2019. október 11., 14:11

Stockholm-szindróma

Pedig olyan jól indult minden. Tavaly júniusban a szingapúri randevún még kedélyesen cseverésztek, „jó barátomnak” és „nagy vezetőnek” szólították egymást, egy gyönyörű barátság virágba borulásának lehettünk tanúi. Aztán valami eltörött.

donald-trump-kim-jong-un.jpg
Fotó: Archívum

Amikor legközelebb találkoztak, azaz idén februárban, Trump és Kim vietnami mítingje már igencsak rosszul alakult. Egy látszólag kellemes hangulatban elköltött vacsora másnapján az észak-koreai delegáció egyszerűen visszaült a páncélvonatra, és meg sem állt Phenjanig. A világ meg csak találgatta, ki bántott meg kicsodát. Netán Trump tett egy incselkedő megjegyzést a Nagy Diktáror domborodó pocakjára, vagy Kim Dzsongun adott kéretlen hajápolási tanácsokat az amerikai elnöknek? Azóta sem derült ki.

Idén júniusban aztán Trump, a hivatalban lévő amerikai elnökök közül elsőként, „ellátogatott” Észak-Koreába. Mondhatnók, s ezt értsük nyugodtan szó szerint, betette a lábát az országba. Az amerikai elnök néhány szót váltott a demilitarizált zóna szélén ácsorgó Kimmel. Megegyeztek, folytatják a leszerelési tárgyalásokat, majd szépen visszasétált az övéi közé.

Miközben Kína és Oroszország az elmúlt hónapokban körbeudvarolta az észak-koreai diktatúrát, Trump legfeljebb csak néhány Twitter-üzenettel jelezte, kész folytatni a tangót. Hosszú időbe telt, de Svédországban megtalálták hozzá a megfelelő táncparkettet is.

A múlt hét végén egy mindentől elzárt, Stockholm melletti konferenciaközpontban találkozott a két delegáció, de alig néhány órával a tanácskozás megkezdése után a koreaiak jelezték, ha Washington nem változtat a „hozzáállásán”, a maguk részéről befejezettnek tekintik a tárgyalásokat.

Vezetőjük úgy nyilatkozott, a „tárgyalások nem feleltek meg az elvárásaiknak”, így nem látták értelmét a maradásnak. Ezzel szemben Washington, az amerikai politikai kommunikációra oly’ jellemző módon, „kreatív ötleteket” és „eredményes párbeszédeket” emlegetett, kilátásba helyezve, két hét múlva ugyaninnen folytatnák a diskurzust.

A kudarc egyik oka talán az lehetett, hogy Észak-Korea túlságosan nagy elvárásokkal érkezett Svédországba. Joggal bizakodhattak, hiszen azok után, hogy Trump pár hete menesztette nemzetbiztonsági tanácsadóját, a háborúmániás John Boltont, számítani lehetett egy megengedőbb, kompromisszumkész amerikai megközelítésre.

Phenjan diplomatái sem teljesen hülyék, sőt! Tisztában vannak azzal, hogy a Fehér Ház felett tornyosuló politikai viharfelhőket mi sem kergetné messzebbre, mint egy Phenjannal kötött atomegyezmény frissítő fuvallata.

Lássuk be, hiába fűzik üzleti kapcsolataikat egyre szorosabbra Kínával, igencsak nagyot lendítene a lassan éhen haló diktatúra gazdaságán, ha az Egyesült Államok és partnerei volnának szívesek feloldani az embargót. Könnyen lehet tehát, hogy a koreaiak hirtelen távozása egyszerű blöff csupán, amolyan „nektek nagyobb szükségetek van ránk” típusú próbálkozás. Meglátjuk, beválik-e.

Megjelent a Magyar7 2019/41. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.