2020. június 25., 17:14

Vannak, akik úgy látják, szakadás szélén a párt, és sokkterápia kell. Mások szerint még mindig az MKP a legerősebb

Ki lehet az MKP következő elnöke? Hol húzódnak a párton belüli törésvonalak? Milyen reformokra van szüksége a pártnak? Hogyan lehet megvalósítani a magyar egységet? MKP-s politikusokat kérdeztünk a párt júliusi tisztújító közgyűlése előtt. Erős szavak, stratégiai elképzelések és helyenként karcos vélemények.

MKP OT_2019_11_23
Fotó: Bodó Károly
Papp Sándor: Ide most gyógykezelés kell. Sőt sokkterápia!

„Az első nyilvános posztjaim után sokan úgy gondolták, hogy én leszek az, aki ezt a pártot a kíméletlen kritikáimmal megsemmisítem. De azok, akik ennek drukkolnak, csalódniuk kell. Nem ez a célom. Az MKP az én pártom is, ott voltam a megszületésénél, láttam, a kamaszkori hibáit és nem akarom, hogy fiatalon, tragikus körülmények között meghaljon az "aljzószerek" mohó használata miatt. Ide most gyógykezelés kell. Sőt sokkterápia. A közös gyermekünkről van szó, ezért célom hogy az MKP-t megerősítsem” – árulta el a ma7-nek Papp Sándor, aki múlt héten közösségi oldalán jelentette be, versenybe száll az MKP elnöki székéért.

Fb-posztjában egyébként a „potyautasok és megélhetési magyarok kiiktatását” nevezte meg az egyik legfőbb feladatának. Hogy kikre gondolt pontosan? „Azokra, akik a kilobbizott közpénzeket úgy használják fel, hogy annak semmi eredménye a magyarság számára” – pontosított a volt kalondai polgármester, akinek azonban – mint mondja – „nem konkrét személyekkel, hanem a rendszerrel” van a legfőbb baja.

Papp Sándor
Papp Sándor: "Az MKP az én pártom is, ott voltam a megszületésénél, láttam, a kamaszkori hibáit és nem akarom, hogy fiatalon, tragikus körülmények között meghaljon az "aljzószerek" mohó használata miatt"
Ez a párt nem azt teszi, amit tennie kell, leginkább azért nem, mert az áldozatos munkát végző kisemberek hangja nem hallatszik el az elefántcsonttoronyba. Ezeknek az embereknek a hangja akarok lenni”

– hangsúlyozta Papp Sándor, aki szerint az MKP-nak azért van szüksége reformokra, hogy pártja tudjon az élére állni az „egységesítő” a folyamatoknak.

„Korábban minden összefogást sürgető kezdeményezést az emberek feje felett hoztunk meg, ez nem járható út. Ha őket kihagyjuk ebből, azt az eredményt fogjuk elérni, amit a februári választásokon. Óriási tévedés, ha ezt újra elkövetjük” – vélekedett.

Berényi József: nem kellene visszanyúlni a korábbi elnökök valamelyikéhez

Berényi József az új elnökkel szemben támasztott elvárások kapcsán elmondta, a szombati országos tanácson előterjesztett egy határozatot, amely arról szólt, hogy olyan személynek kell lennie az MKP elnökének és OT-elnökének, aki ha a párt illetékes szerve úgy dönt, végig tudja csinálni a köztársasági elnök választást, a parlamenti választást és esetleg listavezetője is lehet az MKP-nak.

Matovic-Berényi-Semjén
Igor Matovič és Semjén Zsolt a medve-vámosszabadi határátkelőnél. Berényi József a közös nevező?
Fotó:  TASR

„A párt vezetőjének az a feladata, hogy érdeket érvényesítsen a szlovákok felé és integrálja a magyar választókat, ezt akkor tudja, ha a szlovák médiában is jelen tud lenni. Egy parlamenten kívüli párt így tudja láttatni magát” – emelte ki a határozat szövegét a politikus, amelyet a küldöttség nagy többséggel elfogadott. 

Berényi megerősítette, nem szeretne az MKP elnöki pozíciójára pályázni, úgy véli, hogy nem kellene visszanyúlni az elnökök valamelyikéhez, hanem új arcot, személyt kell keresni. Nagyszombat megye alelnöke szerint a megújulás lehetőségeit is éppen ezen személyeknek kellene meghatározniuk, nem pedig neki vagy a régi politikai elitnek. 

