2024. augusztus 16., 12:50
Frissítve: aug. 20. 07:47

A Közegészségügyi Hivatal figyelemmel kíséri a majomhimlő előfordulását Szlovákiában

A Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala (ÚVZ) figyelemmel kíséri a Szlovákiában eredetileg majomhimlőnek nevezett betegség, az mpox előfordulásának helyzetét.

 

Ajándékba kaptuk
Illusztráció
Fotó: Facebook

A hivatal és a szlovák egészségügyi minisztérium szakértői az Európai Bizottság Egészségbiztonsági Bizottságának (HSC) is tagjai, amely szintén aktívan figyelemmel kíséri a helyzetet.

Ezt a Szlovák Egészségügyi Felügyelet kommunikációs osztálya közölte a TASR-rel a betegség megbetegedéseinek növekedésével kapcsolatban, különösen az afrikai országokban.

Az Európai Bizottság hétfőn (augusztus 19-én) ad hoc HSC-ülést szervez a kérdésről. A cél a naprakész információk cseréje, az mpox európai térségen belüli terjedésének megelőzésére irányuló összehangolt megközelítés megvitatása, valamint az Európában eddig elért fejlemények számbavétele. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) kockázatértékelést készít az mpoxról”

- magyarázta a hivatal.

Szlovákiában 2022 és 2024 között összesen 16 mpox megbetegedést regisztrált.

2022-ben 14 esetet jelentettek, 2023-ban nem volt eset, 2024-ben pedig két esetet. Szlovákiában nem jegyeztünk fel egyetlen mpox okozta halálesetet sem”

- magyarázta az Egészségügyi Felügyelet, hozzátéve, hogy 2022 júniusában bevezették az mpox vírus kimutatására szolgáló laboratóriumi diagnosztikát.

 Az mpox egy olyan vírus, amely főként közvetlen fizikai érintkezés útján terjed. „Az emberről emberre történő átvitel a fertőző elváltozásokkal (kiütésekkel), testnedvekkel vagy nagyméretű cseppekkel való közvetlen érintkezés útján történik közvetlen és hosszan tartó érintkezés során (face-to-face), vagy közvetve, például szennyezett ágyneművel és hasonlókkal”

- magyarázták a szakértők.

A betegség tünetei közé tartozik a láz vagy hidegrázás, duzzadt nyirokcsomók, erős fejfájás, izom- vagy hátfájás, fáradtság vagy kimerültség.

A betegség kiütésekkel is járhat, amelyek a szakértők szerint általában egy-három nappal a tünetek bármelyikének megjelenése után jelentkeznek.

A hólyagok megjelenhetnek a tenyéren, a talpon, a száj belsejében, a végbélnyílás közelében vagy a nemi szerveken is. Elszigetelt hólyag is lehet”

- magyarázta a hivatal. Hozzátették, hogy a fertőzés addig terjedhet, amíg az utolsó heg be nem gyógyul.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán (aug. 14.) nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett a majomhimlő betegség afrikai országokban való terjedése miatt. A betegség jelenleg a Kongói Demokratikus Köztársaságban terjed, és más szomszédos afrikai országokban is megjelent.

Csütörtökön (augusztus 15.) Svédországban is megerősítették a majomhimlő első esetét, a vírusos betegség veszélyesebb változatának első esetét az afrikai kontinensen kívül. A WHO arra számít, hogy az elkövetkező napokban további esetek jelennek meg Európában.

 

Pakisztánban is megjelent a kór

A pakisztáni egészségügyi minisztérium pénteken megerősítette, hogy a három majomhimlő gyanújával vizsgált páciens közül, akik az Egyesült Arab Emírségből tértek haza, legalább egy valóban elkapta a betegséget.

A tárca közleményében hozzáfűzte, hogy azt még vizsgálják, hogy a mpox vírus melyik variánsa fertőzte meg a beteget.

A korábbi variánsoknál könnyebben fertőző és súlyosabb tünetekkel járó Mpox-Klade I vírusváltozat megjelenése világszerte aggodalmat okoz.

Pénteken Pakisztán északi, Hajber-Pahtunhva tartományának egészségügyi hivatala jelentette, hogy az Egyesült Arab Emírségből érkezett három személynél észlelték a majomhimlő tüneteit. A tartomány egészségügyi szolgáltatásainak igazgatója elmondta, hogy a három pácienst karanténba helyezték.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán jelentett be globális közegészségügyi veszélyhelyzetet egy új majomhimlő-járvány terjedése miatt, amelyet az Mpox-Klade I vírusváltozat okoz.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban 2023 januárja óta a majomhimlő-járvány miatt 27 ezer megbetegedést és több mint 1100 halálesetet jelentettek. Az új vírusvariáns már Ugandában, Ruandában, Burundiban és Kenyában is megjelent, és csütörtökön Svédországból jelentették az Mpox-Klade I vírusváltozat első megerősített, Afrikán kívüli esetét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.