2021. december 23., 09:44

Női államfője lesz Magyarországnak?

Sokan csodálkoztak, amikor a Fidesz novemberi kongresszusán az alelnökségről leköszönő Novák Katalin helyére Gál Kinga európai parlamenti képviselőt választották meg. Vajon miért, tették fel sokan magukban a kérdést? Talán kegyvesztett lett az az ember, aki családügyi miniszterként nemcsak hazájában örvend nagy népszerűségnek, hanem európai rangot és elismerést is kiváltott családtámogatási, családvédelmi és otthonteremtő politikájával?

Novák Katalain és Orbán Viktor
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala

Akkor még kevesen sejtették, és még kevesebben tudták, hogy Novák Katalin köztársaságielnök-jelölt lesz. A jelenlegi köztársasági elnök megbízatási ideje ugyanis hamarosan lejár, és a magyarországi törvények értelmében az államfő csak két választási időszakban töltheti be a legfőbb közjogi méltósági tisztséget. Áder Jánost 2017. március 13-án szavazta meg a magyar Országgyűlés, és az Alaptörvény szerint „a köztársasági elnököt a korábbi köztársasági elnök megbízatásának lejárta előtt legalább harminc, legfeljebb hatvan nappal kell megválasztani”.

A választási kampány utolsó heteiben választ tehát a magyar parlament államfőt, a döntés és annak vitája minden korábbinál erősebben lehet a kampány része.

Az ellenzékkel szimpatizáns politikai elemzők szerint az ellenzék most akkor tenne magának jót, ha váratlanul nem támadná a köztársaságielnök-jelöltet, ugyanis a mindenkori államfő hatalma a tekintély, ez ad súlyt a tisztségének, ezért kellene elfogadnia a másik oldalnak is autonóm politikai szereplőként, és nem megalázó módon sértegetni őt női mivoltában. Ezzel szemben az ellenzék felindultságában most is tehetetlen! Orbán megint túljárt az eszükön azzal, hogy sikerült egy olyan jelöltet választania államfőnek, aki még az ellenzéki média szerint is népszerű az országban, nem kifejezetten karrierista, komoly szakember és nagy munkabírású. Még a Népszava szerint is tény, hogy Novák Katalinról az ellenzéki sorokból senki sem állíthatja, hogy a hatalom megszállottja, egy higgadt, tárgyalóképes politikus.

Ezzel szemben az ellenzék azonnal támadásba lendült, a jelöltet alkalmatlannak, kormányhoz lojális embernek és bűntársnak bélyegezte meg.

Számukra talán az lenne a megfelelő választás, ha Joe Biden vagy Ursula von der Leyen mellékállásként, mutyiban elvállalná a magyar köztársasági elnökséget is, és csak vétózni járnának Budapestre az Országgyűlés határozatait.

Novák Katalin személyében egy rendkívül sikeres családügyi miniszterről beszélhetünk, aki közgazdász, három gyermeke van, három idegen nyelvből vizsgázott, de állítólag öt idegen nyelven beszél. Gyakorló református. Ez utóbbi ma a politikában nem azt jelenti, hogy nem katolikus, hanem inkább azt, hogy keresztény és magyar.  Novák Katalin családügyi miniszter szeptembertől a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) jószolgálati nagykövete. Ennek kapcsán mondta:

Az meglepő, hogy sokan aggódnak az éhező afrikai gyerekekért, és szeretnének nekik segíteni, arra azonban nem éreznek késztetést, hogy egy borsodi cigánytelepen végezzenek önkéntes munkát. Természetesen az afrikai gyerekek segítése is nemes feladat, de meggyőződésem szerint először a saját házunk táján van tennivalónk.”

Megválasztása esetén ő lesz az első női köztársasági elnöke az országnak! Az első női legfelső közjogi méltóság Magyarországon! Nagyon egyedi javaslattal állt elő tehát a Fidesz, amikor Novák Katalint javasolta államfőnek! Ez a döntés egy jó nagy fricska a nyugatnak is, amely az emancipáció szellemében a legfelső államvezetésből gyakran hiányolja a nőket. De ez a fricska úgy is értendő, hogy a sok nyugati frusztrált politikus nő mellett Magyarország képes egy felkészült és rátermett magyar női politikust a legfelső szintre állítani.

Novák Katalin kőkeményen hajlandó beállni ebbe a csöppet sem egyszerű feladatba. Azt vallja, hogy

Számomra az otthon (család, haza) az a hely, ahol jó szándékkal vesznek körül, bátran lehetek önmagam, nem kell semmilyen szerepet játszani, álarcok mögé bújni.”

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.