A „nyugta nélküli” termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás úgy tűnik, lassan nemzeti sporttá válik Szlovákiában.
2027. január 1. és 2030. június 30. között minden adóalanynak kötelező lesz a meghatározott elektronikus formátumban kiállítani és fogadni a számlákat.
Mire érdemes odafigyelnünk?
A visszaélések elkerülése a cél.
Az alapvető élelmiszerek esetében ugyan csökkent, a többi terméknek azonban emelkedett az általános forgalmi adója (Áfa), melynek a kisboltok ihatják meg a levét.
Kisebb adó, magasabb költségek.
Az alapvető élelmiszerekre vonatkozó általános forgalmi adó csökkenése ellenére drágábbak lehetnek majd a bevásárlások.
A minimális járulék összege a jelenlegi 313,93 euróról jövőre 344,27 euróra emelkedik.
Vajon érdemes lesz külföldön tankolni?
Szlovákiában jelenleg 761 ezer háztartás „kapja” a meleget távfűtésen keresztül, ami nagyjából 2,4 millió embert jelent.
A szociális kiadásokhoz nem szívesen nyúlna a kormány, az államkassza lyukait azonban be kell tömni. Robert Fico Ladislav Kamenický pénzügyminiszterrel ötletelt.
Az államháztartás konszolidációján belül óriási tér van a kiadási oldalon. Robert Fico kormánya azonban nem nagyon akarja azt megnyirbálni.
Erik Tomáš miniszter nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az alapvető élelmiszerek áfáját tízről öt százalékra csökkentsék, vagy korlátozzák az üzletláncok árrését.
A kormány megvizsgálná például annak a lehetőségét, miképpen lehetne módosítani a természetes személyek átalányköltség-limitjét.
Az ellenzék ipárt a jövő héten egy kerekasztal-beszélgetést hív össze, ahol az üzletláncok, az élelmiszertermelők, a mezőgazdászok és különböző szakemberek részvételével folytatnának megbeszélést.
Számos kérdést kaptunk a kistermelőktől, miután az elmúlt hetekben több cikkben foglalkoztunk az őstermelői lét adminisztratív kérdéseivel.
A 10%-ra csökkentett áfa azokra a vendéglátóhelyekre vonatkozik, ahol működnek bizonyos szolgáltatások.
Szerinte a kormány csak azért emeli a Szlovákia polgárainak adó- és illetékterheit, hogy értelmetlen pazarlásra fordíthassa a pénzt.
A horvát kormány szerdai ülésén 5 százalékra csökkentette a faforgács, a pellet, a brikett és a tűzifa általános forgalmi adóját (áfa), valamint nulla százalékra a napelemekét.
Az eddigi 19 százalék helyett a kedvezményes, 7 százalékos áfakulcs alá sorolják a földgázt Németországban.