2020. december 29., 18:24

Milyen a levegő minősége Kelet-Szlovákiában?

Szlovákia Környezetvédelmi Minisztériuma, a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökséggel illetve a Szlovák Hidrometeorológiai Intézettel együttműködve nemrég mutatta be a nagyközönségnek azt a dnesdycham.sk webalkalmazást, amely alapján bárki bármikor megnézheti a térképen, hogy az adott napon épp milyen a levegő összetétele településén.

Az ezzel kapcsolatosan leggyakrabban felmerülő kérdésekre a Környezetvédelmi Ügynökség szakértői, Jana Pavlíková, Imrich Fekete, Ján Rudy, Dominik Lejko, František Luterančík a Radovan Virgovič válaszoltak.

Milyen levegőt lélegzünk be Szlovákia területén?

Nitrogénből, oxigénből, szén-dioxidból ill. egyéb gázokból álló levegőt, amely olyan szennyező anyagokat is tartalmazhat, amelyek negatívan hatnak az egészségünkre. Az Egészségügyi Világszervezet /WHO/ szerint évente mintegy 7 millió ember hal meg a levegő szennyezettsége miatt. Szlovákiában ez évente kb. 5000 ember halálát okozza.

Sajnos, a tudatos védekezés nálunk még gyerekcipőben jár, azon országok sorába tartozunk, ahol várható az Európai Bizottság elmarasztalása a levegőminőség követelményeinek megszegése miatt.

Honnan tudható, milyen a levegő pillanatnyi összetétele?

Eddig a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet honlapja nyújtott erről információt, ám az ott közölt adatok alapján egy laikusnak nehéz volt igazán képet kapnia a levegő összetételéről. A dnesdycham.sk oldalon viszont egy színskála mutatja az aktuális levegő minőségét.

Ha szmogriadó áll fenn, arról az adott településnek kell tájékoztatnia lakóit vagy saját honlapján, vagy a helyi, illetve a közszolgálati médiában.

Mikor hirdetnek szmogriadót?

Amikor a levegőben olyan magas az egészségre káros anyagok mértéke, hogy annak rövid ideig tartó hatása is képes az emberi szervezetet károsítani. A szmog kialakulásában az időjárás is szerepet játszik. Olyan esetekben, amikor nagyobb magasságban a levegő hőmérséklete magasabb, mint a földfelszín közelében, és nincs légmozgás. Ilyenkor a közlekedésből vagy a fűtésből származó szennyező anyagok felgyülemlenek.

Szmogriadó nálunk főleg télen fordul elő.

Segít-e az arcmaszk a védekezésben?

A filtert is tartalmazó respirátorok /légzőkészülékek/ képesek megvédeni bennünket a káros porszemcséktől. Szmog esetén minimalizálni kell a szellőztetést, a kint tartózkodást, a gépkocsik használatát. 

Kelet-Szlovákiában hol a legszennyezettebb a levegő?

Elsősorban ott, ahol a lakosok előszeretettel fűtenek rossz minőségű fűtőanyaggal, nedves fával, szeméttel. Szlovákia területén 11 olyan térség található, ahol a szennyezőanyagok ellenőrzött koncentrációja általában magas, ezért ezeket a levegő minőségkezelési területeinek nyilvánították. Keleten ilyen Kassa a körülötte található falvakkal /pl. Nagyida/, Korompa és Eperjes, illetve Eperjes megyében még Késmárk, Szepesváralja, Nagysáros, Opálhegy, Szinna, Szepesbéla, Palocsa, Lándok, Malcó, Szepesvéghely, Berzevice és Ugar.

A járványhelyzet hosszú távon hat a levegő minőségének javulására?

Kevésbé, mint szeretnénk. Ennek elősorban az az oka, hogy

azok, akik korábban a tömegközlekedést vették igénybe a munkába járáshoz, azok ma zömmel saját autóikat részesítik előnybe.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.