2024. augusztus 22., 16:05

Koncertek, nagylemez és hivatalos „sporthimnusz”

A csallóközi zenészekből álló Storyum tavalyelőtt novemberben Dunaszerdahelyen, nemrégen pedig Tallóson adott látványos, színházi elemekkel tarkított koncertet. A szimfo-rock csapat azonban a köztes időben sem tétlenkedett, megjelentette ugyanis az első magyar nyelvű nagylemezét és megírta a Magyar Kézilabda Szövetség dalát.

storyum
Fotó: H-Music

A csapat sajátos hangzásvilágot képvisel, és a zenekar tagjai számára a látvány mellett fontos az előadás, a produkció, az aktuális dal üzenete, mert véleményük szerint markáns tartalom és mondanivaló hiányában nem sokat ér a vizuális körítés. A formáció azért is figyelemre méltó, mert a zenészek külön-külön is egyéniségek, ennek ellenére képesek egységes koncepciót kialakítani és azt a színpadon megjeleníteni. Janik Zsolt „Joe” zenekarvezető meg is jegyezte, hogy örül ennek az észrevételnek, mert az együttes egy nagy családként működik.

Minden zenekari tagnak saját világa van, amelyek nagyon hasonlóak és kiegészítik egymást. Ez adja a kohéziós erőt számunkra. Nyilván kompromisszumokat is kell kötnünk egymással, hogy zökkenőmentesen működjön és fejlődjön a zenekar, de ez nálunk teljesen természetesen történik

– meséli Joe.

A Storyum sokszor talpra állt és újratervezte zenéjét, vizuális koncepcióját, továbbá Joe körül a tagság is párszor már lecserélődött, sőt, a zenekarvezető hangszert is váltott, hiszen dobosként kezdte, most viszont gitározik a zenekarban. Eddig három angol nyelvű nagylemezt jelentettek meg, majd két éve megírták az első magyar nyelvű szerzeményüket, nemrég pedig a Magyar Kézilabda Szövetség hivatalos dalát is.

„A Magyar Kézilabda Szövetség 2019-ben kezdte el a határon túli magyar kézilabdázást támogató programját, az Együtt növünk fel! alapítvány révén, Székelyföldön (Székelyudvarhely), a Felvidéken (Dunaszerdahely), Délvidéken (Ada) és Partiumban (Szatmár), a közelmúltban pedig Kárpátalja is bekapcsolódott a programba, amelynek célja a történelmi Magyarország területén élő és tevékenykedő kézilabda aktivitás fejlesztése, a sportszakmai fejlődés biztosítása, valamint a nemzeti identitás erősítése.

zene
Janik Zsolt, Joe
Fotó:  Storyum Fb-oldala
Ez utóbbi jegyében a felvidéki Storyum zenekar megalkotta a Köztünk nincs határ című dalt, amelynek koncepciója egy olyan közös kulturális érték létrehozása, amelyben a zene és a szöveg közös gondolatvilágot, mondanivalót, stílusjegyeket hordoz magán”

– olvasható a Magyar Kézilabda Szövetség honlapján.

– Szóltak nekem, hogy létezik ez a kézilabdás projekt, és biztattak, hogy kopogtassak be hozzájuk. Megcsináltuk a demót, elküldtük, s egyszer csak felhívtak, hogy menjek be egy beszélgetésre. A vége az lett, hogy teljes mellszélességgel mögénk álltak, ami azt jelentette, hogy lényegében minden segítséget megadtak hozzá. Mondtam, hogy ez inkább egy szimfonikus mű, amit a zenekar csak úgymond „megtámaszt”, és ehhez mindenképpen szükség lenne egy élő szimfonikus zenekarra. Megkaptuk. A dalt végül Tatabányán, a Magyarország–Csehország válogatott férfi kézilabda mérkőzés felvezetéseként, 5500 ember előtt mutattuk be tavasszal – büszkélkedett a zenekarvezető.

A közelmúltban a H-Music Hungary kiadónál megjelent a Storyum első magyar nyelvű albuma. A kiadó elődjével a csapat még a kétezer-tízes évek elején kötött egy szerződést az Insomnia című lemezükre. Amint ezt kiadták, fél éven belül jött egy hihetetlen nagy lehetőség.

– Az történt, hogy egy angol kiadó megvette a jogokat, a kiadó főnöke azonban infarktust kapott, majd eltűnt és a lemezkiadás lehetősége elszállt. Az az igazság, hogy amikor döntést hozol, előre nem tudhatod és nem is láthatod, hogy mi a jó döntés, de ha nem hozol semmilyen döntést, az a legrosszabb.

A Köztünk nincs határ megírása után azt tapasztaltuk, hogy a magyar szövegű dal könnyebben jut el olyan emberekhez, akik nekünk fontosak.

Megjelent a Magyar7 2024/33. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.