2020. november 1., 18:47

Párizs sötét utcáin

Van úgy, hogy az ember csak szórakozásból szörfözget a világhálón, olvasgat, videókat néz, aztán egy címen megakad a szeme, és belemerül a figyelmes olvasásba. Így voltam én is hetekkel ezelőtt, amikor arról tudósított a világsajtó, hogy Macron harcot hirdet a radikális iszlám ellen.

Fotó: pixabay.com

Mi van? Valami elkerülte volna a figyelmem? Mi történt Franciaországban? Sorjáztak bennem a kérdések: éppen most, a koronavírus-járvány kellős közepén jön elő a radikálisok megregulázásának a szándékával? És eddig miért nem tette? Hazája, Franciaország ugyanis a radikális iszlám által leginkább sújtott európai ország számtalan késes, robbantásos, gázolásos merénylettel, ez kétségtelen. Hát persze, esett le a tantusz, készül a 2022-es választásokra! Már a kormány júliusi átalakítása is ezt szolgálta. Nyit a jobboldal felé, s ebbe beletartozik az iszlámkritika is.

A radikális iszlám elleni harc tényleges meghirdetésére október 2-án került sor, majd pontosan két hétre rá 50 kilométerre Párizstól egy csecsen szélsőséges lefejezett egy francia történelemtanárt, aki a szólásszabadság kapcsán Mohamed-karikatúrákat mutatott a diákjainak.

Ilyenkor fogalmaz úgy az újságíró, hogy a sajnálatos események az elnök kezére játszottak. Erőt mutathatott, és nem mellesleg a készülő törvénycsomagról is megtudhattunk egy s mást.

Tekintsünk most el attól, hogy ez a gyűlöletből fakadó gyilkosság valóban a köztársaság értékeivel való nyílt szembeszegülés megnyilvánulása. Már csak azért is, mert a Louvre előtt meggyilkolt rendőrök, vagy a nyílt utcán megkéselt emberek is tulajdonképpen a francia – vagy mondjuk így: a gyakran hangoztatott európai – értékrend védelmének és képviseletének az áldozatai.

Rend és az iszlám radikalizmus visszaszorítása – ez lesz az elnök választási kampányának a két vezető gondolata. Megbüntetik majd azokat, akik az interneten vagy a közösségi médiában uszítanak, gyilkosságra ösztönöznek, vallási fanatizmust hirdetnek. Remélhetőleg azt a radikális prédikátort is felelősségre vonják, aki kimondta a halálos ítéletet a szerencsétlen Samuel Paty történelemtanárra, amelyet a csecsen fiatal nem sokkal utána végre is hajtott. Mert egyelőre az imámnak a haja szála se görbült, annak ellenére, hogy a hatóságok évek óta megfigyelés alatt tartották, tudták róla, hogy veszélyes. Viszont elkapták azt a két gyereket, akik segítettek azonosítani a tanárt a gyilkosnak, és a hatóságok már meg is indították az eljárást ellenük. Kishalak és nagyhalak, mondhatná az ember azzal a kérdéssel megtoldva, hogy az uszítás, a gyilkosságra való felbujtás nem egyértelműen olyan bűncselekmény-e, amely már régóta benne van a büntető törvénykönyvben.

A másik dolog pedig már a jogállamiság kérdése. Alkotmányosság, törvényesség, jogbiztonság – ez a jogállamiság egyszerű definíciója.

S ha ez így van, akkor milyen jogállam az a Franciaország, ahol több ezer mecsetben több tízezer külföldről finanszírozott imám taníthatja a bevándorló hátterű gyerekeket arra, hogy az első az iszlám, és minden csak azután következik? A köztársaság, vagy ha úgy tetszik, az európai értékek, a demokrácia, a szólás- és vallásszabadság, a nemek közti egyenlőség, a szolidaritás stb. mind csak a muszlim hittételek után következnek. Illetve vannak olyan helyek Franciaországban, ahol már nem a francia törvények, hanem a saría szabályozza a közösségi életet. Mégpedig a francia hatóságok tudtával. Szóval, milyen jogállam ez a Franciaország?

Felszólítom az Európai Parlamentet és az Európai Bizottságot (Věra Jourovát), hogy indítson jogállamisági vizsgálatot Franciaország ellen, mert nyíltan veszélyezteti az európai értékeket és az európai emberek biztonságát!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.