2024. július 30., 10:24

Több ezer szerb tüntetett az európai piacra szánt lítium bányászata ellen

Több ezer nyugat-szerbiai település lakói tiltakoztak hétfőn a régióba tervezett lítiumbányászat ellen.

Veszélyes hely
Tüntetők
Fotó: X (Twitter)

A szerb kormány nemrég írt alá memorandumot az Európai Unióval a stratégiai fontosságú fém szállításáról, amely várhatóan az európai ipar lítiumszükségletének nagy részét fedezi majd, de az érintett terület lakói jelentős környezeti hatásoktól tartanak - jelentette az AP.

Két héttel ezelőtt Belgrád megújította a Rio Tinto brit-ausztrál vállalat bányászati engedélyét, miután az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a szerb kormány korábbi, a bányászat engedélyezését megtagadó döntését. A kormány tavalyelőtt leállította az eredeti bányaprojektet a környezetre gyakorolt hatásokkal kapcsolatos aggodalmak miatt. A környezetvédők azzal érveltek, hogy a bányászat többek között súlyosan szennyezné a vízforrásokat.
Elvették a folyóinkat, az erdeinket. Ők (a kormány) csak azt teszik, ami az ő érdekükben áll, nem pedig az emberek érdekében"

- mondta Nebojsa Kovandzić aktivista Kraljevo városából, a tiltakozás egyik helyszínéről az AP szerint.

A Rio Tinto becslései szerint a bánya évente 58 ezer tonna lítiumot termelhetne ki, amelyből elsősorban elektromos autók akkumulátorai készülnek. Ez 1,1 millió elektromos jármű gyártásának szükségletét fedezné, ami az európai gyártásuk mintegy 17 százalékának felel meg - jelentette a DPA.

Az üzlet lebonyolításában aktívan közreműködik Maroš Šefčovič, szlovák EB-biztos, az EB alelnöke, aki szorgalmazta az EU és Szerbia közötti  memorandum aláírását a lítium akkumulátorokról. Ő már évekkel korábban is kezdeményezően lépett fel ezen a téren, kritikusai szerint nem éppen önzetlenül.

Sok pnz van ebben
Olaf Scholz német kancellár, Aleksandr Vučić szerb államfő és Maroš Šefčovič, az EB alelnöke az EU és Szerbia közötti memorandum aláírását követő sajtóértekezleten 2024. július 19-én
Fotó:  TASR

Az aktivisták azzal fenyegetőznek, hogy folytatják a tüntetéseket, és fontos közúti és vasúti útvonalakat fognak lezárni. Aleksandar Vučić elnök kijelentette, hogy a bányászat legkorábban 2028-ban kezdődhet meg, és a kormány garanciákat fog követelni a bányavállalattól a környezeti károk megelőzésére.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.