel kerülnek többe, mint tavaly ilyenkor.
Az lesz, hogy már csak a rokonokon égetek egy-egy mécsest, nem jut minden kedves szomszéd, ismerős sírjára. Egyszerűen nem lehet győzni anyagilag. Otthon majd meggyújtok egy gyertyát mindenszentekkor és halottak napján, akkor megemlékezem mindenkiről, meséli egy középkorú hölgy, aki tanácstalanul álldogál a mécsespult előtt. Bizonyára fejben oszt és szoroz, próbálja kiszámítani, hány síron kell gyertyát gyújtani…
A nagyobb, üveges mécseseket nem is mustrálja, mert némelyiknek az ára olyan magas, hogy azt már kifejezetten úri huncutságnak számítana megvenni. Egy-két akciós is árválkodik még a pulton, de azok sem 1-2 euróba kerülnek. S az ilyesmiből egyet nemigen vehet az ember, hiszen mindenkinek van több közeli halottja is. Melyikre ne vegyen?
Ahogy közeleg az ünnep, úgy szaporodnak a cserepes krizantémok is a virágüzletek előtt és udvarán. A választékra és színkavalkádra nem lehet panasz, a kisebb cserepekben lévőket többnyire 4 euróért láttuk, de minél nagyobb a bokor, annál többe kerül. Aki több sírra is szeretne valami szépet vásárolni, az nem indulhat kevés pénzzel el otthonról. Ezen a „fronton”, úgy tapasztaltuk, nincs jelentősebb áremelkedés az előző évekhez képest.
A cserepes muskátli strapabíróbb, jobban tűri a hideget, az enyhe fagyot, sokan pontosan ezért választják szeretteik sírjára. Akár hetekig is azok dísze lehet.
Aki viszont ragaszkodik a szálas, nagyfejű krizantémhoz, azt idén kellemetlen meglepetés érheti. Akár duplájára is nőhet az ára, holott eddig sem volt éppen olcsó mulatság.
Termesztése nagyon munkaigényes, sok odafigyelést kíván, tudjuk meg az egyik virágboltostól. Épp aznapra vagy másnapra várták a szálas krizantémszállítmányt, s elmondása szerint 5 eurós árakat emlegetnek, a tavalyi 2,50-eshez képest!
Minden drágult, a művirág, a dekoráció, a fenyőág. De ennek ellenére ők legfeljebb 1-1,50 euróval vitték fel az ünnepi sírdíszek és ikebanák árát. Tudják ugyanis, hogy az emberek nagyobb áremelkedést nem bírnának elviselni. Miközben a fűtésszámla már a tavalyi négyszerese a boltjukban is!
Idősebb nő érkezik az előzőleg megrendelt ikebanáért. Mi tagadás, valóban gyönyörűre sikeredett a fenyőgallyas, száraz termésekkel ízlésesen díszített sírra való, amiért 9,50 eurót fizetett.
Láthatón ő is elégedett, s kérdésünkre elmondja, általában 100 eurójába is belekerül a mindenszentek. Drága üvegmécsesekre azonban nem költ, csak betéteket vásárol.
Otthon szépen elmossa a mindenszentek után leszedett mécsestartókat, abba kerülnek bele. Ha még azt is vásárolni kellene, a nyugdíja felét elkölthetné.
Az emberek legújabban már úgy gondolkodnak, hogy inkább összeadják a pénzt és vesznek egy szép természetes hatású, fenyőgally alapú ikebanát, mintsem, hogy mindenki külön-külön vegyen egy-egy műanyag verziót. Az is szépen kibírja a síron tavaszig, és kidobása után sem szennyezi a környezetet, mint a műanyag, mondja a virágos, miközben keze alól újabb szebbnél-szebb virágdíszek kerülnek ki. Úgy véli, a kevesebb amúgy is több, nem mutat szépen, ha megrakják a sírt.
Mindannyian tapasztaljuk, hogy a temetők melletti konténerek szinte egész évben tele vannak kidobott műanyag virágokkal és ikebanákkal. Sokan nem is tudják, hogy ezek igencsak megterhelik a környezetet. Az előnyük legfeljebb az, hogy viszonylag hosszú ideig megőrzik színüket és állagukat. Talán éppen ezért választják sokan ilyenkor is szeretteik sírjára.
Idén azonban többeknek elmehet a kedvük a vásárlásuktól, mert bizony talán éppen ezek esetében láttuk a legnagyobb drágulást. Minél több rajta a virág, annál magasabb az összeg. Negyven euró körüli sírdíszeket is találtunk szemlénk során, méghozzá szép számmal!
A legolcsóbban azok ússzák meg az ünnepeket, akik veszik a fáradtságot és otthon nevelnek krizantémot szeretteik sírjára. Ahogy tapasztaltuk, idén a szokásosnál is többen vágtak bele a cserepes krizantém háztáji nevelésébe, ami nem is olyan nagy ördöngösség.