A kormány döntött: Szűréssel fékezik meg a járvány terjedését, a lockdown nem elég
Egészen este hét óráig kellett várni a kormánysajtóra, ahol ismertették döntésüket az országos tesztelésről. A kormányfő Igor Matovič elnézést is kért az újságíróktól, akik egész hétvégéjüket a kormány épületében töltötték.
A lockdown önmagában nem elég, túl sokáig tartana kihozni az országot a kedvezőtlen járványhelyzetből, mondta kormányfő. De nem tenni semmit azért, hogy ezt a folyamatot meggyorsítsuk és az egészségügyet tehermentesítsük, az élet visszatérhessen a normális kerékvágásba, büntetendő cselekmény lenne. Ezért úgy döntöttünk, hogy kombináljuk lockdownt a masszív tömeges teszteléssel, a screeninggel, tette hozzá.
A kormányfő hangsúlyozta ez közös munka lesz, úgy mint novemberben. Mentsük meg együtt ez életeket! ennek a jelmondatnak a szellemében fognak eljárni.
A fő cél az elhalálozások számának és a kórházban ápoltak számának csökkentése, még mielőtt a brit mutáció túlságosan elterjedne nálunk. Nagy-Britanniában hat hét alatt 15 százalékról 80 százalékra emelkedett az új mutáció elterjedése.
Fontosnak nevezte a gyermekek mielőbbi visszajuttatását az iskolába, két héten belül. Cél a gazdasági károk megelőzése. Ezért fontos, hogy lockdown minél jobban lerövidüljön.
Matovič szerint A screeninggel pontos képet kapunk a szlovákiai állapotokról. Lényeges a cégek alkalmazottainak és a mobilis embereknek a tesztelése, főleg azokének, akik tömegközlekedéssel utaznak munkahelyükre. Segítsünk a járásoknak minél előbb áttérni a Covid-autoamtákra, a regionális helyzet ismeretében, mondta.
Marek Krajčí egészségügyi miniszter szerint a helyzet kritikus, de lassacskán elkezdenek csökkenni a számok, kezdhetünk gondolkodni azon, mit és mikor nyissunk ki, mikor vehetik igénybe a polgárok az egyes szolgáltatásokat. Örömét fejezte ki, hogy a kormány többórás vita után úgy döntött, hogy kontinuális screeninggel átteszteli a lakosságot.
Ez január 18-án kezdődik és január 26-ig tart. Több helyen lehet teszteltetni, 250 tesztelőegység lesz, ahová előzetes bejelentkezésre is lehet menni, a cégekben is beindul a tesztelés.
Az önkormányzatokra is számítanak, a költségeiket megtérítik. A cél,hogy minden egyes ember, aki le akarja teszteltetni magát, ezt megtehesse. Meghosszabbították a kijárási tilalmat február 7-ig.
Január 27-től azok, kik nem tudnak home office-ban dolgozni, azoknak negatív teszteredményre lesz szükségük a munkába lépés előtt.
Ugyanerre van szüksége annak, aki a természetbe akar kimenni, 15 éves kortól 65 évig. Kivételek továbbra is lesznek.Az ellenőrzést a rendőrség végzi. Pénteken a szokásos sajtóértekezleten kiderül, hogy melyik járás milyen helyzetben van. A 37 legrosszabb helyzetben lévő járás ezt a tesztelést megismétli.
A többi járás lakosságának, nem kell, hogy a február 3-tól tesztekkel rendelkezzen. Ha az országos szűrés jól végződik, akár február 1-től életbe léphet a Covid-automata, Szlovákia a bordó fázisba kerülhet. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan megnyílhatnának az iskolák.
Milan Krajniak munkaügyi miniszter szerint nemcsak az életet, a munkát is védeni kell. A jelenlegi helyzetben az emberek háromnegyedének otthon kellene maradnia. Ezért sikerült megegyeznünk az országos szűrésben, hogy az emberek ne maradjanak munka és jövedelem nélkül.
Ebben a helyzetben a gócpontokat kellene tesztelni, ez volt az elképzelésük, de a helyzet az, hogy jelenleg minden járás gócpont. A kormány segíti az önkormányzatokat: ingyen fogják biztosítani a teszteket, 5 eurót fizetnek minden egyes elvégzett teszt után, a munkaadó is megkapja a teszteket ingyen és 3-3,50-es támogatást egy főre.
S hogy van-e értelme a tesztelésnek? A miniszter felhozta Trencsén, Kassa és Nyitra példáját. Ez utóbbi helyen egyik hétről a másikra a pozitivitás 52 százalékkal csökkent.
A polgároknak most 9 napjuk lesz arra, hogy abszolválják ezt a tesztet. A járások minden héten tudni fogják, milyen a helyzetük. A fényt az alagút végén abban látja, hogy a Covid-automatára való áttéréssel a húsvétot már családi körben tölthetjük.