2020. február 21., 10:42

Cziprusz Zoltán a magyar köztévében: önálló Gömör-Nógrád és Duna menti megyére lenne szükség

Az MKP Országos Elnökségének tagja, Besztercebánya megye képviselője Cziprusz Zoltán volt a magyar köztévé Ma este című műsorának vendége.

Fotó: mediaklikk.hu

Cziprusz a műsorvezetői kérdésre reagálva elmondta, ugyan a legutóbbi felmérések még parlamenten kívül mérik a Magyar Közösségi Összefogást, de fontos megjegyezni, hogy a szlovák közvéleménykutató-cégek, magyar minta híján, rendre alulmérik a magyar pártot. A képviselő szerint a legutóbbi, igazán releváns felmérésig nyolc hónappal korábbra, az EP-választásokig kell visszamenni. Akkor csak néhány száz szavazat hiányzott az MKP-nak.

Ráadásul, most nem egyedül, hanem két másik párttal kiegészülve indulnak.

Cziprusz szerint ezzel másfél-két százalékot nyerhet a magyar közösség, amely már elég ahhoz, hogy az MKÖ bejusson a parlamentbe. Hasonló következtetésre ad okot az is, emelte ki a képviselő, hogy a 2016-os választás előtti időszakhoz képest az utóbbi hetekben határozottan több ember kíváncsi a kampányrendezvényekre, "legalább másfélszer annyian vannak" – jegyezte meg.

A siker egyik lényeges eleme, hogy a magyar pártszövetség félre tudta tenni a vélt vagy valós sérelmeket. Cziprusz Nagy József példáját hozta fel, aki a tavaly EP-választásokon még a Most-Híd színeiben indult, most pedig már a Magyar Közösségi Összefogást erősíti. A képviselő szerint ez jól példázza azt az akaratot, amely a felvidéki magyarság parlamenti képviseletében kulminálódhat majd.

Nem lenne szerencsés, ha a nemzeti összetartozás évében szűnne meg a magyar képviselet a szlovák parlamentben.

A gazdasági problémák kapcsán Cziprusz elmondta, a déli régiók leszakadása igen jelentős, éppen ezért nagy eredménynek tartja, hogy a Magyar Közösségi Összefogás egy olyan gazdasági programot tudott letenni az asztalra, amely a független ügynökségek szerint is ott van a legjobbak között.

A képviselő szerint a megyerendszer átalakítása már napirenden van, az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen rendszert sikerül kiharcolni. Álláspontja szerint az ország déli régióiban három, egy Duna menti, egy gömör-nógrádi és egy önálló keleti megyét kellene létrehozni, a természetes régióknak megfelelően. Ez a szerves, évszázados hagyományokon alapuló rendszer nem csak a helyi magyarság megmaradását, hanem a gazdaság élénkülését is biztosítaná.

Cziprusz Zoltán, az MKP ifjúsági szervezete, a Via Nova tagjaként kiemelte:

a fiatalság körében nem tapasztalható az a megosztottság, amely az idősebbek körében olyannyira jellemző.

Ez lehet az oka annak, vélekedett a képviselő, hogy az összes releváns, ifjúságpolitikával foglalkozó erő be tudott állni a Magyar Közösségi Összefogás mögé. A fiatalság nagy részére jellemző politika iránti közömbösség kapcsán Cziprusz kihangsúlyozta, öt percet kell rászánniuk, hogy elmenjenek választani. A határainkon túl élő , Felvidékről származó magyar fiatalok ezzel járulhatnak hozzá ahhoz, hogy a későbbiekben a szülőföldjükön is tudjanak boldogulni, illetve otthon maradt rokonaik, családtagjaik, barátaik számára egy élhető és sikeres ország jöhessen létre.

Cziprusz a lehetséges koalíciós pártok kapcsán újfent kijelentette, hogy Kotlebáékkal, illetve a Smerrel és az SNS-szel semmilyen körülmények között nem alakítanak kormányt, de az ellenzék többi pártjával keresik az együttműködést. Mint mondta, a szlovák liberális pártokkal is szükség van a közös munkára, de

egy nagykoalíció esetén törekedni kell majd arra, hogy a konzervatív pártok kerüljenek túlsúlyba. Ebben pedig kiváló partner lesz a Magyar Közösségi Összefogás.

Végül, de nem utolsósorban Szlovákia visegrádi elköteleződésének is záloga lehet, ha a magyar összefogás kormánypárti szerepből vághat neki a következő négyéves ciklusnak – zárta Cziprusz Zoltán.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.