2020. február 29., 07:34

Választás 2020: Ezért érdemes karikázni

Az SZK Nemzeti Tanácsába azok a képviselőjelöltek is bejuthatnak, akik az egyes politikai pártok jelöltlistáján látszólag esélytelen helyeken szerepelnek. A parlamenti mandátumok szétosztását a választójog gyakorlásának feltételeiről szóló törvény szabályozza.

Fotó: Robert Hüttner

Ahhoz, hogy egy jelölt a preferenciaszavazatok segítségével a parlamentbe juthasson, a törvény értelmében a pártjára leadott, érvényes szavazatok legalább három százalékának megfelelő számú karikát kell begyűjtenie.

A parlamentbe jutott pártok jelöltjei a politikai szubjektum listáján kialakult sorrend szerint kapnak mandátumot. Ezt a sorrendet módosíthatják a preferenciaszavazatok. Ha egy párt vagy pártkoalíció több mandátumot is szerez, és több jelölt is megszerezte a szavazatok legalább három százalékát, a mandátumokat a karikák száma által felállított sorrend alapján osztják el.

A választó legfeljebb négy képviselőjelöltet karikázhat be a jelöltlistán. Ennél kevesebbet is lehet karikázni, vagy a lapot üresen is lehet hagyni. Ha viszont valaki négynél több jelöltet karikáz, a preferenciaszavazatokat a szavazatszámlálók nem fogják figyelembe venni, az adott pártra leadott voks ugyanakkor nem veszik el.

A belügyminisztérium felhívta a figyelmet, hogy a borítékba a választó csak egy szavazólapot helyezhet, ellenkező esetben a szavazata érvénytelen lesz. A borítékot a szavazólappal együtt a szavazóurnába kell dobni.

Annak a választópolgárnak, aki egyedül nem képes kitölteni a szavazólapot egészségi okokból, vagy mert nem tud olvasni, esetleg írni, és a szavazás előtt jelenti ezt a tényt a szavazóköri választási bizottságnak, joga van a szavazófülkébe magával vinni egy másik személyt, hogy az az utasításai szerint kitöltse és a borítékba helyezze a szavazólapot. A szavazóköri választási bizottság tagja nem tölthet ki ilyen módon szavazólapot.

Az a választópolgár, aki egészségi okokból maga nem tudja a borítékot az urnába helyezni, megkérhet egy másik személyt, hogy a jelenlétében tegye ezt meg helyette. Ez a személy nem lehet a szavazóköri választási bizottság tagja.

A választások összköltsége meghaladja a 12,6 millió eurót. Az önálló Szlovák Köztársaság történetében ez lesz a nyolcadik parlamenti választás. Összesen több mint 4,4 millió választópolgár jogosult a szavazásra.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.