lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. december 12., 14:14
Frissítve: 2022. dec. 12. 20:20

Bizalmatlansági indítvány: Két képviselőn múlhat a kormány sorsa

A kormány elveszítette a létjogosultságát, árt az egész országnak – jelentette ki a kormány leváltásáról szóló parlamenti vitában Anna Zemanová, az SaS frakcióvezetője.

Parlament
Fotó: TASR

Grendel Gábor (OĽANO), a parlament alelnöke viszont azt üzente az SaS tagjainak, hogy egy csónakban eveznek a kormánnyal, és hogy az igazságosabb országért folytatott harcban az SaS nem választhatja partnernek a Hlas-SD-t.

Miután felmondtuk a koalíciós szerződést, azt vártuk, a kormány felfogja, mi fenyeget azzal, ha a Sme rodinát részesíti előnyben és kiűzi az SaS-t

– jelentette ki Zemanová.

Hozzátette, a kormány veszélyezteti a demokrácia alapjait, becsapja az EU-t,

veszélyezteti az újjáépítési terv keretében kapott uniós támogatások felhasználását és csúsztat, például az önkormányzatoknak nyújtott támogatással kapcsolatban.

Zemanová arra is emlékeztetett, hogy a Sme rodina nem támogatott egyetlen kulcsfontosságú reformot sem. Miloš Svrček (Sme rodina) erre azzal reagált, hogy a pártja nem blokkolt semmilyen reformot, legfeljebb a módosításukat segítette elő, hogy végrehajthatók legyenek.

Karol Galek (SaS) szerint

a kormány éppen a hatalomhoz vezető utat kövezi ki a Smer-SD-nek, egyúttal emlékeztetett, hogy a lakosság 91 százaléka nem hisz Igor Matovičnak, az OĽANO elnökének, aki rögtön a kormányzás elején ellenségnek kiáltotta ki Richard Sulík (SaS) gazdasági minisztert.

Galek szerint ha megbukik a kormány, a háztartásoknak nyújtott segítséget tekintve semmi sem változik, mert egyetlen kormány sem merne hozzányúlni a gazdasági minisztérium korábbi intézkedéseihez.

Grendel azt hangsúlyozta, hogy a Hlas-SD nem lehet partner a törvények előtti egyenlőségért folytatott harcban. Erik Tomáš (frakció nélkül – Hlas-SD) megerősítette, tényleg nincs sok közös a Hlas-SD és az SaS között, teljesen eltérő értékeket vall a két párt.

Az egyetlen ami összeköt bennünket, az az, hogy nem akarjuk tovább ezt a kormányt

– tette hozzá.

11 képviselő jelentkezett be szóban a rendkívüli parlamenti ülés vitájába

Hétfőn további 11 képviselő jelentkezett be szóban a kormány elleni bizalmatlansági indítványról szóló rendkívüli ülés vitájába. Ők legfeljebb 10 percet szónokolhatnak, a képviselők kétperces hozzászólásokban reagálhatnak.

Bármikor szót kérhetnek a kormány tagjai, a házelnök és a parlament alelnökei.

A házszabály szerint a kormányfő és a házelnök időkorlát nélkül beszélhet, a többiek legfeljebb 20 percet.

A rendkívüli parlamenti ülés csütörtökön (december 8.) kezdődött, felszólalt már Eduard Heger (OĽANO) kormányfő és Boris Kollár (Sme rodina) házelnök is.

 

A bizalmatlansági indítványt Richard Sulík, az SaS elnöke terjesztette elő, azt is elképzelhetőnek nevezte, hogy a kormány észszerű átalakítását követően az SaS támogatná a kabinetet, de pártja nem tér vissza a koalícióba.

