2020. december 12., 14:23

„Imádkozunk, hogy még valaha lássuk a szeretteinket.” Teljes lezárást latolgatnak a galántai idősek otthonában

Nehéz helyzetben van a galántai Patria idősek otthona az egyre súlyosbodó járványhelyzet miatt. Az idős ápoltak több mint fele megbetegedett, az alkalmazottak erőn felül teljesítenek, miközben az otthont a teljes lezárás fenyegeti.

Archív felvétel a Patria idősek otthonáról
Fotó: patriaddgalanta

A galántai Patria idősek otthonában komolyra fordultak a járvány miatt kialakult problémák. Az otthon 154 ápoltja közül 74-en igazoltan fertőzöttek a koronavírussal. A fertőzötteket azonnal elkülönítik a negatív teszteredménnyel rendelkező idősektől.

Az öregek nehezen viselik a változásokat, rokonaik hiányát, valamint azt, hogy sokszor személyes holmijaik: mobiltelefon, szemüveg nélkül helyezik át őket egy másik szobába, állítólag mindenféle magyarázat nélkül

– írja a denníkn.sk hírportál.

Szomorú idős emberek karácsony előtt

A ma7.sk-nak sikerült kiderítenie az egyik, magát megnevezni nem kívánó klienstől, aki fekvőbeteg, hogy az otthonban szomorú állapotok uralkodnak.

Az ápoló személyzet közül is sokan megbetegedtek, a többiek pedig erőn felül teljesítenek,

de sokszor még arra sincs idejük és kapacitásuk, hogy a fekvőbetegek mobiltelefonjait töltőre tegyék, hogy azok legalább telefononon keresztül kapcsolatba tudjanak lépni a több hónapja nem látott rokonaikkal. A szobákban nagyon szigorúan be kell tartani az óvintézkedéseket, az idősek is csak szobatársaikkal, valamint az ápoló személyzettel találkozhatnak.

Közös étkezésről szó sem lehet, a helyzetet az is nehezíti, hogy az öregek a védőfelszerelés miatt sokszor nem is ismerik fel, épp melyik ápoló foglalkozik velük.

Frusztrálja őket az is, hogy sokszor nem akad senki, aki megmondja nekik, milyen eredmények születtek az antigéntesztelés során.

„Itt fekszünk a szobában hárman, el tudja képzelni, milyen büdös van, ha valaki elvégzi a kis- vagy nagydolgát és az ápolók nem tudnak azonnal jönni rendberakni minket.

Most még az ajtókat sem ajánlott kinyitni, a mobiltelefonokat sem érjük el mindig, vagy nem tudjuk magunk töltőre tenni. Nekünk már ehhez is segítség kell. Imádkozunk, hogy valaha még láthassuk a szeretteinket”

– mondja az egyik idős ápolt.

A polgármester szkeptikus az antigéntesztekkel kapcsolatban

Az otthon igazgatója, Anita Tušková a válságstáb ülésén megerősítette az igazoltan fertőzöttek számát. Elmondta, 56 ápoltnál mutatták ki a fertőzést. A két legsúlyosabb esetet kórházba kellett szállítani, ahol a Covid-19 fertőzés következtében elhunytak. A koronavírus jelenlétét az otthonban antigéntesztekkel mérték. Az igazgatónő hozzáteszi,

az antigéntesztekkel kimutatott eredmények szerint 18 ápolt gyógyult ki a koronavírusból.

Galánta polgármestere Peter Paška nem rejti véka alá azon véleményét, hogy nem tartja hitelesnek az antigéntesztek által kimutatott eredményeket. Szerinte azért tud ilyen gyorsan terjedni a fertőzés, mert az antigéntesztek sokszor már a fertőzést hordozó emberekről is azt mutatják ki, hogy negatívak, így ők vígan járnak-kelnek a világban a teszteredményre támaszkodva.

A polgármester szerint a helyzet rendkívül súlyos, latolgatja az otthon teljes lezárását is, ami azt jelentené, hogy az alkalmazottak sem mehetnének haza a karantén ideje alatt.

Az alkalmazottak esetében a válságstáb elrendelte a PCR-tesztek elvégzését. A város hirdetésen keresztül keres kisegítő személyzetet vagy önkénteseket, akik hajlandóak lennének segíteni az idősek gondozásában.

Keresik a forrást

Közben az illetékesek a fertőzés forrását keresik. Iveta Šuleková, a járási közegészségügyi hivatal vezetője szerint

a fertőzés az otthonba az alkalmazottakon keresztül került be,

szerinte sem lehet az antigéntesztek eredményeiben teljes mértékben megbízni.  Anita Tušková azt mondta, nem lehet meghatározni a fertőzés forrását, behozhatta azt egy olyan kliens is, aki kórházi kezelésről tért vissza a Patriába. Az igazgatónő hangsúlyozza, megérti az idősek, a hozzátartozóik panaszait, és igyekszenek teljesíteni az egyéni igényeket, megértetni az öregekkel, hogy ez egy átmeneti helyzet.

Több nő hal meg koronavírusban, mint férfi?

A Galántai járásban közel 1800 embert teszteltek önkéntes alapon ingyenes antigénteszttel, hét százalékuk lett pozitív. PCR-teszttel közel 400 embert teszteltek a galántai kórházban, többre nem volt kapacitás. 135 esetben bizonyosodott be a koronavírus fertőzés.

A galántai Szent Lukács kórház jelentései szerint jelenleg húsz koronavírusos beteget ápolnak az egészségügyi intézményben, ketten kerültek lélegeztetőgépre.

A pandémia ideje alatt 15-en vesztették életüket a koronavírusos megbetegedés miatt a galántai kórházban, ebből tíz nő és öt férfi. A többségük éppen az legveszélyeztetettebb, az idős korosztályba tartozott – tudjuk meg Erika Kováčikovától, az egészségügyi ellátást felügyelő hivatalból. Jana Fedáková, a kórházat fenntartó Svet Zdravia szóvivője elárulta portálunknak, jelenleg a kórház 44 alkalmazottja van karanténban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.