„A parlamenti választások megmutatták, hogy a felvidéki magyar politikai térfélen az MKP-nak van a legnagyobb támogatottsága, ami jó kiindulási alap, de látjuk, véleménykülönbségek vannak párton belül a jövőt illetően. Ez nyilván nehézségeket is okoz, de az, hogy vita zajlik, azt is jelenti, hogy a dolognak tétje is van. A következő elnöknek így az is a feladata lesz, hogy tudja integrálni ezen véleményeket és a felvidéki magyar közösséget.”

Menyhárt József: Ha platformpolitika lesz, akkor is össze kell fogni
MKP OT, 2019.10.12. Pozsony
Menyhárt József: „Ma már a mozgékony pártoké a jövő, ebbe az irányba kell a pártnak megújulnia”

A Magyar Közösség Pártja még mindig a legerősebb magyar párt, hangsúlyozta Menyhárt József, ez a februári választáson is kiderült, ugyanakkor a tisztújítás nemcsak a párt alapszabálya, hanem erkölcsi, logikai parancsok alapján is elkerülhetetlen és szükséges – fogalmazott.

Menyhárt arra a kérdésre, vannak-e még elnöki ambíciói, határozott nemmel felelt. Mint mondta, a pártnak most az a feladata, hogy megtalálja a megfelelő embert a pozícióra, de konkrét személyről, személyekről még korai beszélni, először a járási alapszervezeteknek kell dönteniük. 

Az összes magyar formációt, beleértve a Most-Híd párt magyar politikusait és magyar választóit, meg kell szólítani – mondta el Menyhárt. „Ha platformpolitika lesz, akkor is össze kell fogni. Nem szabad, hogy magyar választó, szlovák pártra szavazzon, nem szabad, hogy folytatódjék ez a tendencia”.

Bár nem tudni, a fennálló kormány meddig húzza, utalt Menyhárt a Boris Kollár plágiumügye okán kirobbant koalíciós csatára, de a magyar egységnek a lehető legrövidebb időn belül létre kell jönnie, ennek alapjait pedig az MKP kell, hogy szolgáltassa.

A tisztújítás előtt álló párt szervezeti felépítése kapcsán az MKP leköszönő elnöke elmondta, egy kisebb, operatív elnökség létrehozását tartaná üdvösnek.

„Ma már a mozgékony pártoké a jövő, ebbe az irányba kell a pártnak megújulnia” – fogalmazott, ugyanakkor a párt járási struktúráin nem módosítana.

Farkas Iván: a szakadás szélére sodródtunk, ezt kell megelőzni
Farkas Iván
Farkas Iván: Növelni kell a párt akcióképességét, markánsabb arcélt kell kialakítani, láthatóbbá kell tenni a párt munkáját

Farkas Iván a tisztújítás kapcsán nem kívánt egyes személyeket megnevezni, sem a személyes ambícióiról beszélni. Szerinte nem emberekben kell gondolkodni, hanem látni kell, hogy a párt a szétszakadás szélére sodródott, ezt kell megelőzni, és először integrálni kell a pártot.

Szerinte az MKP-nak a közeljövőben lényegesen javítania kell szakpolitikák megjelenítésén. Több területen eddig visszafogott teljesítményt nyújtott a párt. Növelni kell a párt akcióképességét, markánsabb arcélt kell kialakítani, láthatóbbá kell tenni a párt munkáját, különösen ebben a helyzetben, hogy a felvidéki magyarságnak nincs politikai képviselete a parlamentben. Lényegesen többet dolgozó elnökségi tagokra van szükség.

Farkas Iván a felvidéki politikai egységről elmondta, hogy a szétaprózódott felvidéki magyar politikumban még mindig a legerősebb az MKP, tehát végre az MKP-nak komolyan kellene vennie magát, és élére kell állnia az egység megteremtésének.

Szerinte jelenleg három párt az, amely „él és mozog, a többi felekezet tetszhalott állapotban van”, tehát ezt a három szubjektumot lehet igazán komolyan venni, ennek a háromnak kellene elkezdeni a szoros együttműködést.

Arra, hogy mi alapján lehetne elképzelni az egység megteremtését, Farkas Iván azt válaszolta, hogy egyelőre senki sem tudja megmondani a receptet – működhet ez platformokban, koalícióban vagy szövetségben is gondolkodva. Szerinte a megoldást a releváns szereplőknek közösen kell megtalálniuk.

