2024. augusztus 16., 14:05

Kinek hiányozhat a felvidéki magyar párt?

Bár a kilencvenes és a kétezres évek tükrében egészen hihetetlennek tűnik, a következő hónapok, évek tétje a felvidéki magyar érdekképviselet, egyszerűbben fogalmazva, a magyar párt létjogosultságának megőrzése lesz. Összefoglaltuk, milyen kibontakozási stratégiák kínálkoznak, és azoknak mekkora a realitása.

államfőválasztás 2024 - Martos
Fotó: TASR

Mára az elmúlt évek ismétlődő választási kudarcai tükrében nagyon valószínűnek látszik, hogy a magyar érdekképviselet egy következő parlamenti voksoláson újra a küszöb alá szorul, ha érdemben nem változtat a fiaskókhoz vezető stratégiáján. A csoportos parlamenti képviselet 2020-as elvesztése: a Most–Híd megsemmisítő veresége és a Magyar Közösségi Összefogás kudarca világossá tette, hogy a magyar közösség nem pusztán két rivalizáló pártot nem tud fenntartani, de a megosztottság immár a közösség parlamenti képviseletét is ellehetetleníti.

Felemás egység
A kialakult helyzetben természetes, és az adott pillanatban szinte általánosan elfogadott nézet volt, hogy a magyar közösség parlamenti képviselete csakis a megosztottság felszámolásával, a 2009 előtti egységes magyar párt újrateremtésével biztosítható. A 2021 őszén megalakult Szövetség formailag ezt a feltételt teljesítette, hiszen egyetlen releváns magyar pártként maradt a porondon.

A pártban meglévő potenciált jelezte, hogy a jelöltállítást kísérő viták ellenére a Szövetség a megyei testületekben az egységes magyar képviselet fénykorát idéző eredményt ért el és a helyi önkormányzatokban is lényegében meg tudta őrizni az elődpártok összesített súlyát.

A Szövetség által 2023. szeptember 30-án elért 4,38 százalék azonban már jól jelezte a párt korlátait. A parlamenti választások eredménye sikernek semmiképpen sem nevezhető, igaz az adott körülmények között mégis tisztességes helytállásról beszélhetünk. Ekkorra már túl voltunk a részleges pártszakadáson, miután a Most–Híd platform vezető politikusai a Szövetségből távozva öleset léptek előre a teljes politikai megsemmisülésbe.

Veszekedő párt
A vitázó, veszekedő párt képét a Szövetség már az egységes párt létrehozását célzó tárgyalások óta magán hordozta. A pártegység kialakításának folyamatát a kölcsönös bizalmatlanságból fakadóan helyenként egészen szürreális jelenetek, kicsinyes perlekedések övezték. Ennek köszönhetően a Szövetség magzati lététől a hirtelen jött felnőttkorig az önsorsrontás iskolapéldáját mutatta be.

Leginkább emberi gyarlóságokból fakadóan a párt a külső bomlasztási kísérletekkel szemben képtelen volt összezárni, ezáltal fokozatosan aláásta a saját pozícióját. Ezzel párhuzamosan – ahelyett, hogy az egyesülési folyamat új lendület adott volna – tovább növekedett a magyar szavazók körében az elfordulás a (párt)politikától.

Növekvő apátia, elforduló választók

A választói passzivitás mellett, amely rendre megmutatkozott a déli járások részvételi adataiban, voksolásról voksolásra nőtt a szlovák pártokra leadott szavazatok aránya a magyarlakta régiókban. Ennek eredményeképp nemcsak a parlamenti választáson szorult a magyar párt a küszöb alá, de az európai parlamenti képviseletet sem sikerült visszaszerezni.

A 2020-as és a 2023-as parlamenti választások eredményei arról tanúskodnak, hogy a korábbi voksolásokhoz képest az egymással is versengő szlovák pártok a déli régiókban is egyre nagyobb szeletet hasítottak ki a magyar választói bázisból. 2020-ban a magyar választók egyharmada, 2023-ban már mintegy kétötöde helyezte bizalmát a szlovák politikai erőkbe a magyar vagy magyar érdekeltségű pártok helyett.
Hogyan tovább, magyar érdekképviselet?

A kedvezőtlen tendenciák érvényesülése, amelyet csak felerősít a magyar közösség számszerű csökkenése, és ezáltal a választói bázis szűkülése, 2024 nyarára cseppet sem irigylésre méltó helyzetbe hozta a felvidéki magyar érdekképviseletet. A választási matematika könyörtelen, s a várhatóan 2027 őszén sorra kerülő parlamenti választások előtt a korábbinál szélesebb választói bázis kialakítását, vagy alternatív, a törvényhozási jelenlétet biztosító stratégiát követel meg a magyar párttól.

A kudarccal végződött tavaszi választásokat követően a Ma7 portálon a magyar etnikai politizálás jövőjéről, a kibontakozás lehetőségeiről kérdeztünk közéleti személyiségeket. A megszólalásokból kitűnik, a felvidéki magyar közvélemény, de maga a pártpolitika is érzékeli, hogy változtatásra van szükség, de a hogyan továbbról megoszlik a közéleti szereplők véleménye.

