2021. augusztus 13., 12:47

Kaliňák és Saková idejében egy bűnszervezet működött a belügyi tárcánál

A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) szerint az előző kormány idején állítólag létezett egy bűnözői csoport, amely 2015 és 2020 között több millió eurót vett le jogtalanul a Belügyminisztérium és a Munkaügyi Hivatal projektjeiből. Abban az időben, amikor a belügyi tárca élén Robert Kaliňák és Denisa Saková állt. A leginkább vitatott projekt idején, 2015-ben a Munkaügyi Hivatalt, amely szintén hunyó volt az ügyben, annak jelenlegi vezetője Marian Valentovič vezette.

Belügyminisztérium Szlovákia
Fotó: TASR

A NAKA szerint a bűnözői csoport élén a Belügyminisztérium vezető tisztségeiben lévő emberek álltak, néven azonban nem nevezi őket. Állítólag benzinkutakon találkozgattak, ahol arról egyezkedtek, hogyan vehetnének be cégeket és strómanokat a több milliós állami megrendelésekbe, hogy azok fiktív áruért és szolgáltatásokért pénzt zsebelhessenek be. A rendőrség azt állítja, egyelőre még azonosítatlan személyekről van szó, akik a Belügyminisztérium és a Munkaügyi Hivatal vezető tisztségviselői voltak, s

a vádirat szerint „a vezetői tisztségükkel és helyzetükkel visszaélve még azonosítatlan módon befolyásolták a közbeszerzések menetét”.

Az eddigi vizsgálat szerint a Belügyminisztériumban és egy esetben a Munkaügyi Hivatalban is különböző műszaki berendezések beszerzésére vonatkozó projekteket kellett előkészíteniük – például számítógépek, szerverek, szoftverek, egyenruhák, tűzoltó készülékek vagy autófecskendők beszerzésére.

És a közbeszerzést egy olyan cégnek kellett megnyernie, amely közelállt a bűnözői csoport legfőbb vezetéséhez. A rendőrség szerint a projekt ára felfújt volt, hogy a maradék pénz, az ún. vatta más cégeken keresztül elcsorgatható legyen a rendszerből. A számítások szerint egy-egy projektnél 40 százalékkal növelték meg az árat, ami egy konkrét projekt esetén 4,8 millió eurót jelentett.

Strómanok és fiktív számlák

Az Aktuality.sk portál értesülései szerint a bűnözői csoport második, harmadik szintjén már négy konkrét személyt vád alá helyeztek az ügyben, akik a belügyi tárca és a munkahivatal összekötői voltak: Pater Lamač, Igor Cúcor, Rastislav Jakubek és Marián Kozár vállalkozókat.

A harmadik szintet Peter Petrov vagy a Tigris becenéven ismert lévai vállalkozó képviselte, akit hamis tanúskodás és manipuláció miatt már szintén vád alá helyeztek, valamint a segítői – a fiktív beszerzők, akiknek a nevére számos cég volt írva.

A feladatuk az volt, hogy cégszámlákat vezessenek, s úgy kellett tenniük, mintha a cégük alvállalkozója lenne a Belügyminisztérium vagy a Munkahivatal projektjeiből nyertes cégeknek. Fiktív számlákat készítettek, és úgy tettek, mintha segítenék az árubeszerzést.

Miután a cégek bankszámláira beérkezett a pénz a fiktív számlákért, a strómanok számláira utalták át azt. A lánc végén a több százezer vagy millió eurós hatalmas tranzakciókat a strómanok fokozatosan kivették és átadták Peter Petrovnak.

Többmilliós kes

Petrov mindig 5 százalékot hagyhatott magánál ebből a „vattából”, amin aztán a munkatársaival osztozkodott. A maradék 95 százalékot, az elmondása szerint, készpénzben átadta – többnyire Pozsonyban – a bűnszervezet hierarchiájának második fokán álló valamelyik emberének.

A nyomozók szerint a csoport több előnyös állami megrendelést is megcsapolt. A legtöbbet a Belügyminisztérium egy tűzoltó készülékeket beszerző projektjéből szakították 2018 ás 2020 között.

A megrendelés ára mintegy 42 millió euró volt, és a vádlottak mesterségesen 9 millióval megemelték azt az alvállalkozói hálózaton keresztül. A szóban forgó összeget aztán fokozatosan készpénzben kivették, és a felsőbb szintekre továbbították.

De voltak további hasonló előnyös megrendelések, amelyekből hatalmas összegeket csorgattak ilyen módon el, például egyenruha beszerzésnél vagy a tűzoltóknak tervezett árvédelmi berendezések közbeszerzésénél stb.

A teljes kár mintegy 17 millió eurót tesz ki.

A megállapításokat, miszerint a pénz nagy része a bűnszervezet hierarchiájának második szintjén lévő vállalkozók kezébe vándorolt, a rendőrség szerint nemcsak több tanú, hanem más bizonyítékok is megerősítik.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.