Őry Péter: Csak a teljes magyar egység lehet sikeres

Az MKP 2010 óta rendre az ötszázalékos küszöb alatt teljesít a parlamenti választásokon. Őry Péter szerint ennek legfőbb oka az, hogy a „valódi magyar egységet” 2009 óta nem sikerült újrateremteni. Idén februárban úgy érezhette a választók egy része, hogy „elpocsékolja a szavazatát, ha valamelyik magyar érdekeltségű listára szavaz” – állítja az MKP Országos Tanácsának elnöke, aki ezzel magyarázza, hogy a választásokon a magyar szavazók mintegy egyharmada szlovák párt listájára szavazott. Őry szerint ezért „csakis az egyetlen magyar lista, a teljes magyar egység lehet sikeres egy következő parlamenti választáson”.

ory.jpg
Őry Péter: „Csakis az egyetlen magyar lista, a teljes magyar egység lehet sikeres egy következő parlamenti választáson”
Fotó:  Bodó Károly

Az OT elnöke szerint a megújuló MKP-nak kell adnia a magyar egység „gerincét”, hiszen a felmérések is mutatják, hogy „a 4 százalék körüli támogatottságával máig a legnagyobb magyar politikai erő” a Felvidéken.

Őry úgy véli, a július 18-i tisztújító kongresszuson megválasztott új vezetésnek „meg kell őriznie az MKP önállóságát”, s arra kell törekednie, hogy a párt köré szerveződjön meg a valódi magyar egység.

Őry szerint a párt következő elnökének az általános vezetői képességeken túl „csendesen építkező típusnak” kell lennie, aki képes lesz újjászervezni az MKP-t. Saját ambíciói kapcsán Őry megjegyezte, eddigi „társadalmi pályafutása során is inkább feladatokat vállalt”, nem a pozíciók elfoglalására törekedett.

Cziprusz Zoltán: Egyik tábor felé sem vagyok elkötelezett

„Számomra az elnöki pozíció egy eszköz arra, hogy az MKP-t konszolidáljuk: hogy az egységes és erős legyen. Hogy megtegyük a lépéseket egy egységes magyar gyűjtőpárt kialakítására” – nyilatkozta a ma7-nek Cziprusz Zoltán, aki elsőként jelentette be, ha bizalmat kap, kész megmérkőzni az MKP elnöki székért.

Nem titkolta ugyanakkor azt sem, hogy feszült időszakot él át az MKP, amelyben jelen pillanatban nézetkülönbségek alakultak ki, de vannak olyan integráló személyiségek a pártban, akik képesek közvetíteni a különböző vélemények és oldalak között. „Én magam úgy érzem, hogy egyik oldal felé sem vagyok elkötelezett, mindenkivel korrekt kapcsolatot ápolok” – mondta.

cziprusz
Cziprusz Zoltán szerint az egységet egy olyan gyűjtőpárt biztosíthatja, amelyben mindenki megtalálja a maga értékrendjét

Cziprusz szerint bár a parlamenti választások kudarccal végződtek, megmutatták, még mindig az MKP a legerősebb felvidéki magyar politikai szubjektum Szlovákiában, éppen ezért az egységes képviselet megteremtésében kulcsszerep vár pártjára.

Szerinte az MKP-nak előbb az Összefogással kell rendeznie a kapcsolatát, majd következhet a Híd is. „Mindkettőjükre nem ellenfélként, hanem potenciális partnerként tekintek. Szükség van rájuk is, hiszen a felvidéki magyar egységnek nincs alternatívája”

– hangsúlyozta.

Cziprusz szerint az egységet egy olyan gyűjtőpárt biztosíthatja, amelyben mindenki megtalálja a maga értékrendjét, bizonyos kérdésekben azonban egyértelműen egy irányba tud haladni.

„Ha megvan az elvi döntés arról, hogy a felvidéki magyar közösségnek elemi érdeke az egységes politizálás, akkor az már csak technikai kérdés, hogy ezt az egységet platformok mentén vagy más módon – koalíció, szövetség – hozzuk létre” – vélekedett.

Bárdos Gyula: Az egókat háttérbe kell szorítani

„A felvidéki magyarság többségének az a valós elvárása, hogy egyetlen gyűjtőpárt legyen, ami a magyarságot képviseli, és ahol mindenki megtalálhatja a saját jelöltjét, a saját gondolatmenetét, elképzelését. Láthatjuk, a megosztottság nem vezetett sehova” – vélekedett a felvidéki magyar politizálás jövőjéről Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke az MKÖ 2020-as választási listájának vezetője.

bárdos gyula
Bárdos Gyula: „A pártelnökségtől mindig viszolyogtam, sosem vágytam rá. Nincsenek jó tapasztalataim, mert az elnöki poszt általában a negatív dolgokat hozza ki az emberből"

Bárdos szerint a számok nem engednek, csak ez az egyedüli járható út, ha "mi itt meg akarunk úgy maradni, hogy szemébe tudjunk nézni az utánunk jövő generációknak."

