2023. április 6., 17:35

Szlovák megfelelési törekvés a sportban is

Általában köztudott, hogy Szlovákia az élet minden területén élen jár az oroszellenes intézkedés végrehajtásában, sőt maga is kezdeményez ilyeneket. Most a Szlovák Jégkorongszövetség döntött úgy, hogy a lett-finn közös rendezésű májusi jégkorong-világbajnokságra nem hívja meg a nemzeti csapatba azokat a játékosokat, akik Oroszországban, illetve orosz bázisú KHL-ben játszanak.

Jurčo - kizárás
Fotó: TASR

Az ukrajnai háború miatt hozott szlovák döntés kilenc kerettagot érint. Heten orosz, ketten kazah, illetve kínai KHL-es csapatban játszanak. A nyilvánvalóan politikai indíttatású döntés kizárja a válogatottbeli szereplésből Michal Čajkovskýt, Adam Húskát, Christián Jarošt, Adam Liškát, Michal Krištofot, Július Hudáčekot, Tomáš Jurčot, Patrik Rybárt a Samuel Bučekot.

Közülük hat hokista, Jurčo, Rybár, Húska, Čajkovský, Krištof és Jaroš olimpiai bronzérmes, de ezek szerint nincs rájuk szükség.

Ha lenne is, nem érdekli a szövetséget, a politika fontosabb, befolyásolja a sportágat is.

Indoklásul azt hozták fel, hogy Oroszország a jégkorongbajnokságát továbbra is ideológiai fegyverként használja. Például Ukrajna megszállását követően a jégkorongszövetség elrendelte a kluboknak, hogy támogassák az orosz speciális hadműveletet. Hogyan tud egy jégkorongklub háborút támogatni? Esetleg olyan korongokkal, amelyeket aztán kilőhetnek a harctéren „trap” lövészet, illetve „skeet” lövészet formában? Vagy hokibot-kézifegyverekkel? Korongálló fejvédőkkel?  

A válogatott játékosok összpontosítása szempontjából előnyösebb lesz a világbajnokságon, ha a KHL-ban játszó szlovákok korongozókat ebben az évben kihagyjuk a válogatottból”

– áll a nemzeti együttes vezetőinek állásfoglalásában. E mögött talán az állhat, hogy az orosz bajnokságban a háborús propaganda megérintette a szlovák hokisokat is, nem szükséges, hogy továbbadják, hazahozzák és megfertőzzék csapattársaikat is a világbajnokságon, valamint a felkészülés során.

Szlovákiában a politika és a gazdaság után begyűrűzött tehát a sportba és valószínűleg a kultúrába is az elvakult oroszellenesség. Mostanában nemigen hallani arról, hogy a szlovák színházak orosz darabokat játszanak, a filmszínházakban is ritkaságba megy egy-egy orosz film bemutatása, Csajkovszkij dallamai is ritkán csendülnek fel a hangversenytermekben. A sportban pedig képesek még a sajátjaikat is sújtani, szankcionálni.

Az Európai Unió eminens országa Szlovákia ilyen szempontból. Nem csoda, hiszen élenjár az Ukrajnába irányuló fegyverszállításban, elsőként telepített rakétavédelmi egységet az országba, és az elsők között küldött MiG vadászgépeket is.

A szlovák döntés a hokisok letiltásáról azt követően született meg, hogy a Nemzetközi Jégkorongszövetség minimum 2025-ig meghosszabbította az orosz és fehérorosz válogatottak kizárását a világversenyekről. Vagyis az orosz sportolókat sújtja a nemzetközi szövetség, az Oroszországban légióskodó szlovákokat pedig a hazai. Hogyan merészelnek egy agressziót indított ország bajnokságában játszani? Miért nem hagynak ott csapot-papot, és rohannak haza vagy Ukrajnába hokizni?

Veszélyes és ragályos precedenst teremthet ezzel az intézkedésével a szlovák szövetség!

Más sportágak és más országok sportszövetségei előtt is követendő példaként állhat a jövőben ezzel az intézkedésével. Mennyi sportolót fenyegethet a jövőben a válogatott csapatban való szereplés eltiltása amiatt, hogy orosz bajnokságokban szerepelnek? Pedig minden sportoló álma a nemzeti válogatott, a címeres mezben való részvétel a sportág különböző világversenyein. Ettől lettek most megfosztva a színvonalas orosz bajnokságban játszó szlovák válogatott játékosok. Miért is?

Megosztás