Az SaS, a Smer-SD, a Hlas-SD és a Republika képviselői már bejelentették, hogy a kormány leváltására fognak szavazni. Szintén így nyilatkozott Tomáš Valášek frakció nélküli képviselő, ellenben Miroslav Kollár (frakció nélkül) nem támogatja a kormány leváltását.
Šeliga és Pčolinský szerint akadna 76 képviselő, aki megbuktatná a kormányt

Jelenleg úgy fest, akad 76 képviselő, aki hajlandó megszavazni Eduard Heger (OĽANO) kormányának megbuktatását – így vélekedik Juraj Šeliga, a Za ľudí alelnöke és Peter Pčolinský, a Sme rodina frakcióvezetője is.

Nyilatkozatuk alapján elképzelhető, hogy a kormánypárti képviselők elhagyják az üléstermet a keddi (december 13.) szavazás előtt.

Pillanatnyilag úgy fest, hogy megbukik a kormány, Tomáš Valášek (frakció nélkül) és Martin Borguľa (Sme rodina) szavazatán múlik a sorsa

– jelentette ki Šeliga.

Arról nincs tudomása, hogy visszahívnák Roman Mikulec (OĽANO) belügyminisztert annak érdekében, hogy Borguľa ne a kormány megbuktatására szavazzon. Azt is hozzátette,

feltehetően nem halasztják későbbre a szavazást.

A kormánykoalíció kész volt erre is, de az SaS hallani se akar róla, egyszerűen meg akarja buktatni a kormányt

– tette hozzá.

Mindketten egyetértenek abban, hogy

a vita már nem is a kormánykoalícióról szól, hanem arról, hogy mi legyen a megbuktatása után. Šeliga szerint az SaS elmélkedése a hivatalnokkormányról vagy egy új koalícióról már tárgytalan.

Ez azt jelenti, hogy előrehozott választás lesz, valószínűleg

– tette hozzá.

Azt is hangsúlyozta, azoknak a képviselőknek, akik készek megbuktatni a kormányt, el kell dönteniük, megéri-e nekik a Radičová-kormány bukása utáni forgatókönyv megismétlődése.

Šeliga elmondta,

a koalíciós tanácson arról is beszélni fognak, hogy a kormánypárti képviselők a szavazás előtt vonuljanak ki az ülésteremből.

Hadd lássa az egész ország, kik azok, akik megbuktatják a kormányt. Akik pedig a kormány megbuktatására készülnek, lássák az ülésteremben, hogy kikkel közösen teszik

– mondta Šeliga.

Pčolinský szintén helyesli ezt az eljárást.

Aki a kormány megbuktatására akar szavazni, az maradjon a teremben, aki pedig nem, az hagyja el

– mondta.

Párttársával, Martin Borguľával kapcsolatban kijelentette, úgy tudja, továbbra is a kormány bukására akar szavazni, ahogy azt a Roman Mikulec belügyminiszter leváltására tett sikertelen kísérlet után bejelentette.

Az előrehozott választás dátumával kapcsolatban kijelentette, egyelőre nincs kivel tárgyalni erről.

Sem Šeliga, sem Pčolinský nem helyesli, hogy a képviselők egyenként, szóban szavazzanak. Šeliga szerint a szavazás eredménye nyilvános, bárki ellenőrizheti. Pčolinský azt említette, hogy ezzel túlságosan elhúzódna a szavazás, és ha valamelyik képviselő nem a törvényben megszabott módon jelentené be az álláspontját, a voksolás érvénytelen lenne.

Mindketten úgy vélik, sem hétfőn, sem kedden nem fog szavazni a parlament a költségvetésről, ez a kormányról szóló szavazás eredményétől is függ.

Befejeződött a parlamenti vita

Eduard Heger kormányfő a felszólalásában arról beszélt, hogy

ez a demokraták harca a demokraták ellen.

Elmonása szerint a holnapi szavazás nem Matovičról, Hegerről vagy Kollárról, de a becsületes rendőrök, az ügyészek és a tisztességes bírók sorsáról fog szólni.

Heger bízik abban, hogy holnap elég demokrata szavazat gyűlik össze ahhoz, hogy a kormány megmaradjon.

A kormány elleni bizalmatlansági indítványról kedden délelőtt tizenegykor szavaznak a képviselők.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.