„Itt ez egókat mindenképpen háttérbe kell szorítani! Ha nem tud az MKP és a többi politikai szubjektum egy olyan gyűjtőpártban gondolkozni, ahol ezt az egót elnyomják és valóban megpróbálják az egységet megvalósítani, akkor nem leszünk sikeresek. Az a tény, hogy 2022-ben együtt lesznek a regionális és megyei választások, még jobban sürgeti ezt az egységet, hiszen megszűnik az az előny, ami eddig volt a regionális választásoknál, hogy alacsony a részvétel.”

Arra a kérdésünkre, hogy megméretteti-e magát az elnöki pozícióért, kategorikus nemmel válaszolt.

A pártelnökségtől mindig viszolyogtam, sosem vágytam rá. Nincsenek jó tapasztalataim, mert az elnöki poszt általában a negatív dolgokat hozza ki az emberből, legalábbis ezt tapasztaltam. Erkölcsi szempontból sincs ehhez jogom, hiszen az általam vezetett lista nem került be a parlamentbe. Minden segítséget, támogatást megadok azonban az új vezetőségnek, ha igény lesz rá.”
Nagy Dávid: A magyar egység önmagában már nem elég

„A magyar egység önmagában már nem elégséges a felvidéki magyar választók megszólításához” – állítja Nagy Dávid. A fiatal politikus hangsúlyozza: „ennél már többet kell mondani – azt kell üzenni a választóknak, hogy az MKP az a magyar politikai erő, amire a szlovák kormány partnerként tekint”.

nagy dávid

Nagy szerint csakis így sorakoztathatók fel az MKP mögé azok a magyar szavazók, akik „a választásokon azt mérlegelik, kitől várhatják reálisan a gondjaik megoldását”.

Nagy Dávid úgy véli, a megújuló MKP-nak a felvidéki magyarság sajátos érdekein túl, „országos politikai ügyeket is fel kell vállalnia”. A pártnak ezekben az ügyekben is kezdeményezőnek kell lennie, egyúttal „a visegrádi együttműködés szilárd támaszának kell lennie” a szlovákiai politikában.

Nagy az MKP következő elnökétől azt várja, hogy „integráló személyiség legyen”, de ugyanilyen fontos, hogy „a szlovák kormány partnerként tudja elfogadni az általa vezetett MKP-t”.

Csáky Pál: Az MKP-t nem szabad destabilizálni
Csáky Pál
Csáky Pál: "Most új utakat kell kijelölni, új csapatot, még annak ellenére is, hogy az MKP megőrizte stabilitását"

Csáky Pál lapunknak úgy nyilatkozott, „vannak bizonyos kételyei” azzal kapcsolatban, a küszöbön álló tisztújítás előtt mindenki a „szükségleteknek megfelelően” gondolkodik. Mint mondta, az MKP korábbi erőssége, egyben legnagyobb gyengesége is, hogy kijárt utakon halad. Most azonban új utakat kell kijelölni, új csapatot, még annak ellenére is, hogy az MKP megőrizte stabilitását, a magyar-magyar pártcsaták győztese lett – hívta fel a figyelmet Csáky.

Ha az MKP szétesik, nagyon nagy baj lesz, utána már csak a platformok jönnek, „akkor pedig bedarálnak minket” – véli Csáky, aki kiemelte, nem indul az elnöki posztért, ilyen irányú ambíciói nincsenek, de amennyiben igényt tartanak a tapasztalatára, elnökségi tagként továbbra is állna a párt rendelkezésére.

A formálódó magyar egység kapcsán elmondta, nincs meggyőződve róla, hogy minden szereplő szeretne részese lenni az egységnek, ahogy arról sem, mindenkinek helye lenne ebben. Csáky az MKP alapjain, az MKÖ és a Most-Híd közreműködésével képzeli el az összefogást. Ez utóbbi kapcsán azonban „meg kell várni, milyen csontvázak esnek még ki a szekrényből” - fogalmazott, utalva az új erőre kapó Bugár-Kočner botrányra.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.