Miről szól a Lukoil-ügy, mi a kiváltó oka és mit jelent ez a két fogadó ország számára? Erről beszélgettünk Élesztős Pál energetikai szakértővel.
Az Adásidő podcast vendége Élesztős Pál energetikai szakértő és tanácsadó volt, akit Somogyi Szilárd kérdezett.
Svájc átvette az Európai Unió energiafogyasztás-csökkentési célkitűzéseit, de nem vet ki extraprofitadót a fosszilis energiahordozókat használó közműszolgáltatókra.
A helyreállítási tervekben energiaügyi intézkedések is szerepeljenek az orosz energiától való függetlenedés és a zöld átmenet felgyorsítása érdekében.
Kelet-Közép-Európa nem elég erős érdekérvényesítő, éppen ezért apokaliptikus forgatókönyvekkel is számolnunk kell, ha nem sikerül érdemi változást elérnünk az európai energiapolitikában.
Az energiafogyasztás csökkentése érdekében az üzletek kirakatainak világítását is kikapcsoltathatják éjszakára Németországban szeptembertől a kormány új terve szerint.
"Rövidtávon semmi realitása az orosz import leállításának. Európa egyik napról a másikra nem tud leválni az orosz gázról, hosszú évek alatt is nagyon komoly kihívás lesz." - mondja megkérdezett szakértőnk.
Az erőltetett menetben történő zöldítés legkeserűbb tapasztalata az energiahordozók körüli káosz Európában.
Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatásvezetője beszél az energiaválság legfontosabb összefüggéseiről és arról, hogyan növelte a kontinens földgázfüggőségét a nagy európai zöldítés.
Miközben zajlik az államok feletti kötélhúzás, az európai politikusok mintha megfeledkeznének a legfontosabbról. Rólunk, európai polgárokról.
Azon szerencséseknél, akik szilárd tüzelőanyaggal is tudnak fűteni, a fahasogatás és láncfűrészelés lassan külön stratégiai ágazattá növi ki magát.