2023. július 11., 16:55

Padháború Ferencvárosban. Ki provokál kit ?

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester LMBTQ padja egy napot élt Budapesten, a IX. kerületben. Döme Zsuzsa kutyapártos alpolgármester avatta fel múlt hét csütörtökön a kerület első szivárványos padját az Amnesty International és Ferencváros Önkormányzata kezdeményezésére. Az indoklás szerint egy nyitott, szabad és boldog országban szeretnének élni, és ezen dolgoznak. Nem sokáig élvezhették a pad melegségét az érdeklődők, mert a Fradi szurkolóinak nem tetszett az ötlet, és azonnal átfestették szeretett klubjuk színére, zöld-fehérre...

ferencváros pad
Fotó: Facebook/Ultra-info

Az ügy ezzel még nem ért véget, mert vasárnap kiderült, hogy az Amnesty International feljelentéssel fordult a rendőrséghez, és vasárnap estére visszafestették szivárványszínűre a már több színt látott padot, mert a pad állítólag annak a szimbóluma, hogy mindenkinek van rajta helye.

Ezt az értékrendet pedig közösen kell megvédeni, mert a szeretet mindig legyőzi a gyűlöletet. Még sincs mindenkinek helye a padon, a Fradi-szimpatizánsoknak, a zöld-fehér szimbólumnak ezek szerint nincs.

Persze a ferencvárosi szivárványos pad nem egyedülálló világszenzáció, Bécsben még a gyalogoslámpákról is leszbikus figurák néznek le 2015 óta, LMBT-padokkal pedig 2019 óta nevelik a népet Ausztria-szerte. Ennek ellenére az LMBTIQ-ellenes erőszak az ilyen padok, gyalogoslámpák és az LMBTIQ-mezek szaporodásával egyenes arányban nő. Valenciában az önkormányzat tavaly 145 padot festetett le ilyen szimbólumokkal, ehhez képest 2022-ben 21 százalékkal nőtt arrafelé a „gyűlölet-bűncselekmények” száma.

Románia, Örményország, Lettország és Montenegró mellett Ausztria az az ország, ahol súlyos (és egyre fokozódó) probléma az LMBT-személyek elleni internetes gyűlöletbeszéd, emellett Franciaország mellett Ausztria az, ahol a tavalyi Pride idején a leghangosabb volt a gyűlölködés. Franciaországban, amióta ezerrel nyomatják a kampányt, 28 százalékkal emelkedett az LMBT-személyek elleni konkrét fizikai támadások száma; minden második napra jut egy. Tehát elkerülendő erőszakot szül a szivárványos eszme eltúlzott népszerűsítése.

A IX. kerületben a padháborút 2020-ban már megelőzte egy zászlóháború is. Akkor a koronavírus-járvány miatt elmaradt Budapest Pride-ra emlékezve tűzte ki a zászlót a kerületvezetés, de maszkos fradisták az éjszaka leple alatt letépték. A fradisták akciójára válaszul a Momentum eltávolította a fradisták zászlóját a ferencvárosi városházáról. 

Ezzel párhuzamosan Karácsonyék is kitűzték, a fővárosi Városháza épületén a rendszerváltás óta ekkor lobogott először szivárványos zászló! Az előző főpolgármesterek, Tarlós István és Demszky Gábor nem engedélyezték a kitűzését.

Kíváncsian várjuk a fejleményeket a ferencvárosi pad esetében. Tudni kell, hogy Bregenzben a két éve kihelyezettet ismeretlenek egyenesen a Boden-tóba hajították, az Innsbruckban felállított pad pedig az Inn folyóban kötött ki. A bregenzit azóta már nem hajigálják, hanem széttörni szokták ismeretlenek. Az egyik linzi prájdos utcabútort pedig idén már negyedszerre dobták a szelektív gyűjtőbe.

Ferencvárosban eddig nem volt szivárványos pad, az emberek jól elvoltak nélküle. Sokan vélik provokációnak, hogy most már van ilyen is. Az éjszaka leple alatt pingálókat pedig a másik oldal tartja provokálóknak és rongálóknak. Kellett ez? Az lesz a vége, hogy rendőrségi őrizetet kap majd a szivárványos pad., a rend őrei fognak rajta pihenni az éjszaka leple alatt. Ilyen még nem volt….

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.