2020. június 22., 19:37

Májusban újabb tizenhétezer ember maradt munka nélkül, de az őszre csak rosszabbodik a helyzet

Több tízezerre tehető azon szlovákiai munkavállalók száma, akik a koronavírus-járvány után fellépő gazdasági recesszió miatt ideiglenesen vagy végleg, de elveszítették munkájukat. A májusi számok is igen elkeserítőek, de jó hír, hogy az áprilisi adatoknál azért picit kedvezőbbek.

Képünk illusztráció.
Fotó: pixabay.com

Az Unicredit pénzügyi elemzője, Ľubomír Koršňák a TA3 megkeresésére elmondta, a munkanélküliségi ráta átlépte a hét százalékot. Ez három éve nem tapasztalt visszaesést jelent, ugyanakkor bíztató, hogy a növekedés valamelyest lassult az áprilisban mért adatokhoz képest. A szakember szerint a javulás annak tudható be, hogy a járvány igazán áprilisban volt a csúcson, ráadásul ekkor még a bizonytalanság is óriási volt, azzal sem voltak pontosan tisztában, miként működik majd az állam által folyósított segély, így számos munkaadó döntött a leépítés mellett. Májusra a helyzet valamelyest normalizálódott, ennek köszönhetően csökkent az állásukat elvesztők száma.

A regionális munkaügyi központok összesített adatai alapján körülbelül tizenhétezerre tehető azon munkavállalók száma, akik májusban állás nélkül maradtak.

Koršňák szerint áprilisban az idegenforgalomban dolgozók jelentkeztek tömegesen, míg májusban hasonló tendencia már nem tapasztalható, a különböző munkaerőpiaci szektorokban dolgozók ugyan nagyobb számban, de a járvány előtt tapasztalt arányoknak megfelelően fordultak a munkaügyi hivatalhoz. Érdekes jelenség, hogy vélhetően az államvizsgák csúszása miatt, a korábbi éveknél kevesebb végzős, abszolvens regisztrált a munkaügyi hivatalokban, az elemző szerint az emelkedés inkább júniusra, júliusra várható.

Állami hozzájárulás, beavatkozás nélkül sokkal-sokkal rosszabb lenne a helyzet, mondta el Koršňák azzal kapcsolatban, hogy a munkaügyi tárca elemzése szerint mintegy nyolcszázezerre tehető azon munkahelyek száma, amelyeket az állam támogatásával sikerült megmenteni. Ugyanakkor hozzátette, hatékonyabb is lehetett volna a segítség, ha a munkáltatók időben és részletesebben kapják meg a szükséges tájékoztatást a vonatkozó jogszabályokról, hiszen, állítja Koršňák, számos tőkeerősebb középvállalkozás küldte el idő előtt alkalmazottait, holott, ha tisztábban láttak volna a készülő támogatási csomaggal kapcsolatban, talán megelőzhető lett volna az elbocsátás.

A munkanélküliségi ráta különösen az ország déli és keleti részén nőtt meg májusban.

Az elemző szerint ez főleg a régiók eltérő gazdasági erejének tudható be. Míg nyugaton a válságot megelőzően is több betöltetlen munkahely volt, amely mérsékelte a recesszió okozta károkat, addig délen és keleten már a járvány előtt is kevés betöltetlen pozíció akadt. A munkájukat vesztett emberek nehezebben vagy egyáltalán nem tudtak elhelyezkedni, míg nyugaton többen szinte azonnal új munkát találtak.

Mit hoz a jövő?

A szakértő attól tart, a következő hónapokban újabb visszaeséssel kell majd számolni. Az elsőként elbukott, kevéssé tőkeerős kisvállalkozások mellé félő, csatlakozik majd néhány közép- és nagyvállalkozás is, akik kénytelenek lesznek újabb leépítéseket végrehajtani. 

Júniusban azon munkavállalók is csatlakoznak majd az álláskeresők közé, akiket már a járvány elején kénytelenek voltak elbocsátani, de kéthónapos felmondási idejük kitöltése után kerülnek csak vissza a munkaerőpiacra.

Ősszel ráadásul a középiskolát végzett fiatalok is belépnek a munkaerőpiacra, a szakértő így jelentősebb emelkedésre számít, meglátása szerint valamikor kora ősszel tetőzhet a munkanélküliség

kilenc, de akár tíz százalék körül is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.