lapajánló
Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. július 23., 18:00

Pálinkás szép jó reggelt! - a jól sikerült pálinka titka – VIDEÓ

A pálinka a magyar kultúra szerves részét képezi. A gulyás, a pörkölt vagy halászlé mellé előszeretettel fogyasztunk egy kupica jó minőségű pálinkát. Bár rendkívül népszerű szeszes ital, az elkészítési folyamata meglehetősen bonyolult és időigényes. Mivel a nyári gyümölcsérés idején van a pálinkafőzés időszaka, utánajártunk, mi a jó nedű titka.

Videó:  ma7

A pálinkáról először a XII. századi történelmi forrásokban tettek említést.

Az első írásos emlékek az 1320-as évekből származnak. A XVI. században a pálinkafőzés nagyon elterjedt volt, és a feljegyzések szerint ekkortájt több százezer pálinkafőző kunyhó volt megtalálható a Kárpát-medencében. 2002-ben hosszú küzdelmek és harcok árán sikerült elérni, hogy a pálinkát az Európai Unió elismerje magyar italként, ugyanis Magyarország és Románia a pálinka szó kizárólagos használatáért versengett egymással. Ennek eredményeképp a pálinka elnevezést csak Magyarország és Ausztria négy tartománya használhatja.

A pálinka hagyományos gyümölcspárlat, melyet kizárólag gyümölcscefre, gyümölcsmust vagy gyümölcsvelő lepárlásával készítenek. A leggyakoribb alapanyagai közé a barack, a körte, a cseresznye, a meggy, a kajszibarack, az alma vagy a szilva tartozik, de bármilyen Magyarországon megtermett gyümölcsből készülhet pálinka .

A pálinkát a külhoni magyarok is előszeretettel készítik, így a Felvidéken is megtalálhatóak pálinkafőzdék. Az egyik ilyen pálinkafőzde a bogyai 121 Spirit, amelynek tulajdonosával és pálinkafőző mesterével, Lajtos Krisztiánnal beszélgettünk arról, hogy mit érdemes tudni a pálinkafőzésről és arról is, hogy mi a titka a jó pálinkának.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.