A megkérdezettek körében egyetértés volt abban, hogy mivel a magyar érdekképviselet a helyi és a regionális választásokon változatlanul sikeres, ezáltal a helyi és a megyei testületekben fajsúlyos tényező, az etnikai, nemzeti politika alapjai továbbra is adottak. A megoldásra váró kihívás az országos listás választásokon való eredményes szereplés biztosítása.

szövetség
Fotó:  Katona Tamás
Hogyan bővíthető a szavazóbázis?

Adódik a kérdés, az etnikai alapú politizálás megőrzése mellett hogyan bővíthető olyan mértékben a magyar párt szavazóbázisa, hogy az elegendő legyen a parlamenti küszöb átlépéséhez. A feladat – legalábbis papíron – nem tűnik megoldhatatlannak, hiszen a magyar (kötődésű) választók még mindig az összes szlovákiai választópolgár mintegy nyolc százalékát teszik ki.

A választási matematika teljesítéséhez azonban az országos választási részvétellel azonos választói aktivitás esetén a magyar választók közel kétharmadának kellene a magyar pártra voksolnia. A déli régiókra jellemző tendenciaszerű apátia mellett ez a megkívánt arány értelemszerűen még magasabb.

A magyar párt számára elérhető tartalékot jelent az utóbbi választásokon otthon maradottak köre. Új lendülettel, jó programmal ez a választói kör megcélozható, de ahhoz első lépésként alapos arculatváltáson kellene átesnie a magyar pártnak. Aktívan cselekvő, mozgósító erejű politikai erővé kellene válnia, az események után legtöbbször csak loholó, a klasszikus szakpolitikai műhelymunkával rendre adós alakulat helyett.

A magyar érdekképviselet helyzetét nehezíti, hogy a tulajdonképpen zátonyra futott egyesülési kísérlet hitelteleníti az egységpárt gondolatát, márpedig a magyar párt választási sikerének nyilvánvaló előfeltétele a világnézeti különbségeken túlmutató, kompakt választói bázis megteremtése és megőrzése. Ennek hiányában pusztán a választók aktivitásának növelésében bízva csak egy jó adag szerencsével (alacsony, 60 százalék alatti országos részvétel esetén) ugorható meg a parlamenti küszöb.

Választási koalíció szlovák pártokkal?

Bár a magyar érdekképviselet rendre a parlamenti küszöb alá szorult, de a szavazóbázisa folyamatosan stabil maradt. A szlovák pártok közötti kiélezett versenyfutásban a 100-130 ezer magyar választó komoly tényezőként eshet latba, alkupozíciót teremtve a magyar pártnak.

A választási koalícióhoz azonban partner kell. Nem elég, hogy a magyar választók nagy többsége számára elfogadható szlovák partnert kell találni, egy választási koalícióban a szlovák (vélhetően erősebb) félnek is fel kell vállalnia a közös indulást – kérdés, mindez hogyan csapódik le a szlovák szavazók körében.

Már csak ennek okán is, jelen pillanatban nem látszik olyan szlovák párt, amely hajlandóságot mutatna egy ilyen együttműködésre, és amelyet a magyar párt mögött álló választók nagy többsége is kész lenne felvállalni. Végleges kijelentést azért sem érdemes tenni, mert jó eséllyel még három év van a soron következő parlamenti választásokig, és egy esetleges választási koalícióról szóló döntést nem most azonnal kell meghozni.

Regionális párt?

A vegyespárti modell bukása és az egységpárt kudarca után lehetséges kibontakozási útnak kínálkozik egy regionális fókuszú párt. Egy ilyen kezdeményezés sikere azon múlik, milyen tömegben tudja megszólítani a déli régiókban élő (és a legtöbb térségben már többséget alkotó) szlovák választókat. Emlékezhetünk, szavak szintjén már a Szövetség is igyekezett megszólítani a magyar közösség által lakott régiókban élő más nemzetiségű választópolgárokat, ez azonban meddő kísérlet maradt.

A regionális fókuszú párt sikere ugyanis elképzelhetetlen a régióban sikeres, beágyazott szlovák településvezetők bevonása nélkül. Éppen ebben van a modell gyenge pontja, hiszen jelenleg nem látható, kik azok a szlovák polgármesterek, akik egy magyar kezdeményezésű regionális párthoz csatlakoznának.

A végső szót idő előtt azonban ebben az esetben sem érdemes kimondani, hiszen ezúttal is érvényes, hogy a következő parlamenti választásig még három év van hátra.

A fentebb leírtak tükrében a Magyar Szövetség szeptemberi tisztújításának elsődleges feladata, hogy a pártnak új lendületet adjon, megalapozza az eddig sok esetben hiányzó szakpolitikai hátteret, s ezzel kellő alapot biztosítson a parlamenti képviseletet eredményező stratégia kimunkálásához. A magyar érdekképviseletnek időt kell nyernie, és erőt kell felmutatnia.

Megjelent a Magyar7 2024/33. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.